סקלר

שם בעברית

סקלר

שם לועזי

Scalar

שם מדעי

Pterophyllum scalare

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

דרום אמריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 150 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 15 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

22 – 28 מעלות

חומציות מים

6 – 8 pH

מליחות מים

כללי

הסקלר הוא ציקליד חינני, אשר מגיע אלינו מנהר האמזונס שבדרום אמריקה. בטבע, ניתן למצוא אותו עם פסים שחורים על גוף בצבע כסף. עקב גידול פרטי, כיום קיימות מוטציות נוספות לסקלרים וניתן למצוא אותם בצבעים ודוגמאות מגוונים יותר מאשר בעבר. גודלו הסופי מגיע עד לכ-15 ס"מ.

 

גידול באקווריום

זהו דג עדין יחסית, שעלול להבהל מצללים ותנועות מהירות. בכדי לדמות את סביבתו הטבעית, יש לשכנו באקווריום טרופי עם צמחייה, קצת סלעים ושורשים. יש להשאיר לו מקום פתוח לשחייה כדי לאפשר לו לשחות בדרכו ה"מלכותית". על מנת לתת לסקלר איכות מים טובה יש לדאוג להחלפות מים גדולות, במידה והאקווריום לא שתול מעל 80% נעשה החלפות מים שבועיות של 30-40%, אם כן נעשה החלפות שבועיות של 20% בלבד אחת לשבוע.

 

שותפים מתאימים

הסקלר שט בלהקה בצורה שקטה, כשהוא צעיר ונוטה לחבור לסקלר נוסף ולהפך לטריטוריאלי בהגיעו לגיל בוגר. הסקלר הוא דג קהילה, אבל הוא ציקליד וייתכן ולא יהיה כזה נחמד עם דגים קטנים ממנו לכן יש לשלבו עם דגים בגודלו אשר לא מהווים לו איום.

 

זיהוי בין המינים

קשה מאוד להבדיל בין המינים של דג זה, בכדי לזהות בוודאות יש לחכות להטלה. הסקלר הוא דג מונוגמי – שני הדגים יישארו זוג לעולם. אם אחד מת- השני יישאר בודד לשארית חיו.

 

רבייה

בכדי לעודד את הרבייה יש להאכיל במגוון מזונות, לשמור על איכות מים טובה, להחליף מים על בסיס שבועי ולהעלות את הטמפרטורה ב2-3 מעלות, הדבר יעודד את היצר הטבעי של הדג להתרבות. הנקבה תטיל את הביצים על סלע או צמח ולאחר מספר ימים הביצים יבקעו. כאשר הדגיגים מפסיקים ליזון מסק החלמון יש להאכיל את הדגיגים במזונות חיים כמו ארטמיה ואינפוזוריה. יש לגרום למזון לזוז בתוך המים, כדי לדמות טרף. אם המזון לא יזוז הדגיגים לא יאכלו.

 

מזון מומלץ

כאשר הסקלר אינו דגיג הוא ניזון ממזון יבש, יש לגוון בין מזון צמחי ובשרי אשר מתאים לציקלידם קטנים או דגי קהילה, ממליץ על טטרה ביטס כמזון בשרי. מומלץ לפנק אותו פעם בשבועיים במזונות חיים, כגון תולעי דם, שרימפסים קלופים וכד'.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן