סרטן כנר פלורידה

שם בעברית

סרטן כנר פלורידה

שם לועזי

Florida Fiddler Crab

שם מדעי

Uca sp

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

סרטנים

מקור

מערב אפריקה, מערב האוקיינוס האטלנטי, מזרח האוקיינוס השקט והאוקיינוס ההודי.

נפח אק' מומלץ

לפחות 38 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 5 ס"מ

התנהגות

תוקפני

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

29 – 23 מעלות

חומציות מים

7.8 – 8.4 pH

מליחות מים

כללי

סרטן כנר פלורידה (Uca sp.) הוא ממשפחת סרטני הכנר, הוא נמצא בדרך כלל במסגרת תחביב אקווריום. סרטני כנר פלורידה מהסוג Uca, הכולל למעלה מ 100 מינים של הסרטנים נפוצים באזורי חוף מליחים כמו ביצות המנגרובים, ביצות מלח ואזורי חוף חולי או בוציים. סרטני כנר פלורידה הם נפוצים ביותר בתחביב האקווריום בשל גודלו הקטן, הקל לטיפול וזמין. מין זה נמכר לעתים קרובות תחת מגוון שמות נפוצים כולל: סרטן פלורידה כנר, סרטן הכנר, סרטן האותות, סרטן המיני, סרטן החיוג וסרטן Uca. הסרטן נקרא כך על ש צבתו הענקית אשר מזכירה כינור. צבעיו של הסרטן הם בדרך כלל אפור עד חום אך יש סוגים של הסרטנים האלה בצבע צהוב. תפוצתו של הסרטן רחבה מאד: נמצא במנגרובים, בביצות מלח, ועל חול או בוץ בחופים של מערב אפריקה, מערב האוקיינוס האטלנטי, במזרח האוקיינוס השקט והאוקיינוס ההודי. למרות זאת יש לדעת שהסרטן אינו מאריך ימים, ויחיה בין 1-3 שנים.

 

גידול באקווריום

יש לשכן את סרטן הכנר פלורידה באקווריום בנפח של 38 ליטר יש לאפשר לו גישה רחבה לפני המים שתוכן ממצע חולי בוצי עמוק על מנת לאפשר לו להתחפר בא. אף על פי שהוא יבלה רק חלק מהזמן במים יש לדאוג גם שם לתנאי מים מעולים כי הסרטן די רגיש. יש לספק לו כמה שיותר מקומות מסתור אך הוא יעקור צמחייה ויאכל אותה. על מנת לשכן זוג יש להצטייד באקווריום של 60-80 ליטר וככל שרוצים לשלב יותר כך גם נפח האקווריום ושטח הקרקע יגדל. יש לתכנן בהתאם ליפני הבאת הסרטן כי הוא בין אומני הבריכה הדגולים שיש! מומלץ להוסיף קצת מלח לאקווריום על מנת ליצור את התנאים הטובים ביותר. (מים מליחים).

 

שותפים מתאימים

רק בני מינו יהיו רצויים לשיכון אייתו שכן הצבת הענקית שלו שלעיתים (בעיקר אצל זכרים מוצלחים) תהיה גדולה כמו הסרטן וגם תשקול כמו הוא.

 

זיהוי בין המינים

בתקופת הרבייה הזכרים ינופפו בצבתותיהם על מנת להרשים נקבות. בנוסף לזכרים יש את הצבת הענקית על שמה הסרטן ניקרא (עלה אם היא נשרה או נקרטע) .

 

רבייה

לא ניתן להרבות את סרטן הכנר פלורידה באקווריום הביתי, רק מגדלים מאד מוצלחים יצליחו להרבות את הסרטן עקב העובדה שלאחר הרבייה, שהיא די פשוטה, ודומה לזו של כל סרטן "רגיל", הסרטנים הצירים יזונו ממזון קטן ביותר כמו פלנקטון.

 

מזון מומלץ

סרטן הכנר פלורידה ניזון מן מזון אשר נספח בקרקעית אך הוא אוכל הכל. פינוק קטן יהיה כל מזון חי מתקבל על הדעת.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן