פה אש

שם בעברית

פה אש

שם לועזי

Firemouth Cichlid

שם מדעי

Thorichthys meeki

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

מרכז אמריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 100 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 12 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

26 – 28 מעלות

חומציות מים

6.9 – 7.5 pH

מליחות מים

כללי

הציקליד פה אש הוא אחד הציקלידים המוכרים ביותר שיש בתחום דגי הנוי. ציקליד הפה אש מגיע אלינו מדרום אמריקה משלל מקורות ונהרות מים מתוקים. לציקליד הפה אש ניתן שמו בגלל שלסתו התחתונה וחלק מועט מחלק גופו התחתון בצבע אדום (באנגלית Firemouth), אך בכללי צבעיו של הפה אש הוא גוף בצבע אפור כסוף עם נקודה שחורה על גבו למעלה וכמובן פלג גופו התחתון שבצבע אדום. הפה אש גדל לגודל של כ- 12 סנטימטרים בשבי ובטבע הוא יגיע לגדלים קצת יותר גדולים, עד כ- 15 ס"מ בערך. הפה אש האו דג אנטלגנטי וחכם, בדומה לדגים כמו דג האוסקר הוא גם כן יכול לזהות את בעליו- מי שמאכיל אותו ודואג לאקווריום באופן סדיר. אופיו של הפה אש- הדג תוקפני במעט וטריטוריאלי.

 

גידול באקווריום

ציקליד הפה אש דורש אקווריום בנפח של החל מ- 100 ליטר לפריט, וזוג או עם שותפים נוספים מומלץ אקווריום החל מ- 140/150 ליטר ומעלה. הפה אש הוא דג טריטוריאלי ותוקפני, הוא דורש מקומות מסתור שונים כמו- מסלעה, סלעים כלשהם, חלוקי נחל, נקיקים ומערות להתחבא בתוכן, גזעים, שורשים, צמחייה מפלסטיק וכל דבר שיוכל לספק לו מקום מסתור אדלאי, הפה אש נוטה גם לחפור במעט בחצץ/קוורץ, לכן יש לספק לו מצע חולי על מנת שלא יפצע ויקל לו על החפירות. הפה אש הוא דג שנוטה לכלכך את האקווריום לכן מומלץ לגדלו באקווריום בעל מערכת פילטרציה טובה, פילטר חיצוני שעושה לפחות פי ארבע מנפח האקווריום. בנוסף לפילטרציה את האקווריום יש לנקות פעם בשבוע-שבוע וחצי כ- 35-50% ממי האקווריום בהחלפה, שאיבות רפש אחת לשבועיים או שלוש מומלץ ללא ספק.

 

שותפים מתאימים

הפה אש הוא דג שנוטה להיות תוקפני לפעמים, בעיקר בעת החיזור או רבייה. בנוסף הוא יתקוף דגים בגודלו וגדולים ממנו לעתים אם ירגיש מאוים או שיתקפו אותו (פה יש לשים דגש על נפח מתאים). יש לשלבו עם אמריקאים דומים לו בגודלו ושיוכלו להגן על עצמם אם הוא יתקוף אותם.

 

זיהוי בין המינים

הזכר נוטה להיות במעט גדול יותר, וסנפירי הושת שלו ארוכים ויפים יותר משל הנקבה.

 

רבייה

ציקליד הפה אש בעונת הרבייה משנה את צבעיו לעזים ובוהקים יותר, הוא זקוק להרבה מקומות מסתור על מנת להטיל ותנאי מים טובים, החלפות מים סדירות ידמו עבורו את עונת הגשמים וטמפ' 26 מעלות תתרום לרבייה, כמו כן האכלה במזון חי. הנקבה תטיל את הביצים על משטח חלק אותו היא והזכר ינקו. הדגיגים ניזונים מאוכל מפורר או מזון מיועד לדגיגים.

 

מזון מומלץ

הציקליד פה אש הוא אוכל כל. תזונתו העיקרית היא מזון בשרי, יש לתת לו מזונות בשריים איכותיים ולגוון בתזונתו, ולהאכיל גם במזונות צמחיים. פינוק עבורו יהיה תולעי דם, תולעי קליפורניה ומזונות חיים דומים.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן