פונטיוס דנאסוני

שם בעברית

פונטיוס דנאסוני

שם לועזי

Denison Barb

שם מדעי

Barbus denisonii

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

קרפיוניים

מקור

הודו

נפח אק' מומלץ

לפחות 200 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 15 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

טמפ' מומלצת

16 – 25 מעלות

חומציות מים

7 – 8 pH

מליחות מים

כללי

פונטיוס דנאסוני (ידוע גם בשמות -Denison Barb, Bleeding Eye barb, Red-Lined Torpedo barb, Rose Line Shark, Red-line Shark ובשמו המדעי Puntius denisonii) שייך למשפחת הפונטיוס, ועד לאחרונה שוייך למשפחת הברבוסים. בטבע הדג גדל בדרום הודו, אולם מסיבות שאינן ברורות לחלוטין חלה ירידה דרמטית במספריו בטבע והיום הוא מוגדר כדג בסכנת הכחדה בטבע. בתחילה חשבו כי הסיבה לדלדול בכמותו הינה דייג מוגזם (למטרות מסחר בדג) אולם היום מאמינים כי זו אינה הסיבה המובילה. הדג מטבעו שוחה בנחלים עם זרימות מהירות, ומאופיין בגוף המתאים לשחייה זו. בעונת המונסון הנקבות מבצעות שחיה במעלה הנחלים (בדומה לסלמון) ומותירות את הביצים באזורים בהם אין זרימה מהירה של מיים – אזורים בוציים ורדודים. דג יפייפה ומבוקש בשל מבנה גופו הדומה לטורפדו ומופע צבעים יפייפה המשווה לו מראה של טיל או סירת מרוץ. צבעו הבסיסי של הדג הינו כסוף עם גוון כחלחל באזור הראש המופיע בבוגרים. פס שחור מוביל מהראש, דרך העיניים ועד לזנב. מעליו פס אדום מהעיניים עד לאמצע הגוף. בחלק מהדגים קיים פס צהוב עדין בין הפס השחור לאדום. על גבי הזנב ניתן למצוא שני פסים שחורים-צהובים. פריטים גדולים של הדג יכולים להגיע לגודל של 15 ס"מ, אך על פי רוב מגיעים רק ל- 13 ס"מ.

 

גידול באקווריום

הפונטיוס הינו דג להקה, ורצוי להחזיקו בקבוצה של 6 פרטים לפחות. הוא מציג אופי של דג להקה ושוחה לרוב במרכז אקווריום. עם זאת, הדג נוטה גם לנבור באדמה ויכול לפרקים להדמות לדגים מנקים בחפירת אינטנסיבית במצע. התנהגות זו ככל הנראה מבוססת על הצורך להשרדות גם בשלוליות מיים בעונת הרביה. אקווריום צמחיה עם אזורי שחיה גדולים יתאים לו במיוחד. עקב צורך בשחייה מומלץ להחזיקו באקווריום באורך מטר לפחות עם זרימות חזקות. הדג עמיד למגוון טמפרטורות (18 עד 26 מעלות) אך רגיש מאוד לטמפרטורות גבוהות (30 מעלות) ובעיקר לחסר חמצן. ערכי pH מקובלים הם 6.8-7.8.

 

שותפים מתאימים

פונטיוס הינו דג שלו, ויסתדר עם כלל דגי הלהקות. בהיותו דג גדול יחסית יוכל להסתדר גם עם ציקלידים רגועים.

 

זיהוי בין המינים

הנקבה בעלת צבעים דהויים יותר מהזכר, וכן בתקופת החיזור תפתח בטן עגלגלה. רביה באקווריומים לא תועדה, ורביה בתנאי שבי הצליחה רק בעזרת הורמונים. חשוב לציין כי מספר מאמרים מדווחים כי נקבות הפונטיוס הינן חלשות יותר ושורדות פחות טוב, לכן יתכן כי הדגים הקיימים בשוק הינם זכרים בלבד.

 

רבייה

חשוב לציין כי מספר מאמרים מדווחים כי נקבות הפונטיוס הינן חלשות יותר ושורדות פחות טוב, לכן יתכן כי הדגים הקיימים בשוק הינם זכרים בלבד.

 

מזון מומלץ

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן