פיראנה אדומה

שם בעברית

פיראנה אדומה

שם לועזי

Red Bellied Piranha

שם מדעי

Phygocentrus nattereri

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

חריתיים

מקור

נהר האמזונאס, ברזיל.

נפח אק' מומלץ

לפחות 150 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 30 ס"מ

התנהגות

תוקפני ביותר

סוג מזון

בשרי

טמפ' מומלצת

22 – 26 מעלות

חומציות מים

6 – 8 pH

מליחות מים

כללי

דג הפיראנה צבר פופולאריות רבה בגלל שיני התער שלו אשר מסוגלות להפשיט טרף ובעלי חיים. דג הפיראנה האדומה נקרא גם "פיראנה אדומת בטן", בגלל בטנו האדומה. הלסת הקצרה שלו חזקה ומשמשת בית לסדרה של שיניים חדות כתער המסוגלות להוריד חתיכה מבשר או דגים. דג הפיראנה גדל בלהקות גדולות בטבע מה שמקנה לו ביטחון וכפי ששמו מרמז מקבל גוון אדמדם בבגרותו. גודלו המירבי הוא 30 סנטימטר ומקורו בנהר האמזונס בברזיל. דג זה אינו חוקי להחזקה בישראל. במידה ומשחררים דג כזה למאגר מים מתוקים עלולות לגרם נזק רב לסביבה. כמו כן הדג חזק מאוד וישרוד בשלל תנאי מים, הפיראנה האדומה מגיעה מהאמזונס.

 

גידול באקווריום

דג הפיראנה תצטרך להקה של לפחות 4 פריטים על מנת שהם ירגישו די בטוחים, פריט יחיד ידרוש 150 ליטר ומעלה ולהקה של 4 תדרוש 400 ליטר ויותר, דג הפירנאה אוכל אוכל חי לרוב והוא מלכלך את המים בכמויות די גדולות, לכן יש לעשות החלפות מים של מינימום 50% בשבוע ולדאוג לפילטר שיעשה לפחות פי 4.5 מנפח האקווריום. כמו כן, דג הפירנאה הוא דג די חזק אך עדיין יש לשמור על ערכים תקינים באקווריום בו הוא חי. דג הפירנאה בטבע חי במקומות עם שלל מקומות מסתור, לכן יש להשתמש בגזעים, צמחים צפים ושתולים, קוקוסים וכל אמצעי שיספק לדג הפיראנה מקום מסתור. דג הפיראנה לא אוהב לחיות במקומות עם שמש ישירה, תאורה מעוממת תהיה נהדרת לגידול דג הפיראנה.

 

שותפים מתאימים

יש לגדל עם דג הפיראנה דגים בגודלה ויורת גדולים. תמיד יש סיכוי לתקיפות ולזה שדג הפיראנה/להקת הפיראנות יחסלו את כל הדגים באקווריום, אך עם האכלה נכונה ניתן לשלב עם דג הפיראנה שלל דגים כמו פאקואים גדולים ואגרסיביים, זברה טלפטיה, אוסקרים ודגים תוקפניים בוגדלה. כמו כן שילוב עם פלקו נפוץ/היפוסטומוס פלקוסטומוס בוגר יהיה גם שילוב נהדר.

 

זיהוי בין המינים

זיהוי בדגי הפיראנה הוא קל, הזכר רזה ואילו הנקבה שמנה יותר.

 

רבייה

לשם רבייה יש להחזיק זוג, לזיהוי זוג פוטנציאלי יש לבחור שני דגי פיראנה בוגרים ולסדר את האקווריום כך שחלק אחד בו יהיה מוצל יותר מהאחר. פיראנות הם דגים קשוחים אך יעדיפו מים באיכות טובה על מנת לשגשג. במקור מוצאם, נהר האמזונס, רבייה מתרחשת בעונה הגשומה. חילופי מים תכופים ובטמפרטורה נמוכה יותר יעודדו רבייה.

 

מזון מומלץ

דג הפיראנה יאכל כל דבר בשרי, הוא יאכל בשר בקר, שניצל, חזה עוף, דגים גדולים, שרימפסים, תולעים, נבלות, עופות קטנים, צפרדעים וכו'. כמו כן, דג הפיראנה נוטה לאכול דברים עם דם, מאחר והריח מושך את הלהקה/דג, לרוב הוא יזון מנבלות בטבע או חיות שנפלו למים. לגבי הרגלת דג הפיראנה למזון ייבש, עם המון תרגול ורצון זה אפשרי, אך תמיד מומלץ לגוון ולהאכיל גם במזון חי.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן