פלאטי

שם בעברית

פלאטי

שם לועזי

Plati

שם מדעי

Xiphophorus maculatus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

משריצים

מקור

מרכז אמריקה: קוסטה ריקה, פנמה

נפח אק' מומלץ

לפחות 50 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 5 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

טמפ' מומלצת

20 – 26 מעלות

חומציות מים

7 – 8 pH

מליחות מים

כללי

הפלאטי הוא דג חמוד וקטן, אשר נפוץ מאוד בחנויות דגי הנוי ובקרב מגדלים רבים. מראהו ה"מנופח" והקטן, הם אלה ששבו חובבי דגי קהילה רבים בקסמו. דג הפלאטי הטבעי, אשר מגיע אלינו מנהרות באזור מרכז אמריקה לא נראה עוד בחנויות. את מקומו תפסו ווריאציות שונות ומגוונות של הדג המקורי אשר מקורן בריבוי שבי. את דג הפלאטי אפשר למצוא כיום באינסוף מופעי צבעים: פלאטי אדום, פלאטי הואי(צהוב ושחור) ואפילו פלאטי שחור.

גידול באקווריום

בשל היותו דג קטן ולא תזזיתי במיוחד, דורש הפלאטי אקווריום בנפח של 50 ליטרים בלבד. באקווריום בו ממשוכן הפלאטי, יש לדאוג לפילטרציה סבירה ולטיפול שוטף נכון באקווריום בלבד. הוא ינו דורש מעבר לכך, ויסתפק במים בעלי ערכים מאוזנים יחסית ובתנאים בסיסיים בלבד.
שותפים מתאימיםמדובר בדג קטן,שקטן ורגוע. שותפים אידיאליים לו יהיו דגי קהילה שונים וציקלידים ננסיים אשר אינם מהווים לו סכנה בבגרות. אין לשכנו עם ציקלידים ודגים אגרסיביים או דגים המגיעים לגודל גדול ממנו באופן ניכר.

זיהוי בין המינים

קל וחד משמעי. בדומה לרוב משריצי החיים, סנפיר גחונו של זכר הפלאטי יהיה מוארך ושפיצי ונקרא גונופודיום. לעומת זאת, סנפיר הגחון של נקבת הפלאטי יהיה קצר ומעוגל מעט- סנפיר זה נקרא סנפיר "שת".

רבייה

רבייה אפשרית וקלה. יש לשכן קבוצת פלאטים ביחס של זכר על כל 2-3 נקבות ולחכות להפריות. לאחר זמן מה יחלו הנקבות "להתנפח" מה שמעיד על הפריות שנעשו ועל הריונות. יש לציין, כי הפריה בודדת של זכר הפלאטי מספיקה לכמה וכמה הריונות. לאחר תקופת ההריון, ישריצו נקבות הפלאטי דגיגים חיים, אשר ישחו בחופשיות ברחבי האקווריום מרגע ההשרצה והלאה. את הדגיגים יש להפריד מהוריהם או לחלופין יש לדאוג להם למקומות מסתור רבים באקווריום הרבייה, משום שלהורי הפלאטי יש נטייה לאכול את דיגיהם לאחר ההשרצה. את השרצים אפשר להאכיל במזון הורים גרוס דק או במזון יעודי לדגיגי משריצים.

מזון מומלץ

דג הפלאטי מוגדר כאומיבור(אוכל כל). דג זה יאכל שלל מזונות מסחריים מתאימים לדגי קהילה/משריצים. אפשרי בהחלט ואף מומלץ לגוון את תזונתו בעזרת אוכל קפוא/חי כדוגמת: תולעי דם, טוביפקס, ארטמיה קפואה וכדומה.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה