פרונטוזה בורונדי

שם בעברית

פרונטוזה בורונדי

שם לועזי

Burundi Frontosa

שם מדעי

Cyphotilapia sp. "North" (Burundi)

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

אגם טנגניקה- אפריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 400 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 40 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי

טמפ' מומלצת

23 – 30 מעלות

חומציות מים

7.4 – 8.5 pH

מליחות מים

כללי

הפרונטוזה בורונדי הינו מין הפרונטוזה הנפוץ והמוכר ביותר בחנויות בארץ ובעולם. כמו כל שאר בני משפחתו, דג זה מגיע אלינו מאגם טנגניקה שבאפריקה. הפרונטוזה בורונדי קיבל את שמו על פי האיזור באגם ממנו הוא מגיע- אזור מדינת בורונדי. המאפיין הבולט ביותר של הפרונטוזה בורונדי הוא הבליטה שיש לו באיזור הראש(בדומה לבליטת ראשו של דג הפלאוור הורן). הפרונטוזה בורונדי הינו דג להקה. בטבע אפשר למצוא את מין זה במסגרת של להקות המונות מעל למאה פריטים ויותר!

 

גידול באקווריום

בשל גודלו ורמת תוקפניותו, דורש הפרונטוזה ברונדי אקווריום בנפח של 400 ליטרים לכל הפחות, המעוצב בצורה שתאפשר לו מצד אחד שחייה חופשית בחלק הקדמי של האקווריום ומצד שני מקומות מסתור מרובים בחלקו האמצעי והאחורי של המיכל. באקווריום בו משוכן הפרונטוזה ברונדי אין להשתמש בתאורה חזקה, שכן הדבר עלול לגרום לו לסטרס ואף למוות בטרם עת. דג זה נחשב לדג רגיש לאיכות המים באקווריום הביתי. על כן, יש לדאוג למערכת פילטרציה איכותית ולמים מאוזנים ובעלי ערכים טובים. אלה יושגו ע"י החלפות מים מרובות וטיפול נכון באקווריום ומימיו.

 

שותפים מתאימים

הפרונטוזה ברונדי הינו דג אגרסיבי למדי וכאמור גדל לגודל של כ40 ס"מ בבגרות. יש לשכנו עם ציקלידים גדולים ואגרסיביים כמותו בלבד ולא עם דגים רגועים/קטנים ממנו באופן ניכר מחשש שיאכלו/יותקפו על ידו.

 

זיהוי בין המינים

קשה עד בלתי אפשרי. בבגרות, הזכרים יהיו גדולים מן הנקבות ולעיתים אף יציגו מופעי צבעים מרשימים מהן.

 

רבייה

רביית הפרונטוזה ברונדי קשה אך אפשרית. יש לשכן להקת דגים באקווריום רבייה יעודי בנפח של 700-800 ליטרים לכל הפחות. על האקווריום להכיל אלמנטים עיצוביים רבים אשר ישמשו את הדגים כמקומות מסתור וריבוי. לאחר היווצרות זוג באקווריום לא יראו שום סימנים מזהים לכך. במהלך החיזור וההטלה לא יראו סימפטומים אופייניים לתהליכי רבייה כגון: רעידות, "ריקודים" וכו. ההטלה וההפרייה יתבצעו באופן חשאי בפינת מסתור באקוריום, ולאחריה תאסוף הנקבה את הביצים/הדגיגים לפיה. בשלב זה יש להוציא את שאר חברי הלהקה מהאקווריום ואף להפריד את הדגיגים/הביצים מהוריהם. את הביצים יש לגדל באינקובטור בלבד. לאחר כ27 ימים תתרחש הבקיעה. את הדגיגים אפשר להאכיל במזון מסחרי גרוס דק דק וכן במזונות חיים מיניאטוריים כגון: ארטמיה מובקעת

 

מזון מומלץ

הפרונטוזה בורונדי הינו טורף מובהק. בטבע הוא ניזון מחרקים, דגים קטנים מנו וכו. באקווריום הביתי יש להאכילו במזון מסחרי מתאים על בסיס בשרי מלא וכן במזונות חיים וקפואים כגון: תולעי דם, שרימפסים וכו…

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן