פרונטוזה בלו זאיר קיטומבה

שם בעברית

פרונטוזה בלו זאיר קיטומבה

שם לועזי

Blue Zaire Kitumba

שם מדעי

Cyphotilapia gibberosa (Kitumba)

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

צ. טנגנייקה

מקור

אגם טנגניקה- אפריקה.

נפח אק' מומלץ

לפחות 400 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 35 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי

טמפ' מומלצת

23 – 29 מעלות

חומציות מים

5.7 – 8.4 pH

מליחות מים

כללי

הפרונטוזה בלו זאיר קיטומבה הוא אחד מיני 3 סוגי פרונטוזות מהקבוצה "בלו זאיר" הכוללת בין היתר גם את הפרונטוזה בלו זאיר מובה והפרונטוזה בלו זאיר קפמפה. שמו של דג זה ניתן לו עפ"י האיזור ממנו הוא מגיע- אזור בלו זאיר שבאגם טנגניקה, חוף קיטומבה. הפרונטוזה קיטומבה הוא דג להקה מדהים ובעל צבע כחול חזק מאוד המעטר גופו וסנפיריו. לרוחב גופו הכחול- כסוף של דג זה נמתחים אותם פסים שחורים מאונכים המאפיינים את קבוצת הפרונטוזות.

 

גידול באקווריום

מכיוון שהפרונטוזה בלו זאיר קיטומבה הוא דג לילי(פעיל בעיקר בלילה) ושוכן במעמקי אגם טנגניקה, הוא אינו רגיל לאור חזק. לכן, אין להשתמש בתאורה חזקה באקווריום בו הוא משוכן. מבחינת תנאי מים הפרונטוזה בלו זאיר קיטומבה אינו דג דרשני במיוחד, אך עם זאת לא יסתפק במים בעלי ערכים לא מאוזנים. יש לדאוג לפילטרציה נאותה ולהחלפות מים סדירות באקווריום. בשל גודלו הרב והיותו דג להקה, דורש דג זה אקווריום בנפח של 450 ליטרים לכל הפחות, עם מרחב שחייה גדול בחלקו הקדמי של האקווריום. הפרונטוזה בלו זאיר קיטומבה נחשב גם לדג מעט תוקפני, ועל כן יש לדאוג למקומות מסתור רבים באקווריום בו הוא משוכן.

 

שותפים מתאימים

הפרונטוזה בלו זאיר קיטומבה הינו דג אגרסיבי במקצת וכאמור גדל לגודל של כ35 ס"מ בבגרות. יש לשכנו עם ציקלידים גדולים ואגרסיביים כמותו בלבד ולא עם דגים רגועים/קטנים ממנו באופן ניכר מחשש שיאכלו/יותקפו על ידו.

 

זיהוי בין המינים

הפרונטוזה בלו זאיר קיטומבה הינו דג אגרסיבי במקצת וכאמור גדל לגודל של כ35 ס"מ בבגרות. יש לשכנו עם ציקלידים גדולים ואגרסיביים כמותו בלבד ולא עם דגים רגועים/קטנים ממנו באופן ניכר מחשש שיאכלו/יותקפו על ידו.

 

רבייה

יש לשכן להקת דגים ביחס של זכר על כל 4-5 נקבות באקווריום רבייה יעודי בנפח של 700-800 ליטרים לכל הפחות. על האקווריום להכיל אלמנטים עיצוביים רבים אשר ישמשו את הדגים כמקומות מסתור וריבוי. לאחר היווצרות זוג באקווריום לא יראו שום סימנים מזהים לכך. במהלך החיזור וההטלה לא יראו סימפטומים אופייניים לתהליכי רבייה כגון: רעידות, "ריקודים" וכו. ההטלה וההפרייה יתבצעו באופן חשאי בפינת מסתור באקווריום, ולאחריה תאסוף הנקבה את הביצים/הדגיגים לפיה. בשלב זה יש להוציא את שאר חברי הלהקה מהאקווריום ואף להפריד את הדגיגים/הביצים מהוריהם. את הביצים יש לגדל באינקובטור בלבד. לאחר כ27 ימים תתרחש הבקיעה. את הדגיגים אפשר להאכיל במזון מסחרי גרוס דק דק וכן במזונות חיים מיניאטוריים כגון: ארטמיה מובקעת.

 

מזון מומלץ

פרונטוזה בלו זאיר קיטומבה הוא טורף מובהק. בטבע, הוא ניזון מדגים קטנים, חרקים וכו… באקווריום הביתי יש להאכיל את הפרונטוזה בלו זאיר קיטומבה במזון מסחרי יבש על בסיס בשרי מלא ובמזונות חיים/ קפואים כדוגמת תולעי דם, שרימפסים וקריל.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן