פרונטוזה קפמפה

שם בעברית

פרונטוזה קפמפה

שם לועזי

Cyphotilapia gibberosa (Kapampa)

שם מדעי

Blue Zaire Kapampa

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

אגם טנגניקה- אפריקה.

נפח אק' מומלץ

לפחות 400 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 40 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי

טמפ' מומלצת

23 – 30 מעלות

חומציות מים

7.5 – 8.6 pH

מליחות מים

כללי

הפרונטוזה קפמפה הוא אחד מיני 3 סוגי פרונטוזות מהקבוצה "בלו זאיר" הכוללת בין היתר גם את הפרונטוזה בלו זאיר מובה והפרונטוזה בלו זאיר קיטומבה. שמו של דג זה ניתן לו עפ"י האיזור ממנו הוא מגיע- אזור בלו זאיר שבאגם טנגניקה, חוף קפמפה. הפרונטוזה קפמפה הוא דג להקה מדהים ובעל צבע כחול חזק מאוד המעטר גופו וסנפיריו. לרוחב גופו הכחול- כסוף של דג זה נמתחים אותם פסים שחורים מאונכים המאפיינים את קבוצת הפרונטוזות. הן הנקבות והן הזכרים של הפרונטוזה בלו זאיר קפמפה מאופיינים בבליטה מרשימה באזור הראש בבגרות.

 

גידול באקווריום

מכיוון שהפרונטוזה בלו זאיר קפמפה הוא דג לילי(פעיל בעיקר בלילה) ושוכן במעמקי אגם טנגניקה, הוא אינו רגיל לאור חזק. לכן, אין להשתמש בתאורה חזקה באקווריום בו הוא משוכן. מבחינת תנאי מים הפרונטוזה בלו זאיר מובה אינו דג דרשני במיוחד, אך עם זאת לא יסתפק במים בעלי ערכים לא מאוזנים. יש לדאוג לפילטרציה נאותה ולהחלפות מים סדירות באקווריום. בשל גודלו הרב והיותו דג להקה, דורש דג זה אקווריום בנפח של 450 ליטרים לכל הפחות, עם מרחב שחייה גדול בחלקו הקדמי של האקווריום. הפרונטוזה בלו זאיר קפמפה נחשב גם לדג די תוקפני, ועל כן יש לדאוג למקומות מסתור רבים באקווריום בו הוא משוכן.

 

שותפים מתאימים

הפרונטוזה בלו זאיר קפמפה הינו דג אגרסיבי למדי וכאמור גדל לגודל של כ40 ס"מ בבגרות. יש לשכנו עם ציקלידים גדולים ואגרסיביים כמותו בלבד ולא עם דגים רגועים/קטנים ממנו באופן ניכר מחשש שיאכלו/יותקפו על ידו.

 

זיהוי בין המינים

אין אפשרות להבדיל בין המינים, אלא באמצעות בדיקה פנימית או אבחנה של המינים לאחר הטלה של זוג.

 

רבייה

יש לשכן להקת דגים באקווריום רבייה יעודי בנפח של 700-800 ליטרים לכל הפחות. על האקווריום להכיל אלמנטים עיצוביים רבים אשר ישמשו את הדגים כמקומות מסתור וריבוי. לאחר היווצרות זוג באקווריום לא יראו שום סימנים מזהים לכך. במהלך החיזור וההטלה לא יראו סימפטומים אופייניים לתהליכי רבייה כגון: רעידות, "ריקודים" וכו. ההטלה וההפרייה יתבצעו באופן חשאי בפינת מסתור באקווריום, ולאחריה תאסוף הנקבה את הביצים/הדגיגים לפיה. בשלב זה יש להוציא את שאר חברי הלהקה מהאקווריום ואף להפריד את הדגיגים/הביצים מהוריהם. את הביצים יש לגדל באינקובטור בלבד. לאחר כ27 ימים תתרחש הבקיעה. את הדגיגים אפשר להאכיל במזון מסחרי גרוס דק דק וכן במזונות חיים מיניאטוריים כגון: ארטמיה מובקעת.

 

מזון מומלץ

שיטת התזונה של דג זה בטבע היא מיוחדת מאוד. הוא נשאר פעיל בזמן הלילה ומחכה לדגים רדומים אשר "יפלו" לאיזור העמוק של המים על מנת להיכנס למצב "שינה". כאשר הם נופלים לאזור העמוק בו הוא שוהה, הפרונטוזה בלו זאיר קפמפה מנצל את המצב על מנת לטרוף אותם בצורה קלה וללא מרדפים מיותרים. באקווריום הביתי יש להאכיל את הפרונטוזה בלו זאיר קפמפה במזון מסחרי יבש על בסיס בשרי מלא ובמזונות חיים/ קפואים כדוגמת תולעי דם, שרימפסים וקריל.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן