פרונטוזה שבעת הפסים

שם בעברית

פרונטוזה שבעת הפסים

שם לועזי

Seven Stripe Frontosa

שם מדעי

Cyphotilapia frontosa

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

אגם טנגניקה- אפריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 450 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 35 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי

טמפ' מומלצת

23 – 29 מעלות

חומציות מים

7.5 – 8.6 pH

מליחות מים

כללי

פרונטוזה שבעה פסים הינו מין מיוחד מאוד ובולט ביחס לפרונטוזות אחרות ממשפחתו. הדבר אשר מייחד אותו מפרונטוזות אחרות היא העובדה שאת גופו מעטרים מספר הפסים הגדול ביותר מבין כולן- שבעה פסים שחורים מאונכים(ועל כן שמו- פרונטוזה שבעה פסים). הפרונטוזה שבעה פסים נחשב לדג להקה בעל התנהגות "אדישה" ביחס לדגי להקה אחרים. דווקא התנהגות זו, היא שמקנה לו את הפופולאריות שלו בקרב מגדלים בארץ ובעולם. היא נחשבת בעיני רבים ל"אצילית" ולאו דווקא אדישה וחד גונית. פרונטוזה שבעה פסים, כאופייני לקבוצת הפרונטוזות- הוא דג מעמקים. באגם טנגניקה ממנו הוא מגיע אפשר למצוא אותו בעומקים גדולים מאוד המגיעים עד לכ100 מטרים מתחת לפני המים!

 

גידול באקווריום

פרונטוזה שבעה פסים מגיע לגודל ממוצע של כ35 ס"מ ומשוכן כאמור בלהקה בלבד. בשל כך, יש לספק לו אקווריום בנפח של 450 ליטרים לכל הפחות עם מרחב שחייה גדול בחלקו הקדמי של האקוריום. בנוסף, עקב היותו דג תוקפני יש לדאוג למקומות מסתור רבים באקווריום, אשר ישמשו דגים אחרים ופרטים מתוך הלהקה עצמה. כאשר מגדלים את הפרונטוזה שבעה פסים באקווריום הביתי, אין להשתמש בתאורה חזקה. הדג הוא דג מעמקים ואינו רגיל לאור שמש/תאורה חזקה ולו במקצת.

 

שותפים מתאימים

עקב העובדה שמדובר בדג להקה תוקפני וגדול מאוד, יש לשכנו עם ציקלידים גדולים ואגרסיביים כמותו בלבד.

 

זיהוי בין המינים

קשה עד לא אפשרי. בדרך כלל הזכרים גדלים לגודל גדול מן הנקבות.

 

רבייה

רביית דג זה קשה אך אפשרית. יש לשכן להקת דגים באקווריום רבייה יעודי בנפח של 700-800 ליטרים לכל הפחות. על האקווריום להכיל אלמנטים עיצוביים רבים אשר ישמשו את הדגים כמקומות מסתור וריבוי. לאחר היווצרות זוג באקווריום לא יראו שום סימנים מזהים לכך. במהלך החיזור וההטלה לא יראו סימפטומים אופייניים לתהליכי רבייה כגון: רעידות, "ריקודים" וכו. ההטלה וההפרייה יתבצעו באופן חשאי בפינת מסתור באקווריום, ולאחריה תאסוף הנקבה את הביצים/הדגיגים לפיה. בשלב זה יש להוציא את שאר חברי הלהקה מהאקווריום ואף להפריד את הדגיגים/הביצים מהוריהם. את הביצים יש לגדל באינקובטור בלבד. לאחר כ27 ימים תתרחש הבקיעה. את הדגיגים אפשר להאכיל במזון מסחרי גרוס דק דק וכן במזונות חיים מיניאטוריים כגון: ארטמיה מובקעת.

 

מזון מומלץ

הפרונטוזה בורונדי הינו טורף מובהק. בטבע הוא ניזון מחרקים, דגים קטנים מנו וכו. באקווריום הביתי יש להאכילו במזון מסחרי מתאים על בסיס בשרי מלא, וכן במזונות חיים וקפואים כגון: תולעי דם, שרימפסים וכו…

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן