ציקליד הקרברו

שם בעברית

ציקליד הקרברו

שם לועזי

Hornet (Bumblebee) Cichlid

שם מדעי

Pseudotropheus Crabro

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

אגם מלוואי, אפריקה.

נפח אק' מומלץ

לפחות 150 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 10 ס"מ

התנהגות

תוקפני ביותר

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

24 – 29 מעלות

חומציות מים

7.8 – 8.6 pH

מליחות מים

כללי

ציקליד קרברו או בכינויו ציקליד הדבורה שנובע מצבעי גופו הינו ציקליד מרשים ויפה לאקווריום, הוא מגיע אלינו מאגם מלוואי. שם הוא נמצא רחוק מקו החוף בתוך מערות או ליד סלעים ענקיים. ציקליד הקרברו נמצא עם שפמנון ענק ואגרסיבי, שפמנון הקמפנגו. לשתי הדגים האלו יש מערכת יחסים נחמדה, ציקליד הקרברו אוכל את הטפילים מהשפמנון ובתמורה לזה הוא לא נאכל.

 

גידול באקווריום

ציקליד הקרברו לא מתאים למתחילים בגלל אופיו הלא יציב, בטבע הוא חיי ליד שפמנונים ענקיים שמספקים לו מחסה והגנה, האקווריום הביתי יכלול הרבה סלעים ומערות. 150 ליטר לפחות.

 

שותפים מתאימים

דגים גדולים ממנו אבל לא אגרסיביים מדי, זכר אחד באקווריום. ציקליד הקרברו לא מהווה שום בעיות, אבל זה ציקליד אגרסיבי. הזכר הדומיננטי ישלוט על זכרים פחות דומיננטים באקווריום. אל תזלזלו בדג זה, שכן יש לו יחס רע מאוד. הזכר הדומיננטי יטפל במהירות בזכרים פחות דומיננטיים [במילה "יטפל" אני מתכוון יהרוג]. הזכר הדומיננטי גם יטריד קשות נקבות ואף יהרוג אותן, ולכן מספקים שפע של מקומות מחבוא

 

זיהוי בין המינים

לציקליד הקרברו יש פסים צהובים ושחורים מאונכים על גופו שנתנו לו את הכינויי "bumble bee" (דבורה). כשהם מתבגרים, הזכרים הופכים לכמעט שחורים בעיקר כשהם עצבניים או בעונת הרבייה.

 

רבייה

את ציקליד הקרברו קשה להרבות אבל אפשרי, מהסיבה שהוא יהרוג ויטריד את הנקבות במקרה שהאקווריום לא מתאים. ציקליד הקרברו הינו דוגר פה, מה שאופייני לדגים מאגם מלוואי במזרח אפריקה. הנקבה תדגור ותגדל את הדגיגים בפיה במשך 18-21 ימים לפני שחרורם לבחוץ.

 

מזון מומלץ

בטבע, ציקליד הקרברו ניזון מטפילים וביצים של שפמנונים, בעונת הרבייה הוא משנה את צבעיו לצבעים מתאימים בשביל ההסוואה ומתגנב לאכול את הביצים, כשזה נגמר הוא חוזר במהירות לצבעיו המקוריים שהשפמנון לא ישים לב שנעלם וחוזר לעסוק בעניינו. באקווריום הביתי הם יאכלו מגוון רחב של מזונות כגון פתיתים מיועדים, טבליות אצות, מזון חיי, מזון יבש וקפוא.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן