צלופח אש

שם בעברית

צלופח אש

שם לועזי

Fire Eel

שם מדעי

Mastacembelus erythrotaenia

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

דגים אחרים

מקור

אסיה, אפריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 500 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 100 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

אוכל חי

טמפ' מומלצת

24 – 28 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

צלופח האש הינו צלופח בין היפים בתחביב. הוא חבר מהמשפחה של הצלופח הקוצני. צלופח האש מגיע אלינו מאסיה הטרופית ואפריקה. על גופו יש פסים בצבע חום \ כתום שמזכירים אש, על כך הגיע שמו. צלופח האש הינו צלופח נפוץ מאוד בתחביב שמגיע עם צלופח הטווס (peacock eel) וצלופח טרקטור ( tyre-track eel). המינים האלו כולם מגיעים מאסיה, אבל ישנם כמה חברים במשפחה שמגיעים מאפריקה שראו אותם מדי פעם למכירה. צלופח האש הינו דג מאכל מהמקומות שהוא בא מהם. דג זה גודל באקווריום בממוצע לגודל של מטר ועלול לגדול ליותר. בטבע נצפו פריטים של 1.2 מטר.

 

גידול באקווריום

מומלץ לגדל את הדג באקווריום של 1.2 מטר אורך, 60 ס"מ רוחב לפחות 500 ליטר. ניתן לגדל באקווריום קטן יותר כשהדג עדיין קטן. המצע צריך להיות חולי כי הצלופח אש אוהב לקבור את עצמו, צמחייה צפה ושתולה וגם סלעים ושורשים הינם חובה באקווריום. הדג לא יסתדר עם זרימת מים מאסיבית לכן יש לדאוג לזרימת מים עדינה.

 

שותפים מתאימים

דג קהילה שקט בדרך כלל, עם זאת יש לבחור בקפדנות את השוטפים שלא יהיו קטנים מדי והטרף של הצלופח אש. בטבע הוא ניזון מדגים חיים. מומלץ לגדל צלופח אש אחד באקווריום כי הוא עלול להיות אגרסיבי כלפי בני מינו, עם זאת, לפעמים זה יכול להתבטל אם מגדלים קבוצה של 5 ומעלה פריטים.

 

זיהוי בין המינים

הנקבה תהיה יותר מלאה ושמנמנה במהלך הרבייה.

 

רבייה

קשה מאוד באקווריום הביתי, יצא רבייה באקווריום הביתי אבל זאת הייתה "תאונה" מקרית שלא תכננו לכן אין מידע רב על זה.

 

מזון מומלץ

בטבע צלופח האש אוכל דגים קטנים וחסרי חוליות הנמצאים במים ושאריות חומר צמחי. הוא יעדיף מזון בשרי כגון סרטנים ושרימפסים. מזונות חיים וקפואים יכולים גם לשמש כאוכל אבל, הם לא יספיקו ויצליחו לקיים דגים בוגרים. חלק מהמינים יקבלו גם מזון צמחי אבל זה נדיר למדי.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן