קובלט – ברייט בלו

שם בעברית

קובלט – ברייט בלו

שם לועזי

Cobalt Blue Zebra

שם מדעי

Metriaclima Callainos

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

אגם מלאווי, אפריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 300 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 15 ס"מ

התנהגות

תוקפני

סוג מזון

צמחוני

טמפ' מומלצת

23 – 27 מעלות

חומציות מים

8 – 9 pH

מליחות מים

כללי

הקובלט אשר מגיע אלינו מאפריקה מאגם מלאווי מאוד פופולרי באקווריום בקרב חובבים רבים בשל צבעיו היפים. הקובלט מתאפיין בגוף בצבעים תכלת עד כחול כהה. כמו כל בני מינו הקובלט ניזון מאצות בטבע ולכן מומלץ שתזונתו תיהיה מורכבת ממזון צמחי אך יש לגוון בתזונתו. את הקובלט רצוי לגדל בקבוצות גדולות מכיוון שהוא מאוד תוקפני וכדי להפחית את ההצקות של הזכרים רצוי לגדל בקבוצות גדולות.דג זה נקרא גם ברייט בלו בשל צבעו הכחול.

 

גידול באקווריום

הקובלט דורש נפח מינימלי של 300 ליטר ולא פחות מזה. טמפרטורה מומלצת היא 23-27 מעלות, PH מתאים לו יהיה 7.8-8.7. מומלץ מאוד שתיהיה דקורציה כמו סלעים, גזעים, שורשים ועוד כדי לתת לו את התחושה של הטבע ובנוסף לספק מקומות מסתור אדאלים ברגע שיהיו הצקות/תקיפות ולנקבות שנתקפות בזמן החיזור. חשוב מאוד לבצע החלפות מים ושאיבות רפש מכיוון שדג זה כמו כל הציקלידים מלכלך הרבה, פעם בשבוע לעשות החלפה של כ-40% (בערך) ושאיבות רפש אחת לשבועיים גם בסדר. נוסף לכך צריך פילטר חיצוני המחליף את המים לפחות 4.5 פעמים בשעה.

 

שותפים מתאימים

הקובלט הוא דג להקה ומומלץ לספק ללהקה אחת אקווריום יעודי רק להם, וסביר להניח שגם תהינה שם רבייה קלה יותר והאקווריום "יפרח" יותר. בכל מקרה שילוב אדאלי יהיה עם דגים נוספים בגודלו ובאותה רמת תוקפנות, שימו לב על התזונה שהיא אותה תזונה, הכי מומלץ מבונות נוספות.

 

זיהוי בין המינים

הזכר כהה יותר וצבעו הכחול יותר עמוק זוהר ומבריק משל הנקבה.

 

רבייה

רבייה באקווריום הביתי אפשרית בהחלט. כדי לזרז את תהליך הרבייה מומלץ להאכיל בתולעי דם. הרבייה מתבצעת כמו אצל כל מיני המלאווים. תהליך הרבייה: 1. הנקבה מטילה ביצים. 2. הנקבה אוספת את הביצים לפיה. 3. הזכר מראה לנקבה את ביצי הדמה אשר נמצאים לו על סנפיר השת וברגע שהיא פותחת את הפה הוא משחרר זרע ובכך מפרה את הביצים. 4. הנקבה מחזיקה את ביציה כשלושה שבועות עד חודש בפיה ואז משחררת אותם.

 

מזון מומלץ

הקובלט כמו רוב המלאווים ניזון מאוכל צמחי (שהוא עיקר מזונו). יש להאכילו במזונות יעודים איכותיים בשביל לשמור על צבעיו איכותו וכמובן מערכת העיכול שלו. בנוסף לכך ניתן לפנקו פעם בשבוע-שבועיים בקישוא, מלפפון ועוד ירקות דומים. פעם ב ניתן לפנקו במזונות חיים כמו תולעי דם (אך לא להפריז עם הכמות ).

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן