קורידורס מלח פלפל

שם בעברית

קורידורס מלח פלפל

שם לועזי

Peppered Cory Cat

שם מדעי

Corydoras paleatus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שפמנוניים

מקור

דרום אמריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 50 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 7 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

22 – 26 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

הקורידורס מלח פלפל מגיע אלינו מדרום אמריקה, כאשר שם תפוצתו נרחבת מאוד והוא די מצוי בנהרות המים המתוקים בנהם האמזונס המוכר… גופו של דג הקורידורס מלח פלפל צהוב חום עם נקודות שחורות וירוקות כהות מפוזרות באקראיות, דבר אשר הקנה לו את שמו המשעשע. הקורידורס מלח פלפל מגיע לגדול די מרשים בטבע של כ- עד 7 ס"מ, באקווריום הביתי גודלו לרוב לא יעבור את ה- 5 סנטימטרים. הקורידורס מלח פלפל לרוב חי בלהקות קטנות שמונות מספר פריטים, מה שנותן לו יותר בטחון בטבע.

 

גידול באקווריום

הקורידורס מלח פלפל הוא דג פשוט לגידול ויתאים למתחילים בתחום מאחר ודרישותיו מועטות ובנוסף לכך הוא דג שנחשב "חזק" ויסבול טעויות של מגדלים מתחילים, למרות שמומלץ לצבור מעט ניסיון בתחום ולאחר מכן להביאו. הקורידורס מלח פלפל דורש אקווריום בנפח של החל מ- 50 ליטרים, כאשר ישנם באקווריום שלל מקומות מסתור אידאלים בשבילו, אינו דג ביישן במיוחד אך ישמח לשלל מקומות מסתור, מקומות מסתור מתאים יהיו- צמחייה סבוכה (פלסטיק או חיה, עדיף חיה), גזעים, סלעים/מסלעה (יש לשים לב שלא יהיו חדים מידי), עלי שקד הודים וכדומה… נקודה חשובה מאוד- כמו רוב הקורידורסים גם הקורידורס מלח פלפל דורש מצע חולי ככל היותר, מאחר ומצע כמו אבנים גרוסות יכול לפגוע ב"שפמו" (איברי החישה שלו). מומלץ לשים קוורץ או כל מצע חולי אחר. הקורידורס מלח פלפל הוא יחסית דג חזק, אך עדיין יש לשמור על החלפות מים באקווריום בו הוא שוכן, לפחות 30% בשבוע ושאיבות רפש מידי שבועיים. תאורה חלשה ומעוממת יחסית מומלצת. אין להשתמש במלח באקווריום בו שוכן הקורידורס מלח פלפל או כל סוג של קורידורס אחר.

 

שותפים מתאימים

הקורידורס מלח פלפל הוא דג שקט ורגוע, אינו תוקפני כלפי בני מינו או דגים אחרים. הוא יעדיף לחיות עם קורידורסים דומים לו ועם להקה של קורידרוסים נוספים שתוסיף לו בטחון. בנוסף לכך היא יחיה נהדר עם דגי הלהקות השונים והרגועים כמו טטרות, ניאונים, גופים, פלאטים ועוד (יש לשים מקומות מסתור על מנת למנוע הצקות מחלק מהדגים). דגים כמו פאקואים, אוסקרים, ארונאות סטינגרים ודגים דומים או תוקפניים כמוהם לא באים בחשבון מאחר ויתקפו ואף יהרגו את הקורידורס מלח פלפל בקלות רבה.

 

זיהוי בין המינים

זיהוי בין המינים אצל הקורידורס מלח פלפל אפשרי, מעט קשה אך אפשרי- נקבות שמנמנות יותר ועגולות באזור הבטן. סנפירי הגחון והחזה מעוגלים משל הזכרים… לרוב מומלץ לחכות לבגרות על מנת לאבחן מין.

 

רבייה

רבייה של הקורידורס מלח פלפל אפשרית ללא ספק. יש לשים מספר פריטים בוגרים באקווריום של לפחות/החל מ-60 ליטרים. האקווריום צריך להיות עם שלל מקומות מסתור ומקומות הטלה כמו חלוקי נחל, יש להוריד לאט לאט את הטמפרטורה וניתן לדמות גשם על-ידי שימוש בחליל ביציאת המים מהפילטר, תזוזת מים בינונית בחלק העליון גם כן תדמה גשמים. האכלות באוכל חי כמספר פעמים בשבוע יזרזו רבייה. לאחר ההטלה יש לעשות הפרדה.

 

מזון מומלץ

הקורידורס מלח פלפל הוא אוכל כל. הוא ניזון בדרך כלל באקווריום הביתי ממזונות יעודים לו ששוקעים, יש לגוון בתזונתו בן הבשרית לצמחית. פעם בשבוע ניתן לפנקו בתולעי דם או תולעי קליפורניה חתוכות שיוכל לאכול אותן. ניתן לתת לו בתור גיוון גם מלפפון פעם בשבוע.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן