קורידורס נחושתי

שם בעברית

קורידורס נחושתי

שם לועזי

Corydoradinae

שם מדעי

Corydoras aeneus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שפמנוניים

מקור

דרום אמריקה, אמזונס

נפח אק' מומלץ

לפחות 50 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 8 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

22 – 26 מעלות

חומציות מים

6.7 – 7.5 pH

מליחות מים

כללי

הקורידורס נחושתי נצפה לראשונה בשנת 1855 והפך לקורידרוס הנפוץ ביותר בעולם. קורידורס נחושתי הוא שוכן קרקעית מובהק, יפה ושליו ממשפחת הקורידרוסים שהם תת מין של משפחת השפמנונים. הקורידרוס נחושתי מאופיין בגוף שמנמן כמו שאר בני משפחתו ובגוונים של נחושת כמו שמרמז שמו, קיים לדג גרסת האלבינו שגם היא נפוצה, הדג בצבע לבן אפרפר ועיניו אדומות. מקורו של הדג הוא קרקעיות של יובלים היוצאים מנהר האמזונס. גודלו המרבי של הקורידרוס נחושתי הוא 8 סנטימטרים.

 

גידול באקווריום

הקורידורס נחושתי הוא דג פשוט לגידול ויתאים למתחילים בתחום מאחר ודרישותיו מועטות ובנוסף לכך הוא דג שנחשב חזק ויסבול טעויות של מגדלים מתחילים, למרות שמומלץ לצבור מעט ניסיון בתחום ולאחר מכן להביאו לאקווריום. אקווריום מתאים לקורידורס נחושתי יהיה מוצל במקצת כתוצאה מצמחייה סבוכה וצמחיים צפים שבו בזמן יצרו לו מקום מסתור כדי ליצור תחושה של מים עמוקים כמו בית הגידול הטבעי של הדג בטבע. הקורידרוס נחושתי דורש אקווריום בנפח של 50 ליטרים עם מים בטווח טמפרטורות שבין 22-26 מעלות צלזיוס ובעלי מידת חומציות שצריכה לנוע בין 6.7-7.5 PH. כמו רוב הקורידורסים גם הקורידורס נחושתי דורש מצע חולי (כמו למשל קוורץ) ככל היותר, מאחר ומצע כמו אבנים גרוסות יכול לפגוע בשפמו שהוא איבר החישה שלו, שמטרתו לעזור לו להתמצא בסביבה. יש לבצע החלפות מים שבועיות של 30-40% ושאיבות רפש פעם בשבועיים.

 

שותפים מתאימים

הקורידרוס נחושתי יסתדר עם כל משפחות דגי הקהילה. כמו שאר חברי בני משפחתו, הקורידרוס נחושתי עלול להיות מעט תוקפני ולכן מומלץ לשכן אותם באקווריום עם לפחות 5 מבני מינו ורצוי אף יותר, כדי להוריד את מידת הלחץ בה שרוי הדג. דגים כמו ניאונים, טטרות, סקלרים, דיסקוסים ודגים דומים מבחינה התנהגותית יסתדרו נהדר עמו.

 

זיהוי בין המינים

זיהוי בין הזכר והנקבה אצל הקורידרוס נחושתי אפשרי, בגלל שהנקבות שמנמנות ועגלגלות יותר באזור הבטן מאשר הזכרים ובנוסף סנפירי גחונן והחזה שלהן מעוגלים יותר מאשר של הזכרים.

 

רבייה

רבייה של הקורידורס נחושתי אפשרית ולא קשה ביותר. יש לשים מספר פריטים בוגרים באקווריום של מינימום 60 ליטרים. האקווריום צריך להיות עם שלל מקומות מסתור ומקומות הטלה כמו חלוקי נחל (צריך לבחון טוב את חלוקי הנחל לפני הכנסתם לאקווריום כדי לשלול את האפשרות שיפגעו בשמו של הדג). יש להוריד לאט לאט את הטמפרטורה באקווריום וניתן לדמות גשם על-ידי שימוש בפילטר מפל כיוון שידוע שהקורידרוס נחושתי מתרבה בעונת הגשמים. האכלות באוכל חי כמספר פעמים בשבוע יזרזו רבייה. לאחר ההטלה יש לעשות הפרדה של הביצים ולהעבירם לאקווריום בו יוכלו להתפתח בבטחה.

 

מזון מומלץ

הקורידורס נחושתי הוא אוכל כל מובהק. הקורידורס נחושתי ישמח לירקות כגון מלפפונים ולמזון שוקע לדגי קרקעית. אפשר לגוון בתזונתו של הדג ולפנקו במזון בשרי כגון תולעי קליפורניה חתוכות פעם בשבוע.

מוצרים רלוונטים מומלצים

דגים דומים

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *