קורידורס פנדה

שם בעברית

קורידורס פנדה

שם לועזי

Panda cory

שם מדעי

Corydoras panda

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שפמנוניים

מקור

דרום אמריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 50 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 4 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

22 – 28 מעלות

חומציות מים

5 – 7 pH

מליחות מים

כללי

קורידורס פנדה (Corydoras panda) הינו חבר למשפחת הקורידורסים. בטבע הדג גדל בדרום אמריקה ובעיקר אזור פרו ואקוודור. הדג מאופיין לבן עד ורדרד-מוזהב עם מספר כתמי צבע שחור. שמו ניתן לו בגלל שני כתמי הצבע סביב לעיניים – הדומים לדוב הפנדה. בנוסף כתמי צבע קיימים על סנפיר הגב (ברובו שחור) וכן כתם נוסף לפני הזנב. בתנאי תאורה מסויימים ניתן לראות גוון ירקרק באזור הזימים. בעת מנוחה הדג יפרוש את סנפירי הצד שלו לצדדים במקביל לקרקע. כמו כל משפחת הקורידורסים גופו אינו מכוסה בקשקשים אלא בלוחיות גרמיות הנקראות סקוטות (scutes), בנוסף כמו לכל יתר הקורידורסים קיימים שלושה זוגות מחושים. גודלו המקסימלי של הקורידורס פנדה הינו 5.5 ס"מ לנקבות ו- 4.5 ס"מ לזכרים. קורידורס פנדה המטופל כהלכה יחיה מעל 10 שנים, ויכול לחיות אף מעבר ל- 15.

 

גידול באקווריום

קורידורס פנדה יעריך אקווריום שמכיל לפחות 50 ליטר, עם צמחייה סבוכה והרבה מקומות מסתור שישמשו לו כמסתור מהאור. רצוי לשכן אותו עם לפחות 8 ממינו. בהיותו שוכן קרקעית יעדיף עלים רחבים שניתן להסתתר מתחתיהם. בטבע הדג חי בנחלים זורמים, בטמפרטורות נמוכות יחסית עם זרימה מהירה ומחומצנת. טמפרטורה אקווריום בין 16 ל- 28 מעלות אפשרית, אך הדג יעדיף את התחום הנמוך יותר. מים מעט חומציים (pH סביב ל- 6.5) עדיפים. בניגוד לקורי' אחרים הפנדה זקוק למים נקיים, וחובה לבצע שאיבות רפש קבועות – אחרת הוא יפגע מרקבון מזון.

 

שותפים מתאימים

הקורידורס פנדה הינו דג שקט ויוכל להסתדר עם כל דג שקט אחר. רצוי לבחור לשכנו עם דגים נוספים המסתדרים בטמפרטורה נמוכות – ולבנות אקווריום קהילתי סביב 22 מעלות ולא סביב 26 המקובלות. בנוסף לחברת בני מינו הוא מסתדר במיוחד עם בוטיה ליצן והם יחלקו מקומות של זרימת מיים עם תזונה ראויה. ציקלידים גדולים עלולים להציק לו ולנסות לאכול אותו ולהיפצע גם הם.

 

זיהוי בין המינים

הנקבה הבוגרת גדולה מן הזכר ועגלגלה יותר.

 

רבייה

רבייה באקווריום אפשרית ואינה דורשת שינוי טמפרטורה להבדיל מקורי' אחרים. הוספת מים נקיים (המסמלת בטבע את עונת הגשמים) יכולה להוביל לתחילת עונת הרביה. הזכרים ירדפו אחר הנקבות, ויפרו את הביצים. רצוי שבאקווריום תהיה צמחיה ענפה כדי להסתיר את הביצים, כשהיום באקווריומים ג'אווה מוס משמש מקום אידאלי. הנקבה מתילה עד 25 ביצים בכל פעם. את הדגיגונים ניתן לגדל על מזונות תעשייתיים, אך מומלץ להאכילם באינפוסוריה.

 

מזון מומלץ

בטבע הקורידורס פנדה הינו אוכל מזון בשרי בעיקר, ולכן חשוב לספק לו מזון בעל תכולת חלבון גבוהה בצורת עלים או גרגרים קטנים, ולשלב מזונות חיים כדוגמת תולעי דם.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן