קרפיון/קרפיון מצוי

שם בעברית

קרפיון/קרפיון מצוי

שם לועזי

Cyprinus carpio

שם מדעי

Cyprinus carpio

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

דגי א"י

מקור

צפון מזרח אסיה

נפח אק' מומלץ

לפחות 800 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 60 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

32 – 15 מעלות

חומציות מים

8 – 6 pH

מליחות מים

כללי

הקרפיון מוכר בעיקר כדג מאכל שאוכלים הרבה. הקרפיון (שנקרא גם "קרפיון מצוי), מצוי ונמצא בעיקר בצפון מזרח אסיה. גודלו הסופי הוא 30-60 ס"מ, נמצאו כמובן בטבע פריטים גדולים יותר שהגיעו גם למטר בערך. הקרפיון בשבי יכול להגיע עד ל40 שנים(!). הקרפיון מצוי גם בכנרת ובמקורות מים מתוקים… הקרפיון אינו נכמר בחנויות ומצוי בטבע. הקרפיון מאופיין בגוף עבה ורחב, קשקשיו עבים וגדולים, צבעיו הם חומים עד צהבהב ומעט אפור. הקרפיון שוקל עד 20 קילו בבגרות בממוצע.

 

גידול באקווריום

הקרפיון הוא דג שמכלכלך המון שדרוש יחסית אקווריום כמה שיותר נקי ולשמור על ערכי מים וניקיון שוטף של האקווריום, אך למרות הכל הוא דג חזק מאוד שיסבול בקלות טעויות של מתחילים אך דורש נפח גדול יחסית מה שמקשה על מגדלים מתחילים בתחום. יש לספק לו אקווריום של 800 ליטר ומעלה עם מרחב שחייה כמה שיותר גדול עם פילטרציה חזקה של לפחות פי ארבע מנפח האקווריום. מומלץ לגדל את הדג בברכה גדולה בעל מרחב שחייה גדולה ולא באקווריום. על מנת לשמור על אקווריום נקי יש לעשות החלפות מים של כלפחות 45% ממי האקווריום ומומלץ שאיבות רפש של פעם בשבוע. מקומות מסתור אדאלים לקרפיון יהיו סלעים גדולים (מסלעה גם אופציה), גזעים, צמחייה גבוהה או נמוכה ואפשרי גם צמחייה צפה. מומלץ לשים תאורה עמומה באקווריום בו גדל הקרפיון על מנת לדמה את סביבתו הטבעית.

 

שותפים מתאימים

הקרפיון יאכל דגים קטנים ממנו וחסרי חוליות קטנים כמו שירמפסים וסרטנים. דגים אדאלים בשבילו יהיו דגים בגודלו, מומלץ דגים שהם גם ממשפחת הקרפיונים (קרפיונאים ליתר דיוק). בגלל שהקרפיון אוהב יחסית מים קרים הוא נהדר בתור דג לברכה, האו יחיה נהדר עם קוים בגודלו ויותר גדולים ודגי זהב בוגרים (שלא יכנסו לפיו) וכמובן קרפיונים נוספים כמוהו.

 

זיהוי בין המינים

לא אפשרי מבחינה חיצונית להבדיל בין המינים אצל הקרפיון.

 

רבייה

הקרפיון מגיע לבגרות מינית בין גיל 3-5 שנים (גם הזכרים וגם הנקבות) בדרך כלל זה באזור הגודל 35 ס"מ. עונת הזיווג של הקרפיונים היא בדרך באביב ובקיץ כאשר מתחיל להיות חם, והטמפרטורות עולות והמפלס יורד. הנקבה יכולה להטיל כמות ענקית של עד 30,000 ביצים. לאחר ההפריה של הביצים, וכעבור ארבעה ימים הביצים בוקעות, הזוג יטפל בדגיגים.

 

מזון מומלץ

הקרפיון אוכל כל. אוכל חי מתאים יהיה תולעים (תולעי קליפוניה, תולעי דם וכו'), סרטנים, שרימפסים ודגים קטנים. בנוסף לכך הוא יאכל שלל מזונות מסחריים/יבשים איכותיים. מומלץ לגוון בתזונתו ולהכניס גם ירקות לתפריט שלו.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן