קשת אוסטרלית

שם בעברית

קשת אוסטרלית

שם לועזי

Australian Rainbow

שם מדעי

Melanotaenia splendida

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

קשתות

מקור

אוסטרליה

נפח אק' מומלץ

לפחות 120 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 12 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

20 – 28 מעלות

חומציות מים

5 – 8 pH

מליחות מים

כללי

הקשת האוסטרלית הוא מין פופולרי יחסית משאר הקשתות. זהו דג בעל ניגודי צבעים רבים של אדום, צהוב וכחול חזקים, אשר ישגשג בלהקה בעלת יחס שווה בין הנקבות לזכרים. דג הקשת האוסטרלית הוא אחד מהדגים הקשת השלווים ביותר וזקוק להחלפות מים תכופות ולטמפרטורה נמוכה יחסית באקווריום. הקשת האוסטרלית מגיעה כמו ששמה מרמז מאוסטרליה ונצפתה לראשונה בשנת 1843.

 

גידול באקווריום

דג הקשת האוסטרלית זקוק לאקווריום צמחייה, אבל לא יותר מדי צמחייה כיוון שזקוק לשטח רחב לשחייה בלתי פוסקת בגלל היותו דג פעלתן. הקשת האוסטרלית דורשת מצע חצץ שבמקרים רבים מחזק את צבעה. הקשת האוסטרלית תעדיף תאורה לא חזקה במיוחד ותדרוש ערכי מים יציבים, ומומלצת למתחילים בתחום הקשתות. יש לעשות החלפות מים שבועיות של 30-40% ושאיבות רפש פעם בשבועיים. הקשת האוסטרלית מגיעה לגודל מרבי של 16 סנטימטרים. הקשת האוסטרלית דורשת אקווריום של 120 ליטרים עם מים בטווח טמפרטורות שבין 20-28 מעלות צלזיוס ובעלי חומציות שצריכה לנוע בין 5-8 PH.

 

שותפים מתאימים

דג הקשת האוסטרלית יסתדר עם כל משפחת דגי הקהילה. כמו שאר חברי משפחת הקשתות, דג זה עלול להיות מעט תוקפני ולכן מומלץ לשכן אותם באקווריום עם לפחות 6-8 מבני מינם ורצוי אף יותר, כדי להוריד את מידת הלחץ בה שרוי הדג. דגים כמו ניאונים, טטרות, סקלרים, דיסקוסים ודגים דומים מבחינה התנהגותית יסתדרו נהדר עמו.

 

זיהוי בין המינים

הזיהוי בין המינים אצל הקשת האוסטרלית קל ביותר כיוון שצבעו של הזכר ססגוני יותר משל הנקבה וסנפיריו גדולים ומחודדים יותר גם כן. נקבת הקשת האוסטרלית גדולה יותר מאשר הזכר.

 

רבייה

כאשר דג הקשת האוסטרלית מגיע לבגרות בגיל 12 חודשים הוא יכול להטיל ביצים בצורה מופרזת וללא שמירה. רבייה באקווריום הביתי קלה יחסית, מומלץ להפריד זוג זכר ונקבה לאקווריום רבייה יעודי בעל צמחייה. הטמפרטורה צריך לנוע בין 24 ל-27 מעלות צלזיוס והמים צריכים באיכות כמה שיותר גבוהה. נקבת דג הקשת האוסטרלית תטיל מספר ביצים בכל יום במשך מספר שבועות והדגיגים יצאו לעולם תוך שבוע בממוצע. אקווריום הרבייה צריך להיות באורך של לפחות 45 ס"מ עם מים בעלי ריכוז מימן נמוך ו-PH גבוה מ-7. טמפרטורה של 24-26 מעלות צלזיוס תעודד רבייה גם כן. רצוי לרכוש פילטר מפל קטן שיספק חמצון למים וזרימת מים עדינה שוטפת. לא חייב להשתמש במצע אך צריך להכניס לאקווריום צמחים בעלי עלים עדינים כמו ה-ג'אווה מוס או דשא \ ספוג סינתטי. דגיגי דג הקשת האוסטרלית יזדקקו לחלבונים לאחר לידתם ומומלץ להאכילם בחלבון ביצה טחון דק.

 

מזון מומלץ

הדגים הבוגרים יוכלו בשמחה מזון פתית איכותי ומידי פעם אפשר לפנקם עם בשר קפוא או תולעים. בכללי מזונות יבשים/מסחריים יתקבלו בברכה, יש לגוון בתזונתו של הדג.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה