קשת אורנטוס

שם בעברית

קשת אורנטוס

שם לועזי

ornate rainbowfish

שם מדעי

rhadinocentrus orantus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

נפח אק' מומלץ

לפחות 70 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 7 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

טמפ' מומלצת

23 – 30 מעלות

חומציות מים

6 – 7.5 pH

מליחות מים

כללי

קשת אורנטוס, היא אחד ממיני הקשתות היפים ביותר לדעת מגדלים רבים ברחבי העולם. מופע צבעיו המיוחד הכולל צבעי כסף, כחול, שחור ואדום ומבנה גופו הצר והייחודי, הם אלה המקנים לו את האהדה הנ"ל בקרב מגדלים רבים. הדג- קשת אורנטוס מגיע אלינו מאזור דרום אוסטרליה, מאגמים ונהרות המאופיינים בזרימות חלשות במיוחד. מבנה גופו הצר נתון בספק בהשוואה למקורו, משום שהוא מותאם דווקא לשחייה בנהרות מהירי זרימה ולא באגמים.

גידול באקווריום

קשת אורנטוס אינו דג דורשני במיוחד. הוא דורש אקווריום בנפח כולל של 70 ליטר לכל הפחות, עם מרחב שחייה ניכר, המעוצב בשורשים וצמחייה חיה מרובה לשם דימוי סביבתו הטבעית ועידוד הצגת צבעיו במלוא הדרם. דג זה יעדיף מים רכים ומעט חומציים ובעלי ערכים מאוזנים, אשר יושגו באמצעות פילטרציה מתאימה והחלפות מים מרובות.

זיהוי בין המינים

אינו חד משמעי. הזכרים יגדלו בדרך כלל לגדלים מרשימים מן הנקבות, ויציגו מופע צבעים בולט וכהה מהן.

רבייה

לא קלה, אך אפשרית בהחלט. על מנת להתחיל בתהליך הרבייה, יש לשכן להקה ביחס של זכר על כל 2 נקבות באקווריום רבייה מיועד. על אקווריום הרבייה להכיל צמחייה חיה בכמות ניכרת, מים רכים וחומציים(תמהיל מי אוסמוזה) ומצע חולי טבעי(קוורץ חום). לאחר זמן מה תחל היווצרותו של זוג בלהקה. זוג זה יתבודד ויפגין מופעי חיזור מרשימים הכוללים שחייה של הזכר סביב הנקבה ורעידות של שני בני הזוג. בשלב זה יש להוציא את שאר הלהקה מהמיכל ולחכות להזדווגות. מופע ההזדווגות מרשים ביותר גם כן, ומתבטא בהצמדת גוף הזכר לגוף הנקבה בתנוחת "חיבוק"(בדומה לדגי קרב) ורעידות רבות של הזכר והנקבה בזמן התהליך. זמן מה לאחר ההפרייה(ההזדווגות), יוטלו ביצי הקשת אורנטוס בשיטת "הטלה בתפזורת" על גבי הצמחייה באקווריום. הבקיעה תתרחש בדרך כלל לאחר 7-9 ימים. את הדגיגים שבקעו יש לגדל במים איכותיים ובעלי ערכים דומים לאלה שהיו באקווריום הרבייה. האכלתם צריכה להתבצע באמצעות אוכל יעודי לדגיגים ובאמצעות ארטמיה מובקעת/ יצור מיניאטורי אחר המתאים להאכלתם.

מזון מומלץ

בטבע הדג ניזון בעיקר מחרקים ויצורים מימיים קטנים, ואף משיירי מזון צמחי. באקווריום הביתי יש להאכילו במזון חי/קפוא כגון: תולעי דם ולהרגילו למזון מסחרי יבש. מומלץ לשלב בתפריטו של הקשת אורנטוס גם מזון על בסיס צמחי.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה