קשת דובלאיי

שם בעברית

קשת דובלאיי

שם לועזי

Duboulay's rainbowfish

שם מדעי

Melanotaenia duboulayi

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

קשתות

מקור

אוסטרליה

נפח אק' מומלץ

לפחות 80 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 12 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

טמפ' מומלצת

24 – 27 מעלות

חומציות מים

6 – 8 pH

מליחות מים

כללי

קשת דובלאיי הוא מין נדיר מאוד, ביחס לשאר הקשתות, אך למרות זאת יחשב בעיני מגדלים רבים כדג הקשת היפה ביותר, זהו דג בעל גוונים מנוגדים של ירוק, צהוב, ורוד וכחול, אשר ישגשג בלהקה בעלת יחס שווה בין הנקבות לזכרים. קשת דובלאיי היא אחת מזני הקשתות השלווים ביותר וזקוקה להחלפות מים תכופות, ולטמפרטורה נמוכה יחסית באקווריום. קשת דובלאיי מגיעה מאוסטרליה ונצפתה לראשונה בשנת 1878.

גידול באקווריום

קשת דובלאיי זקוקה לאקווריום צמחייה, אבל לא יותר מדי צמחייה כיוון שזקוקה גם כן לשטח רחב לשחייה בלתי פוסקת, בגלל היותה דג פעלתן. קשת דובלאיי דורשת מצע חצץ שבמקרים רבים מחזק את צבעה, תאורה לא חזקה במיוחד וערכי מים יציבים. יש לעשות החלפות מים שבועיות של 30-40% ושאיבות רפש פעם בשבועיים. קשת דובלאיי מגיעה לגודל מרבי של 12 סנטימטרים. קשת דובלאיי דורשת אקווריום של מינימום 80 ליטרים עם מים בטווח טמפרטורות שבין 24-28 מעלות צלזיוס ובעלי חומציות שצריכה לנוע בין 6-8 PH.

שותפים מתאימים

קשת דובלאיי תסתדר עם כל משפחת דגי הקהילה. כמו שאר חברי משפחת הקשתות, דג זה עלול להיות מעט תוקפני ולכן מומלץ לשכן אותם באקווריום עם לפחות 6-8 מבני מינם ורצוי אף יותר, כדי להוריד את מידת הלחץ בה שרוי הדג. דגים כמו ניאונים, טטרות, סקלרים, דיסקוסים ודגים דומים מבחינה התנהגותית יסתדרו נהדר עמו.

זיהוי בין המינים

הזיהוי בין המינים אצל קשת דובלאיי קל ביותר, כיוון שצבעו של הזכר ססגוני יותר משל הנקבה וסנפיריו גדולים ומחודדים יותר גם כן. נקבת קשת דובלאיי גדולה יותר מאשר הזכר, כמו אצל שאר מיני הקשתות.

רבייה

כאשר קשת דובולאיי מגיעה לבגרות בגיל 12 חודשים היא יכולה להטיל ביצים בצורה מופרזת וללא שמירה. רבייה באקווריום הביתי קלה יחסית, מומלץ להפריד זוג זכר ונקבה לאקווריום רבייה יעודי בעל צמחייה. הטמפרטורה צריך לנוע בין 24 ל-27 מעלות צלזיוס והמים צריכים באיכות כמה שיותר גבוהה. נקבת קשת דובלאיי תטיל מספר ביצים בכל יום במשך מספר שבועות והדגיגים יצאו לעולם תוך שבוע בממוצע. אקווריום הרבייה צריך להיות באורך של לפחות 45 ס"מ עם מים בעלי ריכוז מימן נמוך ו-PH גבוה מ-7. טמפרטורה של 24-27 מעלות צלזיוס תעודד רבייה גם כן. רצוי לרכוש פילטר מפל קטן שיספק חמצון למים וזרימת מים עדינה שוטפת. לא חייב להשתמש במצע אך צריך להכניס לאקווריום צמחים בעלי עלים עדינים כמו ה-ג'אווה מוס או דשא \ ספוג סינתטי. הדגיגים של קשת דובלאיי יזדקקו לחלבונים לאחר לידתם ומומלץ להאכילם בחלבון ביצה טחון דק.

מזון מומלץ

הדגים הבוגרים יאכלו בשמחה מזון פתית איכותי ומידי פעם אפשר לפנקם עם בשר קפוא או תולעים. בכללי מזונות יבשים/מסחריים יתקבלו בברכה, יש לגוון בתזונתו של הדג.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה