קשת מדגסקרית

שם בעברית

קשת מדגסקרית

שם לועזי

Madagascar Rainbowfish

שם מדעי

Bedotia geayi

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

קשתות

מקור

מדגסקר

נפח אק' מומלץ

לפחות 130 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 16 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

20 – 26 מעלות

חומציות מים

6.5 – 7.5 pH

מליחות מים

כללי

הקשת המדגסקרית הוא מין פופולרי יחסית משאר הקשתות. זהו דג בעל צבע כתום חזק אשר ישגשג בלהקה בעלת יחס שווה בין הנקבות לזכרים. דג הקשת המדגסקרית הוא אחד מהדגים הקשת השלווים ביותר וזקוק להחלפות מים תכופות ולטמפרטורה נמוכה יחסית באקווריום. הקשת המדגסקרית מגיעה כמו ששמה מרמז מהאי מדגסקר שבאפריקה ונצפתה לראשונה בשנת 1907.

 

גידול באקווריום

דג הקשת המדגסקרית זקוק לאקווריום צמחייה, אבל לא יותר מדי צמחייה כיוון שזקוק לשטח רחב לשחייה בלתי פוסקת בגלל היותו דג פעלתן. הקשת המדגקסרית דורשת מצע חצץ שבמקרים רבים מחזק את צבעה. הקשת המדגסקרית תעדיף תאורה לא חזקה במיוחד ותדרוש ערכי מים יציבים, ומומלצת למתחילים בתחום הקשתות. יש לעשות החלפות מים שבועיות של 30-40% ושאיבות רפש פעם בשבועיים. הקשת המדגסקרית מגיעה לגודל מרבי של 16 סנטימטרים. הקשת המדגסקרית דורשת אקווריום של 140 ליטרים עם מים בטווח טמפרטורות שבין 22-28 מעלות צלזיוס ובעלי חומציות שצריכה לנוע בין 6.5-7.5 PH.

 

שותפים מתאימים

דג הקשת המדגסקרית יסתדר עם כל משפחת דגי הקהילה. כמו שאר חברי משפחת הקשתות, דג זה עלול להיות מעט תוקפני ולכן מומלץ לשכן אותם באקווריום עם לפחות 6-8 מבני מינם ורצוי אף יותר, כדי להוריד את מידת הלחץ בה שרוי הדג. דגים כמו ניאונים, טטרות, סקלרים, דיסקוסים ודגים דומים מבחינה התנהגותית יסתדרו נהדר עמו.

 

זיהוי בין המינים

הזיהוי בין המינים אצל הקשת המדגסקרית קל ביותר כיוון שצבעו של הזכר ססגוני יותר משל הנקבה וסנפיריו גדולים ומחודדים יותר גם כן. נקבת הקשת המדגסקרית גדולה יותר מאשר הזכר.

 

רבייה

כאשר דג הקשת המדגסקרית מגיע לבגרות בגיל 12 חודשים הוא יכול להטיל ביצים בצורה מופרזת וללא שמירה. רבייה באקווריום הביתי קלה יחסית, מומלץ להפריד זוג זכר ונקבה לאקווריום רבייה יעודי בעל צמחייה. הטמפרטורה צריך לנוע בין 24 ל-27 מעלות צלזיוס והמים צריכים באיכות כמה שיותר גבוהה. נקבת דג הקשת המדגסקרית תטיל מספר ביצים בכל יום במשך מספר שבועות והדגיגים יצאו לעולם תוך שבוע בממוצע. אקווריום הרביה צריך להיות באורך של לפחות 45 ס"מ עם מים בעלי ריכוז מימן נמוך ו-PH גבוה מ7. טמפרטורה של 24-26 מעלות צלזיוס. רצוי לרכוש פילטר מפל קטן שיספק חמצון למים וזרימת מים עדינה שוטפת. לא חייב להשתמש במצע אך צריך להכניס לאקווריום צמחים בעלי עלים עדינים כמו ה-ג'אווה מוס או דשא \ ספוג סינתטי. דגיגי דג הקשת המדגסקרית יזדקקו לחלבונים לאחר לידתם ומומלץ להאכילם בחלבון ביצה טחון דק.

 

מזון מומלץ

הדג אוכל כל יש להאכילו במזונות יעודיים, יש לגוון בתזונתו ובאוכל החי שנותנים לו.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה