קשת פרקינסון

שם בעברית

קשת פרקינסון

שם לועזי

Parkinsoni rainbowfish

שם מדעי

Melanotaenia parkinsoni

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

קשתות

מקור

אסיה

נפח אק' מומלץ

לפחות 200 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 15 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

21 – 25 מעלות

חומציות מים

7 – 8 pH

מליחות מים

כללי

קשת פרקינסון (Melanotaenia parkinsoni) הינו חבר במשפחת דגי הקשת. קבוצת הדגים אופיינית לאזור אוסטרליה וקשת פרקינסוני נמצא לראשונה בפפואה ניו-גיני ב- 1978 והתחבב על מגדלי הדגים. במקור נמצאו מספר דגים בוגרים בנחל יבש, עם מספר שלוליות מים, כך שהדגים בטבע היו רגילים למים עומדים ללא זרימות חזקות, עם טמפרטורה גבוהה יחסית (27-30 מעלות) ו- pH בסיסי (7.6-7.8). בדומה לדגי קשת אחרים צבע הגוף הבסיסי הינו כסוף עם גוון כחלחל עדין ובטן ורדרדה, אך הזכר של דג זה מאופיין בכתמים כתומים או צהובים (שתי ווריאציות לאותו הדג) בחלקו האחורי של הדג. כמות הכתמים ואופי פיזורם יחודיים לכל דג, אך אינם מועברים גנטית (בהשרצה בודדת נקבל סוגים שונים של פיזורים). בבגרותו כתמי הצבע יכולים להתחבר לכדי כתם צבע גדול שיכול לכסות את כל חלקו האחורי של הדג (בדומה לקשת בוסמני). סנפירי הגב, החזה והסנפיר האחורי מאופיינים בצבע בולט (כתום או צהוב בהתאם לדג) וקצוותיהם שחורים ומשוננים. הסנפיר הדורסלי מחולק לשני סנפירים נפרדים (אצל זכרים תתכן חפיפה בין שניהם). מופע הצבעים בולט יותר אצל הזכרים, בעוד שהנקבות לרוב צבעוניות פחות. הדג יכול לגדול עד לגודל מקסימלי של 15 ס"מ בטבע, אך באקווריום הגודל המקסימלי הוא סביב ל- 12ס"מ.

 

גידול באקווריום

קשת פרקינסון גדלה עד לכ-12 ס"מ באקווריום וזקוקה לאקווריום בנפח 200 ליטר לפחות. בדומה לקשתות אחרות הדג הינו דג להקה, ויש לגדלו בקבוצה של לפחות 4 פריטים, רצוי 2 זכרים על כל מספר נקבות לקבלת תצוגת צבעים מרשימה. תנאים אידאליים עבורו יהיו בדומה למוצאו מהטבע – טמפ' 27-30 מעלות ו- pH בסיסי 7.5-7.8, אולם בהיותו דג עמיד יחסית יסתדר גם בטמפרטורות של 24 מעלות ו- pH נייטראלי סביב ל- 7. דקורציה טובה לאקווריום תכיל צמחים, סלעים, גזעים ופריטים נוספים – עם זאת, יש לדאוג למרחב שחייה גדול עבור הדג.

 

שותפים מתאימים

קשת פרקינסון הינו דג להקה ויש לשכנו בקבוצה של 4 לפחות. למרות גודלו, הדג נחשב לדג רגוע ושלו, ויכול להסתדר עם דגים קטנים או גדולים ממנו ללא בעיות (כולל משריצי חיים). אין לשלבו עם דגים תוקפניים.

 

זיהוי בין המינים

הבדלה בין המינים קלה – הזכר צבעוני ומאופיין בסנפיר דורסלי קדמי ארוך יותר, בעוד שהנקבה כסופה ללא כתמי צבע ובעלת סנפיר דורסלי קדמי קצר.

 

רבייה

רביית הדגים קלה יחסית, ובכל מחזור תתקבל כמות גדולה של ביצים. בכדי לשפר את הסיכויים לרביה מוצלחת באקווריום יש לשכן אותם באקווריום עם הרבה צמחייה ובעיקר מקומות המתאימים לביצים כדוגמת גאווה מוס, הרביה ובקיעת הביצים תתקבלנה בטמפרטורה גבוהה יחסית של 27-30 מעלות. הזכר יפגין מופע צבעים יפהפה וימשוך את הנקבה אליו. הנקבה תטיל את הביצים והזכר יפרה אותם. את הביצים יש להעביר לאקווריום נפרד להגנה, הן תבקענה לאחר כ- 10 ימים, והשרצים יזונו מאינפוסוריה או מזון עלים מפורר.

 

מזון מומלץ

קשת פרקינסון הינו אוכל כל, ויאכל בשמחה מזונות תעשייתיים רגילים לדגי נוי (בבגרות עדיפות לגרגרים על פני עלים). ניתן לשלב זחלי יתושים ומזונות חיים אחרים.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה