ראש נחש אדום

שם בעברית

ראש נחש אדום

שם לועזי

Giant Snakehead

שם מדעי

Channa micropeltes

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

ראשי נחש

מקור

אסיה

נפח אק' מומלץ

לפחות 600 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 100 ס"מ

התנהגות

תוקפני מאוד

סוג מזון

אוכל חי

טמפ' מומלצת

30 – 22 מעלות

חומציות מים

7.8 – 6.2 pH

מליחות מים

כללי

ראש הנחש האדום הוא אחד הדגים היותר גדולים והיותר מסוכנים ואכזריים מבין כל דגי המים המתוקים. מקור הדג הזה הוא באזור אסיה. ראש הנחש האדום גדל לגודל מפלצתי של 100 סנטימטרים ונצפו פריטים השוקלים יותר מ20 קילו במהירות רבה מאוד ודורש אקווריום של 600 ליטר לבד, במידה ושמים זוג –> קוב(1000 ליטר) ומעלה, אורך המיכל לפחות שני מטרים. קרו מקרים שאנשים שחו באזור שבו שהדג חי ופונו למיון בגלל נשיכות ופצעים שהדג עשה, כאשר מחזיקים את הדג באקווריום אין להכניס בשום אופן ידיים לאקווריום. ראש הנחש האדום יכול לקפוץ מהאקווריום החוצה, לכן יש לשמור על אקווריום סגור היטב ולדאוג שאין סיכוי שהדג יעיף את המכסה. אפילו מומלץ לשים על מכסה האקווריום חפץ כבד מסויים. דגי הראש נחש מסוגלים לשנום אוויר אטמוספרי. בעונות חמות ויבשות כאשר מקור המים מתייבש ראש הנחש מסוגל לנדוד ביבשה ולחפש מקור מים חלופי.

 

גידול באקווריום

פריט יחיד אקווריום של 600 ליטר ומעלה כאשר אורכו לפחות שני מטרים, האקווריום חייב להיות מצויד בפילטרציה חזקה מאוד כי הדג ניזון מאוכל בשרי חי בלבד. ראש הנחש האדום יעדיף תאורה לא חזקה, מומלץ תאורה מעט עמומה, וזרמים חזקים בחלקו העליון של האקווריום. ראש הנחש הוא דג שנוטה לקפוץ לפעמים, לכן יש לשמור על אקווריום סגור היטב ומכסה כבד שהדג לא יוכל להעיף, אין לשים תאורה חשופה שהדג יוכל לשבור אותה או גוף חימום כלשהו שהדג יכול לשבור, לכן יש לשים את גוף החימום בסאמפ או לבודד את גוף החימום. הדג הוא דג חזק מאוד שיכול לחיות בתנאי מים ירודים עד מאוד, אבל מאחר והדג ומלכלך יש לעשות החלפות מים סדירות פלוס שאיבות רפש של כ- 40-60%(אם לא יותר) מהאקווריום בשבוע.

 

שותפים מתאימים

ניתן לשלב עם דג הראש נחש האדום דגים יותר גדולים ותוקפניים באותה רמה כמוהו או לשלבו עם עוד פריט או שניים ממנו. שימו לב, דג זה תופני והוא יתקוף כל מי שריכנס לטרטוריה שלו, לכן מומלץ לא לשלבו עם דגים שלא ממינו או שלא מסוגלים להגן על עצמם ממנו. בתקופת הרבייה כל דג שיתקרב לקן של הזוג יותקף עד מוות לפעמים. דג זה יאכל כל דג שיכנס לפיו ואף גדול יותר.

 

זיהוי בין המינים

בגודלם הסופי הזכרים יותר גדולים והנקבות במעט יותר שמנות.

 

רבייה

הנקבה והזכר יכינו קן צף ושם הנקבה תטיל את הביצים והזכר יפרה אותם ולאחר כיום עד שלושה ימים הביצים יבקעו, הזוג יגן על הביצים בכל מחיר ולא משנה מה, לכן בזמן הרבייה בכלל אסור לדחוף ידיים או לאכלס שום דג חדש. כל דג אשר יתקרב לטרטוריה של הזוג יותקף עד מוות לפעמים. לאחר בקיעת הדגיגים הנקבה "מחריכה" אותם לנשום אוויר ודוחפת אותם מעל פני המים.

 

מזון מומלץ

בטבע הדג ניזון מדגים, תולעים, ציפורים, צפרדעים, חרקים וכדומה, הדג יאכל כל מזון חי, אינו בררן בכלל. יש המאכילים את הראש נחש במכרסמים.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן