שועל מעופף

שם בעברית

שועל מעופף

שם לועזי

Flying Fox, Siamese Algae Eater

שם מדעי

Crossocheilus siamensis

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שפמנוניים

מקור

תאילנד

נפח אק' מומלץ

לפחות 80 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 10 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

24 – 28 מעלות

חומציות מים

6 – 8 pH

מליחות מים

כללי

דג שועל מעופף (Epalzeorhynchos kalopterus), הינו דג שוכן קרקעית המגיע אלינו מדרום מזרח אסיה (בורנאו) וכן נמצא בתאילנד. הדג הוא אוכל כל (omnivore) ויוכל בשמחה מזון צמחי, בשרי, וכן טבליות שוקעות למנקים. מרבית חובבי הדגים מחזיקים אותו גם כאוכל אצות מדופלם. לעיתים בחנויות ובספרות מבלבלים בין שועל מעופף לבין אוכל אצות סיאמי (Siamese algae eater, Crossocheilus oblongus) – אך לא מדובר באותו הדג. כמו כן יש להבדיל בינו לבין שועל מעופף מזוייף ( False Flying Fox (Garra cambodgiensis) הדג חביב מאוד על המגדלים, במיוחד כאשר הינו "בפעולה" ומחפש בזריזות אחר האצות בפריטי הדקורציה. מראה: שועל מעופף מאופיין בגוף ארוך וצר עם קרקעית שטוחה בדומה לשוכני קרקע אחרים. פס חום-שחור רץ לכל אורך גופו מהעיניים ועד לסנפיר האחורי. מעל פס זה קיים פס נוסף בצבע צהוב-מוזהב ומעליו הגוף הופך לחום. תחתית הדג כסופה-זהובה. בטבע שועל מעופף גדל עד ל- 15 ס"מ, אך בתנאי אקווריום גדל עד 12 ס"מ לרוב. אורך חייו של הדג נע בין 8 ל- 10 שנים בתנאים טובים.

 

גידול באקווריום

אקווריום מתאים יהיה בנפח של 70 ליטר ומעלה כאשר דג בוגר צריך אקווריום של 120 ליטר. על פי רוב הדג יוכנס לאקווריום צמחיה בעל עלים רחבים ומקומות מסתור וכמובן ישמח לצמיחה של אצות בזכות תאורה חזקה. מבחינת תנאי האקווריום – הדג אוהב pH בין 6 ל- 7.5, וטמפרטורה של 22-28 מעלות.

 

שותפים מתאימים

שועל מעופף ניתן לגדל כדג יחיד או כדג להקה. התנהגותו משתנה בהתאם לאופי הגידול. בלהקה של שועלים מעופפים ניתן לראות יצר טריטוריאלי, והם עלולים לתקוף דגים אחרים הקטנים מהם לצורך שימור המקום המועדף בתחתית האקווריום. כדג בודד הוא נוטה להתבודד ולא להפריע לדגים אחרים באקווריום.

 

זיהוי בין המינים

להבדיל מאוכל עצות סיאמי הוא אינו אוכל אצה אדומה.

 

רבייה

לא תועדה רבייה בשבי.

 

מזון מומלץ

שועל מעופף הינו אוכל כל. באקווריום הביתי יחפש אצות לנישנוש ושאריות מזון. במידה ואין מספיק אוכל במיכל יש לדאוג להאכילו במזון דפים איכותי או מזון לשוכני קרקעות. הדג ישמח לתוספות טריות כדוגמת תרד וקישוא בתחום הירקות, או תולעי דם וזחלי יתושים בתחום הבשרי. תודה לבעז על כתיבת הפרופיל.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן