שפמנון אירופאי

שם בעברית

שפמנון אירופאי

שם לועזי

Danube catfish/European catfish

שם מדעי

Silurus glanis

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שפמנוניים

מקור

מזרח אירופה ואסיה

נפח אק' מומלץ

לפחות 5000 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 160 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

אוכל חי

טמפ' מומלצת

27 – 20 מעלות

חומציות מים

6.5 – 8 pH

מליחות מים

כללי

השפמנון האירופאי או בשמו השני "שפמנון הדנבה" מגיע מאזורי מזרח אירופה ואסיה. השפמנון האירופאי הוא בין שפמנוני המים המתוקים הגדולים ביותר, גודלו הסופי הוא מטר ושישים סנטימטרים, בעבר נצפו פריטים שעברו את השני מטרים וחצי, בנוסף משקלו יכול להגיע למעלה מ- 200 קילו. השפמנון האירופאי חי בעיקר בנחלים ומקורות מים גדולים, כמו כן בבגרות הוא שוחה ולעתים חי במקורות מים מליחים שם הוא חי באזורים של עד 30 מטרים. השפמנון בצבע חום כהה עד אפור כהה.

 

גידול באקווריום

השפמנון האירופאי הוא דג שלא יתאים לאקווריומים בעלי קיבולת קטנה ויתאים למיכלים בעלי נפח העולה על ה- 5 קוב (5000 ליטר) לפחות, הסיבה לכך היא הגדול העצום שאליו מגיע השפמנון, השפמנון האירופאי הוא שפמנון חזק יחסית ויסתגל למספר תנאי מים. השפמנון האירופאי ידרוש מקומות מסתור מעטים כמו מערות, או כל מיני גזעים גדולים ומרחב שחייה רב. תאורה עמומה מומלצת על מנת לדמות את סביבתו הטבעית.

 

שותפים מתאימים

השפמנון האירופאי הוא דג מעט תוקפני אך טורף מובהק. הוא יאכל כל דג או חסר חוליות שיכנס לפיו. דגים גדולים כמוהו ומסיבים כמוהו יוכלו לחיות איתו בהצלחה.

 

זיהוי בין המינים

זיהוי בין המינים קשה עד בלתי אפשרי. הנקבה תגיע לבגרות מינית בגיל 4 שנים וזכר בגיל 3 שנים.

 

רבייה

לא ידועה רבייה בשבי של דג זה. ידוע כי שמפנון זה מטיל ביצים. הביצים יבקעו כעבור 3-7 ימים. הדגיגים יאכלו פלקנקטונים קטנים.

 

מזון מומלץ

השפמנון האירופאי יאכל בעיקר מזון בשרי חי, עיקר מזונו יהיה דגים שיכנסו לפיו, שרימפסים, סרטנים, עופות קטנים שיהיו במים, וכל מזון בשרי אשר ימצא.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן