שרימפ קריסטל אדום

שם בעברית

שרימפ קריסטל אדום

שם לועזי

Red Crystal Shrimp

שם מדעי

Caridina sp

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שרימפסים

מקור

המקור(רבייה על ידי בני אדם) הינו סין למרות שנמצא גם ביפן

נפח אק' מומלץ

לפחות 25 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 3 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

18 – 26 מעלות

חומציות מים

6 – 7.5 pH

מליחות מים

כללי

שרימפ קריסטל אדום הוא תוספת צבעונית ומעניינת לכל חובב שרימפים עם קצת תקציב וניסיון. השרימפ קריסטל אדום הוא חובב אצות מושבע והרבה מגדלים מחזיקים אותו כמחסל אצות יעיל(למרות זאת אין להסתמך רק על זה להזנתו). גופו המחולק לפסים אדומים ולבנים משווה לו מראה מדהים (תצורת הפסים קובעת את דרגות השרימפ) והתנהגותו השלווה והרגועה הופכת אותו לשרימפ מבוקש מאוד. מקורו של שרימפ קריסטל אדום הוא אינו בטבע! השרימפ היינו מוטציה של שרימפ הקריסטל השחור שפותחה ע"י מגדל יפני עד שהשרימפ הגיע לצבע אדום לבן נקי כמוכר לנו.

 

גידול באקווריום

את השרימפ יש להרגיל בטפטוף ארוך, בעיקר את הדרגות הגבוהות. השרימפ קריסטל אדום מגיע לגודל של כ-3.5 ס"מ, לכן אקווריום מתאים לגידולו יכול להיות אפילו הנפח זעיר של 8 ליטר, אך זה רק בתיאוריה יהיה בלתי אפשרי לשלוט בערכי המים, ככל שנפח האקווריום יהיה גדול יותר, האקווריום יהיה יציב יותר. יש לשכן את שרימפ הקריסטל האדום באקווריום מבוסס ויציב, מהסיבה ששרימפ זה עדין מאוד, תהליך הסייקל נמשך מסיבה כזו כחודש וחצי. אקווריום אידאלי יכלול מקומות מסתור, צמחיה בה הוא יוכל להסתתר, שפע אצות ומצע מבוסס. שרימפ קריסטל אדום נחשב לשרימפ רגיש מאוד ויש לשמור על מים באיכות מעולה ולהימנע מהכנסת חומרים המכילים מתכות כבדות(במיוחד נחושת) כמו תרופות. מומלץ להחליף 20% פעם בשבוע. לא לעשות את זה במהירות משום שהקריסטלים רגישים לשינויי ערכי מים. ערכי המים המומלצים: טמפרטורה: 18-26 חומציות: 7-6.2 אפשר פחות על מנת לשפר את הרבייה אך זה יזיק לצמחייה. קשיות: 5 TDS-150

 

שותפים מתאימים

מומלץ להקדיש אקווריום ייחודי לשרימפ זה. בדרך כלל לאקווריום יתלוו גם חלזונות(אם יתווספו צמחים) וגם תולעים שטוחות. שניהם אינם מהווים איום לשרימפ, ודווקא ניסיון היפטרות מהם, באמצעים כימיים, עשוי להזיק מאוד.

 

זיהוי בין המינים

זיהוי בין המינים: הנקבה עגולה יותר מהזכר. כאשר היא מוכנה לרבייה ניתן לראות על גבה "אוכף". ה"אוכף" אלו ביצים לא מופרות, לאחר ההפריה הן עוברות לבטן הנקבה—> לא תמיד ניתן להבחין בזאת, זה תלוי בדרגת השרימפס.

 

רבייה

רבייה באקווריום אינה קלה, אקווריום המכיל זכר ונקבה יחווה רבייה כל עוד תהיה דאגה לכל התנאים. שלבים לרבייה: 1.ראשית יש להקים את האקווריום הייעודי נקבת השרימפ קריסטל אדום. 2. לאחר הסייקל יש ליצור את התנאים המתאימים, "לסגור" את העיצוב ולהכניס מה שצריך. 3. יש להכניס למיכל כמה שרימפים (רצוי מהדרגות היותר נמוכות המיועדות למיכל) כדי לבדוק שהכל תקין, אם אין תמותה יש לעבור לשלב 4. אם יש תמותה יש לתקן את הטעות ולחזור עוד פעם על השלב. 4.יש ליצור גרעין רבייה- מניסיון מצאתי ש8 שרימפים הספיקו לאקווריום של 35 על 22. למרות שבעקרון מומלץ גרעין של 10-20, הכל תלוי בגודל האקווריום. אחרי חודש /-, הכל תלוי בטיפול, יגיע שלב 5. 5. לאחר הופעת הביצים יש להמשיך את הטיפול כרגיל, תוך מעקב צמוד על המתרחש. 6. הצאצאים יבקעו כלאחר חודש, על הטיפול להימשך כרגיל תוך מעקב צמוד אחר המתרחש. חשוב לציין שאין קניבליזם. 7. אחרי חצי שנה השרימפים יגיעו לבגרות מינית.

 

מזון מומלץ

השרימפ קריסטל אדום היינו אוכל כל. באקווריום הוא ייזון משאריות מזון,אצות , עם זאת יש לדאוג להאכילו במזון מגוון בכדי לשמור על בריאותו וצבעיו. ההמלצה הרווחת הינה שירקורה אך ישנם עוד מזונות רבים, זהו המזון שהשרימפים מתנפלים עליו, אך הוא יקר.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן