שרימפ שרי

שם בעברית

שרימפ שרי

שם לועזי

Red Cherry Shrimp

שם מדעי

Neocaridina denticulata sinensis

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שרימפסים

מקור

טייוואן

נפח אק' מומלץ

לפחות 20 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 3 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

20 – 28 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

השרימפ שרי מגיע אלינו מטיוואן. השרימפ שרי מאופיין בגוף אדממדם שקוף עד אדום כהה מאוד (בעצם זה מה שמפריד בין הדרגות של השרי, סאקורה היא הדרגה הכי גבוהה בעצם השרימפ אדום חזק, אחרי דרגת הסאקורה יש את דרגת הפייר שהיא מאפיינת את השרימפ בגוף אדום חלש ומעט מאוד שקוף ולאחר מכן זה שרי רגיל). שרימפ השרי מגיע לגודל 3.5 ס"מ ולעתים רחוקות יותר עד ל- 4 ס"מ (יש דיווחים על שרי שעבר את ה- 4 ס"מ). השרימפ שרי כיום עולה בין 4 ש"ח ל- 12 ש"ח- תלוי מאוד בדרגה וכמובן בגודל השרימפ. השרימפ שרי הוא אחד מהשרימפים הנפוצים ביותר בתחביב השרימפים בגלל מחיריו המועטים ויכולת שרידתו. לשרימפ השרי יש שם נוסף והוא "שרימפ דובדבן- שם זה ניתן לו בעקבות צבעו האדום הכהה במיוחד שמזכיר דובדבן.

 

גידול באקווריום

השרימפ שרי דורש אקווריום בסדר גודל של 20 ליטרים, מומלץ שהאקווריום יהיה אקווריום יעודי לו (אקווריום יעודי זה נקרא "שרימפסייה"). האקווריום צריך לכלול גזעים, שורשים, צמחייה מומלצת ללא ספק (לא חובה המון צמחים מומלץ לפחות 20% שתילה) כמו מוסים, וולנסריה וצמחים צפופים שבהם השרימפסים יוכלו להתחבא, עלי שקד הודי וכו'. השרימפ שרי לא דורש אוסמוזה אך מי אוסמוזה יעשירו ויעלו את רמת החיים של השרי באקווריום בו הוא חי, אין לשים אבנים או אמצעים כלשהם שיקשו את המים מאחר ושרימפ השרי אוהב מים רכים. פילטר מתאים לשריפסייה/לאקווריום בו חי השרימפ שרי הוא פילטר ספוג שפועל על משאבת אוויר, הפילטר מומלץ מאחר ואינו שואב שרימפסונים או שרימפים בוגרים ואין לו אופציה כלשהי להרוג אותם לעומת פילטרים אחרים שישאבו ואף יטחנו את השרימפים בפנים (ניתן להכניס פילטר פנימי קטן ולשים עליו גרביון אך זה סיכון רב ויש סיכוי לא קטן שהוא למרות הכל ישאב ויהרוג שרימפים). השירמפ שרי חי ואוהב לחיות במים קרירים באזור ה- 21-27 מעלות צלזיוס,הוא יחיה גם ב- 30 מעלות אך יש סיכוי שהוא ימות בטמפרטורות גבוהות כל כך, מומלץ להשתמש במאווררים בקיץ וכמובן בחורף בגוף חימום. יש לשמור על ערכים תקינים ומעולים באקווריום בו חי וגדל השירמפ שרי, לאחר סייקל תקין ולאחר האכלוס יש לעשות החלפות מים של 10-20% בשבוע וזה מספיק ומספק את השרימפים החיים באקווריום- החלפות המים קטנות מאחר והשרימפ שרי לא נוטה לכלך כל כך ואין שינוי דרטסטי או גדול בערכי המים, באקווריום בו יש עוד דגים עם השירמפ שרי ניתן לעשות החלפות מים של 30-35% בשבוע.

 

שותפים מתאימים

השירמפ שרי הוא שרימפ עדין למרות הכל. הכי טוב בשבילו זה לגדל את אותו זן באקווריום יחיד כך שתהיה רבייה תקינה ולא יהיו היברידים כתוצאה מהכלאה של מספר זנים. בכללי ניתן לשלב את השרימפ שרי עם שרימפים נוספים כמו דנטיקולטה, נאוקרדיה צהוב (שרימפ צהוב), קריסטלים ושרימפים דומים (דגש קטן- לא מומלץ בכלל לשלבו עם שרימפ ג'פניקה, מאחר והג'פוניקה נוטה להיות תוקפני ואף יכול להרוג את השרי). לגבי שילוב שרימפ השרי עם דגים- זהו וויכוח די גדול (שכולל שילוב של כל השירמפים עם דגים), דגים כמו ניאונים, טטרות, גופים, סייפנים פלאטים ועוד יחסית דגים רגועים אך הם יתקפו ויצקו לשרימפים ולפעמים אף יהרגו אותם, כך ששילוב עמם יעשה באקווריום צמחייה או אקווריום עם שלל מקומות מסתור אדאלים… ניתן לשלב עם השירמפ שרי Lים ונקאים שקטים ורגועים.

 

זיהוי בין המינים

יש מספר אפשרויות לזהות בין המינים- הראשונה: הנקבה תהיה יותר גדולה מן הזכר. השנייה: הנקבה תהיה יותר אומה מהזכר בעיקר בזמן הרבייה. השלישית: כשאשר הנקבה תחזיק ביצים יהיה לה אוכף או יראו את הביצים בבטנה.

 

רבייה

להבדיל ממיני שרימפסים אחרים, רביית שרימפ שרי באקווריום הביתי קלה, ובדרך כלל מספיק זכר ונקבה והטבע כבר יעשה את שלו. כמו כן, שרימפ שרי צעירים אינם זקוקים לטקס המעבר בין מים מתוקים למלוחים כמו מיני שרימפסים אחרים וישגשגו בקלות במים מתוקים. נקבת השרימפ שרי תישא ביצים צהובות מתחת לזנב שלה והם יבקעו תוך כחודש. השרימפים הקטנים יראו כמו גרסאות מיניאטוריות של השרימפ שרי הבוגרים ויאכלו את אותו המזון כמו ההורים.

 

מזון מומלץ

השירמפ שרי הוא אוכל כל ובעיקר מזון צמחי. בכללי הוא יאכל שלל מזונות יעודיים לשרימפים וח"ח, בנוסף הוא יאכל מגוון של אצות שעל הזכוכית ולעתים גם שאריות אוכל (במיה ויש עוד דגים עמו באקווריום). פינוק מתאים לשרימפ שרי יהיו תולעי דם קפואות, ניתן להאכיל את השרימפ שרי בתולעי דם פעם בשבוע שבועיים.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן