תוכי כחול

שם בעברית

תוכי כחול

שם לועזי

True Parrot Cichlid

שם מדעי

Hoplarchus Psittacus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

דרום אמריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 400 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 30 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

25 – 30 מעלות

חומציות מים

5.5 – 6.5 pH

מליחות מים

כללי

דג התוכי הכחול הוא ציקליד מדהים ביופיו, מיוחד ונדיר. מקורו בנהר האמזונאס שבדרום אמריקה. צבעו הכחול המטאלי העניק לו הערצה גדולה בקרב חובבים ומגדלי ציקלידים בכל רחבי העולם. דג זה נדיר יחסית בחנויות בעולם, ובייחוד בארץ. דג זה מגיע לעיתים נדירות לחנויות במחיר מאות ואף אלפי שקלים לפרט בוגר. גודלו הסופי מגיע עד לכ-30 ס"מ.

 

גידול באקווריום

התוכי הכחול דורש אקווריום בעל נפח 400 ליטרים לפחות, מקומות מסתור רבים ואיכות מים מעולה (הכוללת פילטרציה חזקה והחלפות מים מאסיביות מדי שבוע).דקורציה טובה לאיהזור האקווריום תכיל גזעים וסלעים.

 

שותפים מתאימים

דג זה שלוו יחסית, לכן רצוי לשלבו ביחד עם ציקלידים אמריקאים שלווים עד סמי (חצי) אגרסיביים כגון: גאופגוסים וגימנוגאופגוסים למיניהם, סוורום ועוד.

 

זיהוי בין המינים

קשה להבדיל בין המינים של התוכי הכחול, אך יש הטוענים שהזכרים גדולים ומלאים יותר מהנקבות.

 

רבייה

כמו רוב הציקלידים, שני המינים לוקחים חלק משמעותי בתהליך הרבייה. הזכר ימצא אזור הטלה (כגון מצע האקווריום או אבן שטוחה) וינקה אותו. כשהנקבה תהיה מוכנה, היא תטיל באזור את הביצים והזכר יפרה אותם. בדרך כלל בכל הטלה יוצאים כ-100 עד 300 ביצים קטנטנות אך רק כשליש מהם מופרות ובוקעות בהצלחה. השרצים ייזונו ממגוון מזונות מסחריים ותולעי דם קצוצים.

 

מזון מומלץ

יש להאכיל את התוכי הכחול במזון צמחי ובשרי, מומלץ לגוון בין המזונות. עם זאת, מומלץ לשלב מידי פעם מזון חי, כגון תולעי דם או תולעי קליפורניה.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן