מאמר- שילוב סטינגריי באקווריום קיבוצי(מתוקים)

ראשי פורומים אקווריום מים מתוקים אקווריום דגי קהילה מאמר- שילוב סטינגריי באקווריום קיבוצי(מתוקים)

 • This topic is empty.
מוצגות 1 תגובות (מתוך 1 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #24290
  ziv zak
  מנהל בפורום

                            שילוב סטינגריי באקווריום קיבוצי(מתוקים)

   

  הקדמה:

  במאמר נעסוק בשילוב סטינגריי(או בעברית, טריגון) אשר חי במים מתוקים, ולשלבו במיכל מתאים על אוכלוסיה אשר לא תזיק או תפגע בדג. כמו כן במאמר נדבר על האוכלוסיה אשר תתאים לדג שלא יהיו פגיעות משני הצדדים. נלמד על המיכל המתאים לדג. כמו כן נלמד על אקלומו באקווריום עם דגים, איך ומה לעשות בשביל מניעת הסטרס באקלום. כל עוד, כל סוד התבצעה כאן במאמר. קדימה, מתחילים…

   

  שלב א|: בחירת אולוסיה-

  דג הסטינגריי יכול להיות מאוד סקרן ומעט תוקפני. למרות שהוא יכול לתוקפני כך יכולים להיות שאר הדגים אשר משולבים וחיים עימו באותו המיכל. לכן, נצטרך לבחור אוכלוסיה התתאים לדג.

  דבר ראשון נצטרך לדעת על הדג, גודלו הסופי רמת תוקפנתו וצרכיו. אם הדג יצרוך אקווריום שנפחו הוא 200 ליטרים אז נתאים דגים אשר יוכלו לחיות בנפח הזה. הדג מתעצמן מאוד בקלות ולהרגיזו זה פשוט, לכן האוכלוסיה תצטרך להיות אוכלוסיה אשר לא תגרום לו איום וכך הוא יכנס לסטרס ויבהל יותר בקלות, אז מומלץ לשלבו עם דגים שקטים ורגועים וכך תחסך לנו בעיית התוקפנות, עם זאת, לא נוכל לשבלו עם ניאונים, טטרות או גורמים קטנים, הוא עלול לאכול אותם(בשל גודלם הקטן), בגלל הבעיה הזו נצטרך למצוא דגים אשר נדע מה גדולם הסופי ומה רמת תוקפנותם. כמובן שיש לבדוק שערכי המים דומים( PH).

  ועכשיו אתמקד בבחירת הסטינגריי-

  בחירת הסטינגריי חייבת להיות שאין לעשותו בלחץ או מהירות או פזיזות כלשהי(מניסיון), תזכרו החיפזון מהשטן. יש לשאול אם הדג נולד בארץ או טבע, לבדוק שאינו פצוע או מתנשם מהר. יש לראות שהוא אוכל תקין וטוב, ומה הוא אוכל. יש לשים לב לזימיו אם הוא מתנשף מהר או לא, מה צבע הצואה. לראות אם אין עליו טפילים כמו בתמונה הבאה(הטפילים בדרך כלל באים מהאכלה בדגי זהב).

  תמונה של הדג החולה בטפיל:

   


   

  הטפיל:

  אם הדג חולה בטפיל אין לקנות! אם גילים את זה בביתכם, תוציאו את הדג מהמים(היזהרו מהעוקץ) ותוציאו את הטפיל בזהירות עם פינצטה והשתמשו בכפפות. לאחר מכן יש לשרוף את הטפיל, ולשים חומר חיטוי במים + החלפת מים 45%.

  * יש לחתות את הפינצטה במים רותחים לפני השימוש, היזהרו היא יוצאת רותחת!

  לאחר שכל הדברים הללו יש לבדוק את אותם הדברים באותן חנויות. בקיצור לעשות "סקר שוק". לאחר שבדקנו מחירים, נתייעץ בפישי ונבדוק, זה טוב לא טוב אולי יקר אולי לא.

  אחרי שיש לנו את המחירים ואת כל הנתונים ביד(כמובן לאחר שהתייעצנו בפישי), נלך לבעל החנות וננסה להוריד אותו במחיר בכך שנגיד לו שבמקום אחר הציעו לנו יותר זול ואנחנו מעדיפים לקנות מימנו כי הוא יותר אחראי ויותר נחמד או כל סיבה משכנעת שהיא.

   

  שלב ב|: בחירת מיכל המותאם-

  לאחר שבדקנו, חשבנו, התייעצנו והגענו למצב שאנו יודעים מה האוכלוסייה שלנו, נתחיל בבחירת מיכל אשר יתאים לסטינגריי ולשותיפיו. הסטינגריי יותר חשוב אורך ורוחב. לכן, יש לחשוב בהיגיון על הפרטים הללו ופחות להתחשב בגובה. לרוב הסטינגריים מומלץ מיכל של מינימום:

  אורך: 150 ס"מ.

  גובה ללא שותפים: 45 ס"מ.

  גובה כולל שותפים: 55 ס"מ.

  עומק: 50 ס"מ.

  כל המידות שניתנו הן מינימום, אל תשים לעצמך רגליים תשאף לכמה שיותר גדול ומפותח!

  לאחר מכן יש לעשות "סקר שוק". נעבור ונתקשר לכל חנות בעירנו או העיר אחרת ונבדוק מחירים.

  לאחר שבדקנו מחירים, נתייעץ בפישי ונבדוק, זה טוב לא טוב אולי יקר אולי לא.

  אחרי שיש לנו את המחירים ואת כל הנתונים ביד(כמובן לאחר שהתייעצנו בפישי), נלך לבעל החנות וננסה להוריד אותו במחיר בכך שנגיד לו שבמקום אחר הציעו לנו יותר זול ואנחנו מעדיפים לקנות מימנו כי הוא יותר אחראי ויותר נחמד או כל סיבה משכנעת שהיא.

  אני בטוח שיצא יותר זול לבנות לבד(זאת אומרת שתחסכו 200+ ₪ בערך), אבל כחו בחשבון שנפח המים יצא לא פחות מ-400 ליטר, וחבל במספר שעות שמחצית ויותר מהמים יזרקו, גם מבחינה כספית וגם מבחינת ביזבוז מיותר.

   

  * סקר שוק הוא דבר אשר נבדוק בו מחירים במספר חנויות, נעשה את זה ברשימה אשר תהיה נכונה לקריאה ולהבנת הדבר. כמובן שביקת המחירים תעשה בכל הארץ על מנת להרוויח כסף.

   

  שלב ג|: בחירת הציוד-

  בחירת הציוד היא דבר קפדני מאוד.

  הציוד צריך להיות ציוד שאיכותו לא תרד. תמיד עדיף להשקיע 500 ₪ על פילטר טוב שיספק אותנו למספר שנים, ולא להשקיע 350 ₪ על פילטר ובעוד שנה וחצי לקנות אחד חדש במחיר כזה או חדש במחיר 500 ₪. לכן ציוד הוא דבר שיש לשים עליו דגש ולקנות את הטוב ביותר.

  פילטרציה מומלצת לדג היא פילטר אשר יעשה לנו את המיכל לפחות  5 פעמים. זאת אומרת שאם המיכל שלנו 300 ליטר אז נצטרך פילטר שיעשה לנו מעל 1500 ליטר לשעה. כיום, אחת החברות המובילות ביותר של ציוד  ואקווריומים היא ג|בו, מניסיון(לא רק שלי) מומלץ להשתמש במוצריה האיכותיים. כמו הפילטציה שהיא חשובה לנו, לא פחות חשוב לנו חימצון המים.

  חמצון המים הוא יכול להעשות עם ראש כוח, יציאת הפילטר החיצוני, או משאבת אוויר.

  בשביל לשמור על טבעיות רוב המגדלים משתמשים ביציאת הפילטר החיצוני או בראש כוח, או במשאבת גלים, למרות זאת, הסטינגריים אוהבים זרמי מים נעימים, לכן משאבת האוויר יכולה לספק להם את זה.

  אבל לפי דעתי מומלץ לשים משאבת אוויר או ראש כוח + השתמשות ביציאת הפילטר החיצוני. מניסיון של חימום, תשתמשו בגוף חימום גרמני, טווח טמפרטורות המים הן 24-29.

  מומלץ מד חום עם כספית, הכי מדויק והכי טוב, כזה:

   

  לגבי תאורה, תאורה אמורה להיות עמומה בשביל לדמות את סביבתו הטבעית בטבע.

  הציוד החשמלי הנדרש הוא-

  * ראש כוח העושה פי 2 מנפח האקווריום.

  * פילטר חיצוני העושה מינימום פי 5 מנפח האקווריום.

  * גוף חימום.

  * תאורה עמומה.

   

  שלב ד|: עיצוב המיכל-

  בעצם… מהו אקווריום מה היא מהותו?! אז לכל מי שלא יודע אקווריום אינו קופסה מזכוכית אשר אפשר לשים בה דגים וחצץ צהוב/אדום/כתום/ורוד או כל צבע אחר וספינות מפלסטיק וכל השטויות הלא טבעיות האלה(מי שלא יודע חצץ חייב להיות טבעי. כל החצצים הצבועים מפרישים חומרים אשר מורידים ולא נותנים לאזן את ערכי המים ופוגעים בדגים). בעצם אקווריום נועד בשביל לשתף אותנו, בני האדם בחוויה הנקראת טבע. שהיא וכל להיות בבית שלנו, ושלא נצטרך לטוס אלפי קילומטים בשביל לחוות בה. לכן יש לסדר את האקווריום בצורה טבעית ויפה וכמובן חיננית. אף על פי שאנו צריכים לעשות זאת יש לנו בעיה, הבעיה הינה הדג ששמו סטינגריי(בכלליות). הדג יכול להיפצע לכן אין לשים באקווריום שלנו דברים חדים או כל דבר אחר בסגנון. לגבי החצץ יש לשים אך ורק חול ולא שום מצע אחר. לגבי הוספת פרטים כלשהם לאקווריום, אפשר לשים גזים וחלוקי נחל כבדים אשר הסטינגריי לא יכול לעבור מתחתיהם ולהיתקע, או לקבל פציעה כלשהי. עכשיו, יש לשים את הרקע. בדרך כלל בהתחלה שמים את הרקע כמו שצריך בעדינות לוקחים את הזמן, לסטינגריי לא משנה סוגו תמיד מומלץ רקע שחור(מניסיון ), הרקע מבליט ומשפר את צבעיו של הדג!

   

  ועשיו הגיעה זמן העבודה שלנו-

  לאחר שהאקווריום אצלנו בבית יש לסדר את כולו, כולל ציוד.

  מילואי האקווריום הוא בעייתי בגלל החצץ, ניתן לשים בתחתית האקווריום צלחת שתמנע מזרם המים לבלגן את סידור החצץ והדקורצייה. O.K עעכשיו האקווריום מלא ומוכן, נעשה סייקל ארוך של שבוע.

   

  יפה לנו, עברנו שבוע של סייקל ארוך, ומתיש!!!

  ועכשיו, האקלום. אקלום הסטינגריי הוא הדבר הנורא ביותר(או אקלום של כל דג אחר שהוא עדין ויקר מבחינה כספית ורגשית כמובן), למה? בגלל שזה אקלום עם טפטוף!

  יש לבקש את הדג בקלקר(כזה שקבלים בו דגים) אם הצלחת טוב מאוד ויפה לך אם לא, יאללה לא נורא. מי שמקבל בשקית יש להגיע הביתה מ-ה-ר, לקחת קופסת פלסטיק גדולה או דלי לנקות אותו עם מים רותחים, גם את החלק החיצוני שלה טוב טוב (עוד מעט תבינו למה גם את החלק החיצוני של הקופסה) ולשפוך בזהירות את הדג עם המים שבשקית ואני חוזר עם המים שבשקית, לשים את הדלי על יד האקווריום מתחתיו לקחת צינור חמצן ולקחת שאיבה קטנה(זהו חוק הכלים השלובים) ואז יצאו מים, קשרו את הצינור עד שהוא יתחיל לטפטף ושימו בדלי, יש אפשרות להשתמש באטב כביסה על מנת להחזיק את הצינור שלא יזוז. חובה, לשים משאבת אוויר כי האקלום הוא ארוך מאוד. תנו לצינור לטפטף חצי שעה עד שלושים וחמש דקות, ואז כל עשר דקות(פלוס מינוס) יש להוציאכמות מים של כוס חד פעמית מהדלי(לשפוך לאסלה/קיור) ולמלא בחזקה לדלי עם כוס מים מהאקווריום. האקלום אמור להיות מינמום שעתיים וחצי.

   

  לאחר שעתיים וחצי של עייפות בלתי פוסקת, יש לבדוק את הטמפרטורה בדלי ואת הטמפרטורה באקווריום ולבדוק שהן זהות, רק אם יש הבדל של חצי מעלה זה בסדר, לא יותר ולא פחות. ואז יש להפסיק את הטפטוף להזיז את המשאבה לצד. לאחר מכן יש להוציא את הדג עם רשת(זהירות מהזנב) ולשימו באקווריום. לאחר מכן יש לסגור את המיכל מלמעלה ולעטוף אותו במגבות, כך שטיפת אור לא תיכנס. לחכות 24 שעות ואז להוריד את המגבות. אין להסירם לפני, אין להציץ זה יכול לפגוע בסטיגנריי ולהוספת סטרס שהוא מיותר בהחלט!

   

  שלב ה|: הוספת דגים למיכל-

  לאחר חודש שהדג בריא, ניזון טוב, נראה טוב, יצא מהסטרס, מפגין צבעים אפשר להוסיף את הדג שבהתחלה(בהתחלה- שלב א|) דיברנו עליהם. יש לבדוק מספר ימים את הדגים, לראות שאינם חולים, שאינם עם בעיות כלשהם, ושוב לעשות "סקר שוק"(מי ששכח מה זה "סקר שוק" כתוב למעלה), ולבדוק שהכל תקין. בהתחלה תביאו שתי דגים. תנו להם לחיות שבועיים עם הסטינגריי. שהכל תקין והכל טוב. לאחר מכן תוסיפו עוד דגים ותחכו עוד שבועיים כדי לראות שאין מריבות בין הסטינגריי לדגים ובין הדגים לדגים. כך הלאה והלאה והלאה…

   

  כמובן… שתוכלו להיתקל בבעיה כלשהי עם אותו סוג דגים, לכן תמיד לפני שאתם קונים את הדגים מאותו הסוג המסוים, יש להכין קרטינה:

   

  א- מאמר בנושא- http://www.fishy.co.il/forum.asp?postid=24102&l=101335

  ב- הסבר קטן שלי- אקווריום בידוד אשר שמים בו דגים חולים, פצועים, דגים אשר מזיקים פוגעים וכדומה…

   

  עוד דבר אני מציע שתדברו עם המוכר/בעל העסק אם יש בעיה כלשהי עם אחד הדגים החדשים אני מחזיר לך אותם, גם אם הם פצועים מעט! אם אומרים לך אין מצב, תגיד תודה אך לא אקנה מהנות הזאת. תעברו בין החנויות, קשה לי להאמין שיש חנות שמכבדת את עצמה ולא תיתן לך להחזיר דגים, טבל זה רק אני…

   

  מקווה שנהנתם לקרוא, עומרי!

  חנן תודה על העזרה!

   

  *מאושר ע"י צוות פישי!

   

מוצגות 1 תגובות (מתוך 1 סה״כ)
 • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.
דילוג לתוכן