אקווריום ומושגי יסוד

כלור

 

מי הברז מכילים הרבה כימיכלים ובין היתר גם כלור וכלומרין אשר מזיקים מאוד לדגים ומקשים על נשימתם את הכלור ממי הברז חובה להוציא באמצעות תכשיר הנקרא "אנטי כלור" ישנם הרבה חברות המייצרות את התכשיר אך תמיד ישנם איכויות שונות.  אנטי כלור של חברת סיכם הוא הטוב ביותר. בתכשיר משתמשים בצורה ברורה לפי הוראות היצרן הכתובות עליו. שמים בדלי מים בעת כל החלפה של מים מחכים לפי מספר הדק הכתובות בהוראות היצרן ושופכים לאק… הכל לפי ההוראות הכתובות כאן בפירוט.

 

 

 

אמוניה

 

אמוניה רעילה מאוד לדגים והיא הגורם מספר 1 לתמותה שלהם אם זאת האמוניה היא תוצאה כימית של מחזור החנקן, כמות האמוניה עולה בעט הכנסת חיים לאקווריום או לבריכת הנוי.. צמחים שהתייבשו ונרקבו, דגים מתים, הפרשות-קקי,פיפי, אוכל שנרקב וכו'.. מהאמוניה ניפטרים על ידי בקטריות – חיות קטנות שחיות במים ועל מדיות ביולוגיות ומזונם העיקרי זה האמוניה או ע"י הרבה מאוד צימחיה שגם הם ניזונים מהאמוניה..

 

לפרוט על מדיות ביולוגיות יש לקרוא כאן

 

לפרוט על אק' צימחיה יש לקרוא כאן

 

תהליך החנקן מתבצע כאשר הבקטריות / הצמחים מפרקות את האמוניה לחמר הניקרא ניטריט שגם הוא מסוכן לדגים אך פחות מין האמוניה ואת הניטרט מפרקות לחומר הרבה פחות רעיל הניקרא ניטראט ..

 

את הניטראט מוציאים על ידי החלפות מים שבועיות כי כמות גדולה ממנו עלולה לגרום למוות של הדגים.

 

לפרוט איך מבצעים החלפות מים יש לקרוא כאן

 

 

 

חמצון המים

 

 

 

כל יצור חי זקוק לאויר, ברגע שהאויר נוגע במים קיים במים אויר .. לא תמיד האויר אשר קיים במים מספק את הדגים

 

וניתן ליצור כמות אויר גדולה יותר ע"י תזוזה מעל פני האק' בעזרת מכשירים שונים..

 

משאבת אויר הידועה בשמה..

 

פילטר חיצוני כאשר צינור פליטת המים יושב מעל פני המים וזורק מים אל האק'..

 

ראש כוח במידה ורוצים ליצור איזה מזרקה בבריכת הנוי, המים הנשאבים נזרקים מפתחה השני מה שיוצר זרימה חזקה במים.

 

או צמחים הידועים כמחמצנים את מי האק'

 

באקווריוומים High Tech בהם משתמשים בפד"ח או במילים אחרות CO2 אין להשתמש במשאבת אויר מכיוון שחימצון המים גורם לירידה בכמות ה-CO2

 

 

 

הרכבת האקווריום

 

לפני שממלאים את האק מים ומרכיבים את כל החלקים הדרושים יש לקבוע את מיקום האק'.

 

מכיון שאסור להזיז אק' מלא מים חשוב לדאוג למקום בו תיהיה לכם גישה נוחה לטיפול בו..

 

שלא תתעייפו בעת החלפות מים מריצה מקצה לקצה ולא תצטרכו לשתוף בית שלם בגלל כמה טיפות שנישפחו בדרך…

 

שתיהיה לכם גישה נוחה לפילטר במידה ותצטרכו להחליף איזה צמר פרלון או לשטוף איזה ספוג..

 

את האק' ניתן לשטוף טוב לפני הכנסת הדקורציה בעזרת מים ומיץ לימון.

 

להדביק את הרקע (לפני מילוי המים)

 

למלא מים חלקית ולבדוק שאין נזילות. לשפוך את המים ..

 

לנקות דקורציה במים רוטחים ולהתחיל לסדר..

 

למלא את האק מים..

 

לסדר את כל הציוד .. גוף חימום, פילטר, מד חום, חצץ וכו'..

 

להפעיל.. ולהתחיל סייקל..

 

למדריך לעשיית סייקל לחצו כאן

 

במידה והתכנון הוא צימחיה עברו לכאן

 

ועכשיו עלו למעלה לקישור עשיית סייקל 

 

 

 

סוגי אקווריומים

 

ישנם מספר סוגי אקווריומים ראו הסברים..

 

 

 

אקווריום קהילה – זהו סוג האקווריום הנפוץ ביותר בעולם. זול יחסית להקמה ותחזוקה ומתאים למתחילים בכל גיל. מגוון דגי הקהילה הזמין בחנויות הוא עצום, מחירם זול והם קיימים בשלל צבעים וצורות. אקווריום קהילה יכול ליהיות בכל גודל (אך יאפשר מרווח מחיה לדגים החיים בו), יכלול צמחי מים פשוטים, גזע עץ יפה ודגים שלווים, דגי להקה, דגים שוכני קרקעית ואוכלי אצות. שילוב נכון של דגים יאפשר למגדל הדגים לחוות רביה באקווריום הקהילתי בקלות יחסית.  אקווריום קהילתי יכלול דגים כגון: טטרות, מולים, גופים, דגי קשת, בארבים, משריצי חיים ועוד.

 

___*___

 

אקווריום ציקלידים הוא אחד מסוגי האקווריומים הפופולאריים ביותר בעולם. דגים אלה בעלי אופי טריטוריאלי, לעיתים תוקפני ,התנהגויות מעניינות, היררכיה חברתית ברורה ומגוון צבעים. אקווריום ציקלידים צריך ליהיות גדול ככל האפשר מאחר ודגים אלה זקוקים לטריטוריה ברורה משלהם. אקווריום ציקלידים צריך פילטרציה חזקה מאחר ודגים אלה מלכלכים את המים מהר יותר מדגי קהילה. והוא יכלול בדרך כלל מסלעה עשירה ודגי ציקליד מאותו בית גידול בטבע.

 

___*___
אקווריום ציקלידים אפריקאים –מאופיין בדרך כלל במספר גדול של דגים פעלתניים וצבעוניים. חשוב לשלב מסלעה עשירה אשר תספק לדגים מסתור והגנה זה מזה. רוב הציקלידים האפריקאים מגיעים משלושת האגמים הבאים: אגם מלאווי, אגם טנגניקה ואגם וויקטוריה ורצוי שהאקווריום ציקלידים אפריקאים יכיל ציקלידים מאגם אחד בלבד. ההבדלים במינים המגיעים מכל אגם מורגשים וגם ההתנהגויות שונות.

 

ציקלידים מאגם מלאווי  – קטנים, רובם בעלי צורת גוף דומה, אופי פעלתן ומתהדרים בצבע אחיד ויפה לגופם. זהו סוג הציקלידים האפריקאים הזול והנפוץ ביותר בחנויות.

 

ציקלידים מאגם טנגניקה – שונים ומשונים, מתאפיינים בדרך כלל במגוון צורות גוף וצבעים לא אחידים. חלק מדגי הטנגניקה אוהבים לעמוד ללא תנועה באקווריום, חלק ארוכים ודקים, חלק פעלתנים והורים נפלאים. דגי הטנגניקה יותר יקרים מאחיהם המלאווים.

 

 

 

אקווריום ציקלידים אמריקאים – מאופיין בדרך כלל במספר קטן של דגי ציקליד גדולי מימדים בעלי צבעים מרהיבים המגיעים מיבשת אמריקה. האקווריום חייב ליהיות גדול, לפחות 300 ליטר מאחר ורוב הציקלידים האמריקאים מגיעים לגדלים מרשימים בבגרותם. ניתן לשלב באקווריום ציקלידים אמריקאים מבחר קטן של דגים מאחר ורוב הציקלידים האמריקאים יתקפו שותפים לא מתאימים. בדרך כלל אקווריום ציקלידים אמריקאים יכלול ציקלידים אמריקאים נוספים בגודל ואופי דומה. אקווריום ציקלידים אמריקאי יכלול בדרך כלל מסלעה מועטה ומעט מאוד צמחיה כדי לאפשר לדגים חופש . התנועה באקווריום אינה ערה בדרך כלל בשל גודלם של הדגים ואופיים הלא תזזיתי.  לא מומלץ להקים אקווריום ציקלידים אמריקאים שיתופי (כמה סוגי אמריקאים) ולבנות על רביה מאחר והאמריקאים תוקפניים בטירוף כשהם זוג זכר ונקבה. ציקלידים אמריקאים לדוגמא הם: אוסקרסוורוםדיסקוס ועוד. עלות ההקמה של אקווריום ציקלידים אמריקאים אינה גבוהה במיוחד, אך הדגים עצמם יקרים.

 

___*___

 

ניתן לומר כי אקווריום צמחיה הוא גרסה משודרגת של אקווריום רגיל. מדובר באקווריום המכיל צמחי מים המשווים לו מראה יפייפה וטבעי. אנו ממליצים לשלב צמחיה בכל אקווריום שכן מעבר ליופי הרב הדבר מיטיב עם דגי הנוי ומעניק להם מקומות מסתור ובטחון. צמחי מים כמו ג'אווה מוס, וולסנריה ואנוביה זמינים בכל חנות דגי נוי ומחירם נמוך. אלה צמחים עם דרישות תחזוקה אפסיות והם לא זקוקים לתאורה חזקה כדי לשרוד או תנאים מיוחדים אחרים. קיימים שלושה סוגים עיקריים של אקווריום צמחיה

 

___*___

 

אקווריום צימחיה לאו טק –אקווריום הכולל צמחים בעלי דרישות נמוכות כגון כמו ג'אווה מוס, וולסנריה ואנוביה ועוד מספר סוגים אחרים. לעיתים קרובות המגדל רוכש תאורה מיוחדת ומתערב בערכי המים על מנת להאיץ את התהליכים הביולוגיים באקווריום. הצבע השולט באקווריום צמחיה לו טק הוא ירוק ובדרך כלל פיזור הצמחים מרווח. אקווריום צמחיה לו טק יכלול דגי קהילה כמו טטרות, בארבים, גופים, גורמי ועוד. מגוון הדגים המתאימים הוא ענק וניתן להגיע לתוצאות יפות. ההוצאות הכרוכות בהחזקת אקווריום צמחיה לו טק הן נמוכות וזהו סוג אקווריום הצמחיה הנפוץ ביותר בעולם.

 

 

 

אקווריום צימחיה היי טק –אקווריום הכולל צמחים בעלי דרישות מיוחדות כמו תנאי מים מיוחדים, תאורה חזקה במיוחד, דישון ועוד. אקווריום צמחיה היי טק הוא מחזה מרהיב, אקווריום צמחיה היי טק טיפוסי יכיל דשא, טחב וצמחים בעלי צבעים עזים, גוונים של ירוק, אדום, סגול, צהוב, כחול וכל העולה על יד הדמיון. באקווריום צמחיה היי טק הדגש וכל העניין הוא בצמחים שבו. סוגי הדגים שונים בחשיבותן בגלל אופן המחשבה "איזה דגים יתאימו לצמחיה שאני רוצה לשים באקווריום?" ולא להפך. אקווריום צמחיה היי טק דורש ידע רב מבעלי האקווריום, יש לרכוש ידע וציוד כגון מערכת פחמן דו חמצנית הנקראת בתחביב האקווריומים מערכת פד"ח, ריאקטור, מונה בועות, דיפיוזר, סוגי דשנים לאקווריום צמחיה, סט תאורה עוצמתי, מאווררים לפיזור החום ועוד. אקווריום צמחיה היי טק כשמו כן הוא, מערכת עתירת טכנולוגיה המתאימה

 

למופרחי דימיון.

 

 

 

אקווריום צימחיה טבעי –אקווריום הכולל צמחים עם דרישות נמוכות לקיומם. באקווריום צמחיה טבעי המגדל יתערב כמה שפחות בתהליכים המתרחשים באקווריום וינסה לספק סביבה טבעית ככל האפשר לדגים והצמחים שבו. אקווריום טבעי נחשב לאקווריום לא קל שכן הוא עלול לצאת מאיזון בקלות. הצבע השולט באקווריום צמחיה טבעי הוא ירוק. נדיר עד בלתי אפשרי למצוא צמחים בצבע אחר מירוק שישרדו באקווריום צמחיה טבעי.

 

 

 

אקווריום ביוטופ – אקווריום השואף לדמות באופן מושלם את תנאי הגידול של הדגים המשוכנים בו. סוג זה של אקווריום צובר פופולאריות בשנים האחרונות בקצב מהיר. קיים מגוון גדול של בתי גידול בטבע אותם ניתן לחקות: הסביבה של אגם באירופה, ביצת מנגרובים, אגם סלעי באפריקה, שדות אורז מוצפים בסין ועוד. האקווריום יכיל בדרך כלל סוג אחד של דגים והדקורציה שבו תיהיה זהה לחלוטין לביוטופ (בית הגידול) הטבעי של הדגים שבו. הקמת אקווריום ביוטופ הוא אתגר עבור בעלי האקווריום בשל עבודת המחקר הנדרשת והשגת הסלעים והצמחיה המתאימים. התגמול באקווריום ביוטופ הוא הצצה להרגלי המחיה של דגי הנוי בצורתם הטבעית ביותר. אקווריום ביו טופ מוצלח יחווה רביה פעמים רבות והדגים שבו ישגשגו בצורה מדהימה. דגים מתאימים לאקווריום ביוטופ אקווריום הכולל צמחים בעלי דרישות נמוכות כגון כמו ג'אווה מוס, וולסנריה ואנוביה ועוד מספר סוגים אחרים. לעיתים קרובות המגדל רוכש תאורה מיוחדת ומתערב בערכי המים על מנת להאיץ את התהליכים הביולוגיים באקווריום. הצבע השולט באקווריום צמחיה לו טק הוא ירוק ובדרך כלל פיזור הצמחים מרווח. אקווריום צמחיה לו טק יכלול בדרך כלל דגי קהילה כמו טטרות, בארבים, גופים, גורמי ועוד. מגוון הדגים המתאימים הוא ענק וניתן להגיע לתוצאות יפות. ההוצאות הכרוכות בהחזקת אקווריום צמחיה לו טק הן נמוכות וזהו סוג אקווריום הצמחיה הנפוץ ביותר בעולם. דגים לאקווריום ביוטופ כל הדגים מתאימים לאקווריום ביוטופ ובלבד שיהיו מאותו בית גידול בטבע. הרעיון באקווריום ביוטופ הוא יצירת סביבה זהה לטבע. הדגים באקווריום יהיו אותם דגים שנמצא בטבע, באגם או בנחל אותו אנו מנסים לדמות באקווריום הביוטופ שלנו.

 

 

 

אקווריום מים מליחים –יכלול דגים החיים בטבע במקומות מפגש בין נהרות לאוקיינוסים. רמת המליחות במקומות אלה גבוהה מאשר במים מתוקים ונמוכה ממי ים. בעלי אקווריום מים מליחים זקוק למד מליחות ומלח יעודי לאקווריום בעזרתו הוא ממליח את המים לרמה הנכונה ומספק לדגי המים המליחים החיים בה תנאים מתאימים. אקווריום מים מליחים יכלול לעיתים צמחיה מעל לפני המים או ידמה סביבה של ביצה. עצי סחופת או קש משולבים לעיתים על מנת לשוות לאקווריום תנאים דומים כמו בטבע. דגי מים מלוחים מתאפיינים בצורות שונות והתנהגויות מגוונות ומוזרות, דגי אבונפחא המתנפחים למראה איום, דג ארצ'ר שמסוגל לירות סילון מים מתוך האקווריום החוצה על מנת לצוד מעופפים, דגי סקטפגוס בעלי מראה פחוס ומוזר ועוד. אין הוצאות מיוחדות באקווריום מים מליחים ותחזוקתו דומה לאקווריום מים מתוקים אך לא ניתן לשלב בו דגי מים מתוקים.

 

 

 

אקווריום מים מלוחים –השיא של סוגי האקווריום, כאן תמצא את הדגים היפים ביותר בעולם המים, הצורות המוזרות ביותר וההתנהגויות המיוחדות ביותר. אקווריום מים מלוחים מצריך ניסיון בגידול דגים וסכום כסף לא קטן. אקווריום מים מלוחים דורש ציוד לא זול כגון פורק חלבונים, מלח אקווריום, סלעים מיוחדים, ערכות בדיקה ועוד. בנוסף, הדגים עצמם לא זולים, חלקם מגיע למאות שקלים ולעיתים יותר. ניתן לחלק את סוגי האקווריום מים מלוחים לשתי קבוצות עיקריות:

 

 

אקווריום מרינה הוא אקווריום מים מלוחים שבו הדגש הוא על סוגי הדגים שניתן לשלב בו. אקווריום מרינה יכלול סלעי מים מלוחים פשוטים למראה וסוגי דגים מגוונים. זהו הזול מבין סוגי האקווריום מים מלוחים והפחות מרשים למראה אך חובבים רבים בוחרים בו בשל ההוצאות הנמוכות יחסית הכרוכות בהקמתו והחזקתו. באקווריום מרינה לא ניתן לגדל שושנות ים או אלמוגים ויופיו נובע מתנועתם ומראם הייחודי של דגי המים המלוחים והמגוון הרב שלהם.

 

 

אקווריום ריף –הוא השיא בתחום גידול דגי הנוי. באקווריום ריף הדגש הוא בדרך כלל על%

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה