אקלום דגים רגישים

מאמר- אקלום דגים רגישים

 

כמו שכולם יודעים יש דגים שלא צריכים המון, דגים שצריכים הרבה, דגים נדירים, דגים נפוצים, דגים רגישים, ודגים שיחסית חזקים ואפשר להגדירם כדגים שמתאימים למתחילים. במאמרינו נדבר על דגים בעלי רגישות גבוהה, שבעצם מתאימים למגדלים מנוסים או לחילופין לכאלה שיודעים לדאוג ולטפל אבל ניסיון אין להם, המאמר מדבר על אקלום במים מתוקים ולא במלוחים. מספר דוגמאות של דגים רגישים- סטינגרים, דיסקוסים, שרימפים, אבונפחאות ויש עוד הרבה, זה חלק

 מועט. זכרו, אקלום לא נכון או במידה ובכלל לא עושים אקלום ( נפוץ אצל מתחילים ), יכול להוביל למחלות ( כמו מחלת נקודות הלבנות שנגרמת כתוצאה משינוי קיצוני של טמפרטורות ) ואף מוות של הדג במהירות. אז היום אסביר איך לאקלם דגים רגישים בצורה נכונה כך שהדג נחשף לסטרס בכמות בהרבה יותר מעטה מכל אקלום רגיל.

ראשית יש לבדוק שיש לכם את האמצעים כמו אקווריום, ציוד, סוגי מאכלים בשביל להחזיק את הדג. לאחר מכן נעבור למשהו יותר רציני, באמת, אם אין לכם אל תביאו. ואם יש לכם את האמצעים, תתחילו לקרוא ולהתייעץ עם מומחים.

לאחר מכן יש לבדוק שהדג תקין מכל בחינה לפני הקנייה. מומלץ לבדוק ( במיוחד בסטינגרים ) שהדג לא דג טבע, ממספר סיבות כמו מחלות טפילים וכדומה. מומלץ לראות את צואת הדג ומה הוא אוכל ושהאכילה שלו תקינה כמובן. מומלץ לעבור על זה לפני הקנייה, תודה לערן ( FishEran ) על שכתב את המאמר המעולה הזה.

תהיו סבלניים, תחפשו במספר מקומות, חבל על הכסף, תבדקו הכל מכל הבחינות.

ועכשיו לחלק האקלום-

לפני שאנחנו הולכים לקחת את הדג מהחנות יש להכין מגבת על יד האקווריום ולהניח עליה את הדברים הללו-

א. קופסת קלקר, כמו שהחנויות מקבלות בהן דגים ( ניתן לקנות ).

ב. צינור אוויר באורך מגובה האקווריום שלכם עד לרצפה של החדר.

ג. ערכות בדיקה מד טמפרטורה אמין.

ד. לא חובה, משאבת אוויר אבן אוויר צינור אוויר.

לפני שאנחנו הולכים לקחת את הדג מהחנות יש ל"רפד" את הקופסה עם נייר עיתונים או תבנית ביצים ( תבנית הביצים עדיפה לנו ) על מנת להחשיך את הקופסה. בדרך כלל מקבלים את הדג בשקית, בשביל לשמור על טמפרטורה שווה ועל מים מאוזנים אנחנו נלך לחנות עם קופסת הקלקר לחנות וניקח את הדג בעזרתה. לאחר שאתה מגיעים ליד האקווריום יש לסדר את כל הדברים על המגבת שיהיה נוח לעבוד, לפתוח את מכסה האקווריום ולכבות את התאורה בכל החדר ובאקווריום, בשביל שנראה מה אנחנו עושים ושהכל תקין לאורך התהליך יש אפשרות לשים מנורה קטנה שלא תעשה יותר מידי אור בצד, רק אז יש לפתוח את הקופסה. אם לא תכבו את כל האור בחדר ותשאירו מנורה קטנה בצד הדג יקבל סטרס רציני, כמה שיותר חושך יותר טוב, מי שלא עושה בחושך, שיהיה בהצלחה, סתם סטרס לדג.

לאחר מכן יש לשים את צינור האוויר באקווריום ולתפוס אותו עם אטב או משהו אחר, רק שלא יזוז אבל שתהיה אפשרות של זרימה מים. לאחר מכן יש להשתמש בחוק הכלים השלובים על מנת להוציא מהצינור מים לקופסה, יש לקשור את הצינור עד שזה מגיע למצב של טפטוף, הטפטוף צריך להיות מהיר יחסית, בעצם זה אקלום שנעשה ע"י טפטוף, אקלום שמאוד מוכר. לאחר מכן יש אפשרות לשים אבן אוויר ולחבר למשאבת אוויר על מנת להעשיר את המים בחמצן. כמובן שאין להדליק טיפת אור לכל התהליך ( חוץ מהמנורה הקטנה שדלוקה לנו בצד ). בסוף לאחר מינימום שלוש עד ארבע שעות של אקלום יש לבדוק את ערכי המים וכמובן את הטמפרטורה, יש לבדוק את המים שבקופסת הקלקר ואת המים שבאקווריום אם הם שווים יש לנתק את משאבת האוויר מהחשמל ( אם השתמשנו בה ) ואת הצינור שמטפטף ואת כל מה שמחובר לקופסה. לאחר מכן יש לקחת רשת ( מי שרוצה שיכין מראש בצד מתחילת האקלום ) לתפוס את הדג בזהירות ולהכניס את הרשת לאקווריום, יש לתת לדג לצאת לבד לאט לאט, זה מקום חדש בשבילו, אין לטלטל את הרשת או לעשות תנועות או תנודות שיפחידו את הדג. אין להדליק אור במשך 24 שעות מינימום, אם אין לכם בעיה אפילו יומיים ( 48 שעות ) יהיה מושלם, הכי מומלץ יומיים של חושך מוחלט ללא האכלות וללא "נגיעה" כלשהי במיכל. את המים שנשארו לנו בקופסת הקלקר יש לזרוק לשרותים/אמבטיה או לגינה לעצים. במיכלים קטנים שמתחת ל- 700 ליטר סביר להניח שהמפלס מעט ירד אז מומלץ להוסיף מים באותה הטמפרטורה ואנטי כלור, במיכלים מעל קוב ( קוב = 1000 ליטר ) לא מרגישים בכלל. יש לציין שאם החדר שהאקווריום נמצא בו זה חדר כמו סלון או מטבח שבעצם חובה להפעיל שם את האור אז יש לכסות את האקווריום במגבות שלא יכנס טיפת אור לאקווריום. למרות הכל אין להציץ מבעד למגבת או עם פנס להסתכל אם הדג בסדר, חבל שתגרמו לו סטרס. תהיו סבלניים וסובלניים! אל תלחצו אם הדג לא אוכל בימים הראשונים, אך בימים הראשונים לאחר 24 או 48 השעות של החושך הדג אמור לתפקד כרגיל לנשום כרגיל ושהכל יהיה כרגיל חוץ מעניין האוכל. אין לדפוק על הזכוכית או לעצבן את הדג ולהציק לו עם עניין האוכל. לאחר שהוא יאוקלם וירגיש שטוב לו בית החדש הוא יאכל רגיל וגם אם תתופפו על הזכוכית זה לא יזיז לו, רק שהוא יאוקלם וירגיש טוב בסביבה החדשה. אם הדג המאוקלם זה סטינגריי יכול להיות שהוא יתחפר בחול/חצץ/קוורץ כי הוא מפחד, מאוד נפוץ, אין מה לדאוג ( אפשר לראות אותו מתחפר גם בהחלפות מים ).

תמונה מאקלום של סטינגרי ריקולוטה שהיה שלי בעבר ( שימו לב שזאת טעות של מתחילים לא להשתמש בקלקר ובחושך בחדר )-

טיפים-

אם האקלום הוא עם סטינגריי יש להיזהר מהזנב שלו.

תהיו סבלניים ואל תציצו הכלל כדי לראות שהדג בסדר למרות שאתם מתים לראות אותו.

אל תקנו דגים שלא נראים טוב או שהצואה שלהם לא תקינה.

תהיו סבלניים ותבואו כל יום במשך שבוע לראות הדג בחנות.

לפני קניית הדג ( אם הוא מגיע בהזמנה אישית ), תשאירו אותו בחנות למשך יומיים שלושה כדי לראות שהוא מתפקד     והכל תקין איתו.

לא מומלץ להזמין דגים במיוחד.

אין לשים באקווריום טיפה אחת מהמים שהיו בשקית. מים מהחנויות לא נקיים ומלאים חיידקים שלא טובים לדג.

תבדקו במספר חנויות מחירים ועלויות וכמובן איכות.

מומלץ לקרוא>  מאמר – איקלום דגים באקווריום

כל נכתב הוא מניסיון, אך אני לא אקח שום חלק אם הדג שלכם מת. לא על אחריותי.

מאושר ע"י צוות פישי.

בהצלחה באקלום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה