מבצע - משלוחים חינם מעל 400 ש"ח !

גידול שרצים בהצלחה

אחד הנושאים שאני רואה שעולים מלא בפורום, הוא נושא רביית משריצי חיים, וגידול השרצים. לכן החלטתי לשים סוף לבלבול וולקחת כמה ימים לכתיבת מאמר מקיף וטוב בנושא. תהנו!

מאמר- איך לגדל שרצים בהצלחה.

 

מאמר זה, נועד לאלו מביננו שזה עתה החלו לעסוק בתחביב, ומתנסים ברבייה הקלה  ביותר. רביית משריצי חיים (גופים, פלאטים, סייפנים, מולים, מקורנים, ועוד…).

אז קצת על הרבייה:

לצורך הדוגמא ניקח את הדג "גופי" שניתן להרבות אותו בקלות רבה. בתחילת התהליך, הזכר יגלה עניין בנקבה, ויחזר אחריה. לאחר החיזור, הזכר יחדיר זרע אל תוך ביב הנקבה, אשר יפרה ביצים שנוצרו בשחלת הנקבה עוד קודם לכן.  לאחר ההפריה, יחל תהליך ההתפתחות של הדגיג. בתחילה, יתחיל להתפתח הגרעין הראשוני בתוך הביצה וכעבור זמן מה, יבקע הדגיג בתוך בטנה של אמו והיא תשריץ אותו ואת כל הדגיגונים שהתפתחו.

לאחר שהבנו כיצד הרבייה מתבצעת, בואו ונענה על השאלות הנפוצות.

אז איך מתחילים?

לשם רבייה מוצלחת ושימור של דגיגים רבים, יש לשכן את הזוג המיועד ביחד באקווריום, בכדי שהנקבה תכנס להריון. לאחר שהנקבה מראה סימני הריון (בטן נפוחה, כתם שחור ליד פתח הביב), יש כמה שיטות כדי לגרום שההשרצה תתבצע בתנאים טובים, ושישרדו דגיגונים רבים.

  1. תא השרצה- תא השרצה הוא מן קופסת פלסטיק שנמצאת בתוך האקווריום, המחולקת למחיצה עליונה ותחתונה, כאשר המחיצה מחוררת. הרעיון, הוא לקחת את הנקבה שצריכה להשריץ, ולהכניסה למחיצה העליונה של תא ההשרצה, וכאשר היא תשריץ הדגיגים יפלו ישירות אל המחיצה התחתונה, שם יהיו בטוחים מאמם הרעבה. לדעתי, תא ההשרצה הוא רעיון גרוע ביותר, משום שדגים כמו מולים או סייפנים שגודלם גדול מ4 ס"מ ישריצו בנפח הקטן של תא ההשרצה מסטרס והדגיגים שיצאו יצאו פגומים או שיצאו ביצים ולא דגיגים!. כמו כן תא ההשרצה היא שיטה לא טובה מכיוון שלאחר השרצת הדגיגים קשה יהיה להעבירם מהתא לאקווריום הגדילה.
  2. אקווריום השרצה- אקווריום השרצה הוא מן אקווריום בידוד (קרנטינה), שאליו מכניסים נקבה בהריון על מנת שתשריץ שם, ומגדלים שם את הדגיגים לאחר ההשרצה. לדעתי האקווריום הזה, הוא השיטה הטובה ביותר להשרצה בטוחה, וגידול נכון של השרצים.

כמה שאלות ששומעים הרבה על אקווריום השרצה:

מה נפחו של האקווריום צריך להיות?

נפח אקווריום ההשרצה תלוי מאוד בסוג הדג המכניסים אליו. לדוגמא, אם נכניס דגת גופי, הנפח שהיא תצטרך יהיה ליטרים בודדים, אך אם נכניס נקבת מקורן אסיאתי היא תזדקק לנפח גדול בהרבה. מניסיוני, הנפח המומלץ לרוב משריצי החיים הנמכרים בישראל, הוא 30 ליטרים.

איזה ציוד צריך?

לאקווריום השרצה טוב, שנוכל לגדל בו שרצים רבים בהצלחה ללא תמותה,  נצטרך

גוף חימום- עדיף לכוונו לטמפרטורה של 26-28 מעלות.

פילטר- רבים חושבים שבאקווריום ההשרצה אין כל צורך בפילטר, מכיוון שהדגיגים לא נשארים שם הרבה זמן, או בגלל שאין הדגיגים מצריכים איכות מים טובה כמו הוריהם וכ"ד, אך זוהי טעות. הדגיגים באקווריום, ואמם, צריכים פילטרציה! אי אפשר לגמור בהחלפות מים ושאיבות רפש!.

אני ממליץ להשתמש בפילטר ספוג לאקווריום השרצה, מכייוון שהוא

1-  לא יוצר זרימות חזקות.

2- מתאים לנפחים קטנים כמו 30 ליטר.

3-הוא קטן ויכנס בקלות לאקווריום.

משאבת אוויר- אם יש פילטר ספוג שאליו מחוברת משאבת אוויר, אז כמובן שאין צורך במשאבה נוספת.

איך לעצב את האקווריום?

אחת המטרות של אקווריום ההשרצה, היא לשמש מחסה לשרצים, מפני הוריהם הרעבים, על מנת שישרדו כמה שיותר פריטים. עיצוב האקווריום והדקורציות שבו, משפיעים מאוד על סיכויי ההשרדות של השרצים, בכך שמשמשים להם מחסה.

מומלץ לסדר את הדקורציות באקווריום בצורה צפופה מאוד. כלומר: יצירת מסלעות צפופות, שתילת צמחים רבים, הכנסת כדים וקונכיות לאקווריום, וכ"ד…

חשוב לזכור! לאחר הוצאת הנקבה מהאקווריום, יש להוציא את הדקורציות ששימשו מחסה. הן יגרעו מהנפח, ולא יוסיפו יופי לאקווריום.

 

מתי להוציא את השרצים מאקווריום ההשרצה לאקווריום הבוגר?

לרוב, כאשר השרצים גדלים לגודל הגדול מפיהם של הדגים(תהליך שיקח בממוצע 3חודשים) באקווריום אליו מועברים, אפשרי להעבירם, אך יש לשים לב לאוכלוסייה שבו! לדוגמא: אם אוכלוסיית האקווריום, היא "משריצי חיים" קטנים, או "גורמים" בסדר גודל קטן- בינוני וכ"ד, לא צריכה להיות בעיה להעביר את השרצים, אך אם האקווריום מאוכלס בדגים מעט אגרסיביים, כמו "טטרה סרפה" או "סקלר אלטום" למשל, יש לחכות שהשרצים יגדלו לגודל "חצי בוגר" עד שנעביר אותם לאקווריום הבוגר הנ"ל.

 

לסיכום: כללי "אל תעשה" באקווריום בתא השרצה.

1.אם אתה משתמש, בתא השרצה, אל תשאיר את הנקבה שם למשך יותר מתשע שעות!

2.אין להזניח: החלפות מים, שאיבות רפש, ותחזוקת מכשירים באקווריום השרצה! פעולות אלו חיוניות לגדילה טובה של דגיגים ולנוחות הנקבה בזמנה באקווריום!

  1. ראית דגיגים? אל תוציא את הנקבה! חכה מינימום, חצי שעה כדי לוודא שהיא סיימה את ההשרצה!

4.במידה והנקבה המשריצה, חולה אין להכניסה לאקווריום לתא השרצה! טפל בה קודם בטיפול מתאים!

5.כאשר מוציאים את הנקבה מאקווריום השרצה יש להיזהר לא לתפוס שרצים ברשת! הם קטנים מאוד, ותפיסה ברשת תהרוג אותם!

 

איך אני יודע מתי להכניס את הנקבה לאקווריום או לתא ההשרצה?

ישנם תסמינים רבים המעידים על הגיעו של זמן ההשרצה. בין הנפוצים הם:

כתם שחור- לרוב בצורה דמוית משולש וליד פתח הביב. כתם זה הוא בעצם עיניהם של השרצים.

בטן נפוחה- כאשר השרצים יתחילו להתפתח בבטן אמם, תוכלו לראות שבטנה גדלה יותר ויותר…

התבודדות- כאשר דגה מגיעה לשלבי הריון מתקדמים, היא נוטה להתבודד, ואף "לצום" למשך זמן מה.

נולדו לי שרצים! במה להאכיל, וכמה?

במשך האבולוציה, פיתחו משריצי החיים תכונת "הזנה ראשונית" , כלומר- שק חלבון אתו הם נולדים וניזונים ממנו בימים שלאחר ההשרצה. עקב זאת, אין צורך להאכיל את השרצים ביומיים שלושה שלאחר ההשרצה. הדבר יגרום לריקבון מזון מיותר. לאחר היומיים שלושה הראשונים יש להתחיל בהאכלות סדירות של פעמיים ביום במזון מותאם תזונתית לשרצים.

מקווה שאהבתם!

תוכן עניינים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים רלוונטים מומלצים

הקבוצת הווצאפ החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הווצאפ הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה