מבצע - משלוחים חינם מעל 400 ש"ח !

דיסקוסים ומי ברז

תמונה של 3060
החלטתי לתת הסבר קצר על דיסקוסים ומי ברז אוסמוזה.
אז ככה:
דיסקוסים, בדיוק כמו כל דגי הגרם, בעלי מערכת חצי פתוחה, כלומר קשקשים.
להבדיל מבני האדם שחילוף החומרים מתבצע רק ע"י מזון ומערכת העיכול, אצל דגים חילוף החומרים מתבצע 247 בין הגוף למים דרך הקשקשים.
דגים "ניזונים" מהמים ע"י חילוף יונים עם הסביבה, תהליך הנקרא אוסמורגולציה שבו הדג ניזון מיונים של מינראלים מהמים ומפריש חזרה יונים של מינראלים אשר הוא לא צריך בגופו.
משתמע מכך שדג נימצא לעיתים במצבים קריטיים ואני אסביר- אילו הדג ימצא במים חסרי כל מינראלים (מים מזוקקים) כל המלחים היו בורחים מגוף הדג (חוק הדיפוזיה) יונים זורמים ממקום גבוה לנמוך.
יכול להיווצר מצב הפוך גם כן– היון העיקרי שהדג מוציא מגופו הוא יון ביקרבוננט ולוקח מהמים יון נטרן. אילו הדג ימצא במים עשירים בביקורבוננט ועניים בנטרן ע"פ אותו חוק דיפוזיה הביקורבוננט יחזור לגוף הדג והנטרן יברח ממנו, מה שדורש מהדג המון מאמץ לשמר את הנטרן בגופו!
אז מדוע הדיסקוסים בעצם בחרו לחיות באמזונס אשר מימיו עניים במינראלים??
פשוט מאוד- מה שמסומן באדום מסביר לנו את זה יפה:
לדג בטבע קל יותר להתמודד ולשמר מלחים בגופו ברגע שהמים עניים בביקורבוננט כך הביקורבוננט לא חוזר לגוף הדג וקל יותר לדג לשמר את יוני הנתרן בגופו !!
איך אנו פותרים בעיה זאת באקווריום במי ארצנו?
פשוט מאוד מוסיפים מלח גס ומעשירים את יוני הנטרן במים (דיסקוס הוא אחד הדגים שאוהבים וניתן לתת הרבה מאוד מלח חצי קילו ל 100 ליטר אפילו מומלץ אחת לחודש לעשות זאת!!)
כמגדל דיסקוסים, הרבה שנים גידלתי דגיגי דיסקוס על פליטת מי אוסמוזה (המים המלוכלכים), הרי ההגיון אמר לי המים נקיים מכל רעלים פשוט ריכוז המינראלים מאוד גבוה ובאמת הדגיגים גדלו בקצב מטורף והתנפלו על מזון ממש כמו אוסקרים.
יום בהיר אחד אחרי שיחת חולין עם חבר החלטתי לעשות ניסוי, למה לתת לדגיגים מים עשירים גם במינארלים שהם לא צריכים, ולתת להם רק מים בעלי מינארלים חיוניים??
וכך עשיתי: מי אוסמוזה טהורים תוספת מינראלים לדיסקוסים- התוצאות היו מרשימות, קצב הגדילה הוכפל !!
מה שכן שיטה זו יקרה מאוד!!
 לסיכום
 גידול דיסקוסים במי ארצנו הוא מצוין ותוספת מלח אחד לחודש תגרום להם לשגשג עוד יותר !!!
לגבי רבייה
נכון להיום יש דיווחים לא מעטים על בקיעת דגיגים במי ברז אז אני יעשה לכם קצת סדר:
ביצת הדיסקוס בעת הטלה חייבת מים רכים ונקיים ממינראלים, אחרת הביצה מפתחת מנגנון הגנה נגד חוק הדיפוזיה אשר מוזכר למעלה ומקשה את מעטפת הביצה למטרת מחסום לחדירת מינראלים כגון: סידן ומגנזיום. תהליך זה מונע מזרע הזכר לחדור לביצה ולבצע הפריה!
במי הברז בארצנו הפיתרון לכך הוא מי אוסמוזה, מרבי הדיסקוסים משתמשים במד מוליכות חשמל במים לשם הערכת כמות המינארלים המומסים במים והערך המומלץ ביותר נע בין 100-300 מיקרוסימנס!!
כאשר בדיקה ממוצעת תיתן לנו במי הברז ערך של 800 מיקרו סימנס.
עכשיו תבוא בוודאי השאלה איך חבר שלי הרבה דיסקוסים ב-800 מיקרוסימנס ובמי ברז??
התשובה לכך מאוד פשוטה: מד המיקרוסימנס מראה לנו את המוליכות החשמלית, אך לנו אין מושג מאלו מינארלים התמיסה מורכבת!!!
נכון להיום ערים כמו: אילת ראשל"צ ובאר שבע מקבלות מי הטפלה אשר עניים בסידן ומגנזיום, אומנם שאר המינראלים המומסים אשר עדיין נותנים לנו 800 מיקרוסימנס אינם משפיעים על הביצה ואינם גורמים לה להקשות את המעטפת ואכן מתבצעת הפרייה כמו שצריך
מקווה שנהניתם והחכמתם ואם משהו עדיין לא ברור אני כאן 

תוכן עניינים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים רלוונטים מומלצים

הקבוצת הווצאפ החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הווצאפ הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה