דיסקוסים

 

מאמר – דיסקוס

מידע כללי
דג הדיסקוס מגיע אלינו מנהר האמזונס, הוא התגלה לראשונה בשנת 1840, אם זאת רק בשנת 1920 הוא התחיל להופיע בתערוכות.
לפני כ-20 עד 30 שנה היה מאוד נדיר למצוא את דגי הדיסקוס אצל מגדלים פרטיים ובכלל אצל בעלי עסקים, אך כיום הם נמצאים בלא מעט אקווריומים של מגדלים ואף גדלים גם במי הברז של ישראל,
עד היום התגלו רק 4 סוגי דיסקוס בטבע, שאר הסוגים שהתחלקו לזנים הם ווריאציות שנוצרו בחוות ואצל מגדלים פרטיים.
Symphysodon Aequifasciatus Axelrodi – דיסקוס חום
צבע גופו הינו חום כאשר עליו נמצאת שכבה נוספת בצבע מטאלי אשר מכסה בעיקר באזור הראש והסנפירים.
הדיסקוס החום מעדיף חומציות 6.2-6.5 וטמפרטורה של 25-28 מעלות.

Symphysodon Aequifasciatus Haraldi – דיסקוס כחול
צבע גופו הינו חום עליו נמצאת שכבה נוספת בצבע מטאלי אשר מכסה כמעט מחצית מחלקי גופו.
הדיסקוס הכחול מעדיף חומציות 6-7 וטמפרטורה של 30 מעלות.

Aequifasciatus Symphysodon Aequifasciatus – דיסקוס ירוק
צבע גופו הינו חום-אדום עליו נמצאת שכבה נוספת בצבע כחול-ירוק אשר מכסה כמעט את כל חלקי גופו.
הדיסקוס הירוק מעדיף חומציות של 5-7 וטמפרטורה של 28-31 מעלות.

Symphysodon Discus – דיסקוס האקל
צבע גופו הינו ום בהיר עליו נמצאת שכבה נוספת בצבע חום בהיר יותר מהשכבה הבסיסית אשר מכסה את כל חלקי גופו.
לדיסקוס האקל יש 9 פסים וניתן לזהות אותו לפי הפס העבה והבולט הנמצא באמצע גופו.
דיסקוס האקל מעדיף חומציות 4.3-6 וטמפרטורה של 26-30 מעלות.

הדיסקוס הוא דג חזק בעל יכולת שרידה גבוהה גם בסביבתו הטבעית וגם באקווריום הביתי.
אזור המחייה שלהם בטבע כמו שנאמר הוא בנהר האמזונס באזור בו המים חמימים וזרימת המים חלשה, המים באזור זה הם מים בצבע חום, אנו באקווריומים מנסים לחקות את צבע המים ויש תכשירים רבים בעזרתם אנחנו נעזרים על מנת ליצור ביוטופ לכל הדגים המגיעים מהאמזונס אך אנו קוראים למים האלו מים שחורים ולא חומים כצבעם האמיתי באמזונס.
המים החומים הם תוצאה של מצע כבול הצובע את המים ושל שורשי העצים מהם הדיסקוסים ניזונים לעיתים.
השורשים עבור דגי הדיסקוס בטבע משמשים גם כמסתור ולא רק לתזונה.
דגים אלה אוהבים לשחות ולהיות קרוב לשורשי העצים בנהר ושחייתם היא איטית בעלת נוכחות וצבע מרשים.
המים בסביבתם הטבעית של הדיסקוס הם מים רכים הנמוכים מ- 7 PH – באקווריום הביתי ניתן להוריד את ה-PH בעזרת מצע קוורץ שאינו מעלה קשיות, בעזרת שורשים וגזעים שמורידים מעט את ה-PH ובאם זה לא עוזר ניתן לרכוש תכשירים שיעזרו בתהליך[לא מומלץ להתעסק עם פרמטר זה].
את קשיות או רכות המים מודדים עם מיקרוסימנס, רמות המיקרוסימנס במי האמזונס הן בין 100 ל200 ואילו בארץ בין 800 ל1000 – למרות זאת דגי הדיסקוס גדלים ומתפתחי מצויין במי הברז בישראל.
גידול דג הדיסקוס
ראשית לפני שרוכשים את דג הדיסקוס יש לקחת מספר דברים בחשבון, נפח האקווריום, דקורציה, שותפים לאקווריום, ידע וניסיון קודם. כאשר מחליטים להביא את דג הדיסקוס יש לדאוג לאקווריום פעיל ורצוי חודש לפחות ללא קשר לתהליך הסייקל.
מרחב שחייה עבור דיסקוס בודד יהיה 60 ליטר אך כאשר מגדלים מספר פריטים רצוי לדאוג לאקווריום בעל נפח של 300 ליטר נטו זאת אומרת שלא נחשיב את הנפח שהדקורציה תופסת. את דג הדיסקוס רצוי לגדל עם תאורה חלשה או לדאוג לכמה שיותר מקומות מוצלים באקווריום,
כאשר רוצים למצוא שילוב מתאים ולא לגדל את הדיסקוסים לבד יש לזכור כי דיסקוס הוא דג עדין למרות יכולת השרידה שלו, מה שאומר שלא נשלב אוסקר עם דיסקוס אלה נשלב נאונים וטטרות שלוות ורגועות כשותפים אידאליים.
הדיסקוס מעדיף מים חמימים בטמפ' בין 28 ל30 מעלות ולכן כאשר משלבים אותו עם דגים נוספים על הדיסקוס להתפשר ולחיות המים פחות חמימים.
כמו כן גם צמחיה רצויה מאוד באקווריום דיסקוסים על מנת לשמור על מחזור החנקן תקין ולמנוע היווצרות גבוהה של ניטראט במים. צמחיה סבוכה בעצם יכולה להחליף את הגזעים והשורשים ולתת מקומות מסתור רבים במקומם אך דבר זה אינו רצוי וכדאי לשלבם שכן הדיסקוס יעריך זאת מאוד.
באקווריום דיסקוסים ערכי המים חשובים מאוד כפי שכבר הבנתם ועל הפילטר להיות חזק מבחינה ביולוגית, מדיות איכותיות בכמות גדולה, פילטר חזק, אנטי כלור, החלפות מים מרובות.
מומלץ מאוד לבדוק את ערכי המים כאשר מגדלים את דג הדיסקוס על מנת לוודא שתנאי המים שאנו נותנים לו אכן טובים, יציבים ומטופלים היטב.
כאשר אנו מבצעים החלפות מים יש לדאוג כי ההחלפות יעשו בטיפטוף קל ובמילוי והוצאה עדינה של המים מהאקווריום.
יש להתחיל בהחלפות מים של 10% פעם בשבוע ובמידה והאקווריום מאוכלס וערכי המים אינם יציבים יש להגדיל את כמות החלפת במים ושלושה פעמים בשבוע.
במידה והבעיה היא ברמת האמוניה יש להצטייד בפילטר נוסף או להגדיל את כמות המדיות בפילטר הביולוגי.
שימוש בפחם פעיל אינו מומלץ כאשר מגדלים את דגי הדיסקוס באקווריום צמחיה.
תזונה
את דגי הדיסקוס יש להאכיל בזהירות ובכמויות קטנות כיוון שהם בעלי כיבה רגישה עד גיל חצי שנה יש להאכילם בין 5 ל-6 ארוחות קטנות ביום כאשר לאט לאט אנו מורידים את הכמות של האכלות כך שבגיל חצי שנה עד שנה נאכיל בין 3 ל-4 ארוחות ביום ובגיל שנה ומעלה נרד ל2 ארוחות בלבד.
כאשר נאכיל את הדגים באותה הכמות מזון בפעם 1 הם אינם התפתחו כראוי ורב המזון יהפך לרפש ולכן מספר ארוחות בכמות קטנה עדיפות מאוד וחשובות.
את דגי הדיסקוס יש להאכיל במזון מיועד כמו טטרה ביטס או מזונות יבשים אחרים, חשוב מאוד לגוון בתזונתם בין מזון בשרי לצמחי. על מנת שדג הדיסקוס יתפתח טוב ניתן להאכיל גם בלב בקר, דפניות ובמזון קפוא וחי אחת לשבוע כמו ארטמיה, תולעים שחורות או תולעים לבנות, אדומות הם הפחות מומלצות עבור דג הדיסקוס.
זיהוי בין המינים ורבייה
זיהוי בין המינים אצל הדיסקוס אינו קל, מגדלים מבחינים בים המינים על פי 3 דרכים:
1 הזכר גדול יותר מהנקבה.
2 הזכר תוקפני יותר מהנקבה ואגרסיבי יותר כאשר מחפש מזון ונאבק על טריטוריה.
3 הנקבות בעלות צורה מעוגלות יותר מהזכרים.
דג הדיסקוס הם מטילים על קונוסים והם מגיעים לבגרות מינית בגילאים 8 עד 18 חודשים תלוי בזן הדג.
הדיסקוס הינו דג בררן אשר בוחר בקפידה את בת זוגתו, כאשר הזכר בחר בת זוג הוא יחל בחיזורים בלתי פוסקים עד להענות הנקבה, כאשר תסכים הזוג יעשה תוקפני ויש להפרידם משאר האוכלוסיה לאקווריום בנפח מינימלי של 60 ליטר.
הזוג ינקה את הקונוס בקפידה ויטיל ביצה 1 כל 9 ימים, בזמן זה הדיסקוסים הבודרים יהפכו לכהים מאוד וכך כאשר יבקעו הדגיגים לאחר 45 עד 60 שעות יזהו ללא בעיה את הוריהם.
במשך שלושת הימים הראשונים לחיי הדגיגים הם ניזונים משק החלמון אשר דבוק לגופם עד אשר הוא נעלם והם יחלו לאכול מהחומרים המופרשים מגוף הוריהם וידבקו אליהם.
בזמן הרבייה ולאחר זמן ההטלה יש לשמור על ערכי מים ומיכל נקי עבור הדגיגים, כעבור חודשיים הדגיגים יגיעו לגודל של 5 ס"מ ויהיה ניתן להוציא אותם למכירה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה