מבצע - משלוחים חינם מעל 400 ש"ח !

האכלה וגידול עם דפניה

ידע כללי: (שם מדעי: Daphnia)

הדפניה היא סרטן מים זעיר של מים מתוקים , גודלה של הדפניה מגיע ל3 מילימטרים  ומינים אחדים שלה מצויים בישראל בשלוליות החורף.

הדפניה נעה במי השלולית בניתורים באמצעות מחושיה הנמצאים באזור הראש, שחייתה נראית כניתורים במים.

אורך החיים של הדפניה  תלוי בטמפרטורת המים בהם היא שוהה, היא מעדיפה מים קרירים בטמפרטורה שבין 16 מעלות ל18 אבל תשרוד גם ב22 מעלות (אם הטמפרטורה עולה מעל ה22 מעלות כנראה שכל הדפניות ימותו) .

 הדפנייה אומנם לא מזינה במיוחד והיא בין המזונות החיים הכי פחות מזינים אך למרות זאת היא משמשת כמזון חי מצוין היא ידוע כמחזקת צבע וכמעודדת רבייה אצל דגים מטילי ביצים.

אין להאכיל רק בדפנייה שכן היא אינה מכילה את כל חומרי המזון שהדגים זקוקים.

תמונה של 5572 7514316479347953000

רביית הדפניות

בטבע 24-68לאחר הגשם הראשון הדפניות  בוקעות  מביצי קיימא (ביצים בעלי מעטפת קשה שיכול להגן על הביצה בתנאי יובש) שהוטלו בשנה הקודמת בסוף העונה הגשומה לקראת התייבשות השלולית , כל הדפניות שבוקעות מביצי הקיימא הם נקבות המתרבות ברביית בתולין ללא זכר.

בסוף עונת הגשמים ששלולית החורף מתחילות להתייבש ותנאי המים הופכים לגרועים הדפניות מתחילות להטיל ביצי קיימא שמהם יבקעו גם נקבות וגם זכרים , הביצים נשארות בתחתית הבריכה היבשה כל הקיץ ואחרי הגשם הראשון הן מתחילות לבקוע הדפניות הקטנות גדלות מתרבות ומטילות וחוזר חלילה.

בגידול ביתי לדפניה אין צורך בהטלת ביצי קיימא משום שהיא נמצאת במיכל שהמים בו לא מתייבשים(כי המגדל ממלא אותו מחדש כל פעם שהמים מתאדים) ולכן הנקבות מתרבות כל הזמן כל עוד ממשיכים להזין אותם באופן סדיר. אם בכל זאת רוצים שהנקבות יטילו ביצי קיימא צריך להוסיף להן קצת חצץ דק דק ולהוריד להן את מפלס המים לאט לאט במשך חודש ואז לייבש לגמרי,החצץ יהיה מלא בביצי קיימא.

מה דרוש כדי לגדל דפנייה?        

כדי לגדל דפניות נצטרך תחילה להשיג תרבית(כמות התחלתית של דפניות ), תרבית ניתן להשיג אצל מגדל פרטי או אצל חוות גידול ,ניתן גם לתפוס דפניות  בבריכת חורף בעזרת רשת דקיקה (משום שהדפניות יעברו בחורים של רשת רגילה).

את התרבית נגדל במיכל מים שנפחו לא פחות מ10 ליטר, בקיץ צריך להוסיף למיכל אבן אוויר שתחמצן את המים ותערבל את פני המים ,בחורף לא חייבים אבל מומלץ גם להוסיף אבן אוויר.

תזונת הדפניות .

הדפניות ניזונות על ידי סינון חומרים אורגניים מיקרוסקופים מהמים. בטבע הדפניות ניזונות בעיקר מאצות ומים ירוקים , אבל המגדל לא תמיד יכול להאכיל במזון זה משום שקשה להשיגו. בשבי ניתן להאכיל ב:

מים ירוקים– מים ירוקים הם מים מלאים באצות שמעניקות למים גוון ירוק .

מים ירוקים ניתן להשיג ע"י השארת כלי מים שקוף מלא במים בחוץ באור השמש, לאחר כמה ימים המים יקבלו גוון ירקרק ואז ניתן להאכיל את הדפניות .

אבקת אצת ספירולינה– ספירולינה היא סוג של אצה , בדרך כלל היא נמכרת יבשה בתור אבקה אבל לפעמים היא נמכרת חייה על מנת להאכיל את הדפניות נזדקק לאבקה היבשה .

אבקת ספירולינה ניתן להשיג בחנויות לממכר דגי נוי או בחוות גידול דגי נוי(שימו לב שאבקת ספירולינה אינה נפוצה במיוחד אך בחנויות גדולות בדרך כלל המוצר קיים).

בספירולינה נשתמש   ביחס הבא שמינית כפית אבקת ספירולינה  לכל 10 ליטר מים פעם בשבוע ערבבו את המים היטב על מנת שלא ייווצרו גושים .

שמרים – שמרים ניתן להשיג בחנות מכולת או בסופר הקרוב לביתכם.

 השמרים הם פטריות חד תאיות זעירות.

כך נשתמש בשמרים ניקח שמינית כפית שמרים ונמיס במעט מים פושרים ,יש להקפיד שהמים פושרים שכן מים חמים יחסלו את השמרים ,חכו שהמים יתקררו (מים פושרים יהרגו את הדפנייה)ואז שיפכו את התערובת למכל הדפניות . בשמרים נשתמש ביחס הזהה לזה שבו השתמשנו בספירולינה שמינית כפית לכל 10 ליטר מים.

איך נזין את הדגים בדפניות?

על מנת להזין את הדגים נצטרך מזרק\פיפטה בעלת פתח רחב מספיק וגרביון דק שדרכו נסנן את המים .

בעזרת הפיפטה \ מזרק נשאב את מספר הדפניות הרצוי  ואז נרוקן את הדפניות והמים על הגרביון על מנת לסנן את המים מהדפניות לאחר מכן נטבול את הגרביון במי האקווריום , וזהו עכשיו נותר רק לצפות בדגים שלכם רודפים אחרי דפניות .

להמחשה:

סרטונים – האכלת דפניה באקווריום הביתי [סרטונים מקוריים שלי].

https://docs.google.com/file/d/0B7lRbX9foMWVVkZZbjg0VERBYU0/edit?usp=drive_web

https://docs.google.com/file/d/0B7lRbX9foMWVSlVMYk1GNDdDZjg/edit?usp=drive_web

לסיכום,

לדעתי האכלה וגידול דפניות הינם חוויה למגדל ולדג. הדפניות חיוניות לרבייה ולחיזוק צבעים. מניסיון- כאשר ניסיתי להרבות דגי קרב השתמשתי בהאכלה בדפניות.

ממליץ לכולם, מוזמנים לשאול  שאלות ולהתייעץ.

כל הכתוב במאמר על גידול הדפניות הינו מידע אישי.

בהצלחה.

המאמר נכתב לטובת גולשי פישי ואין להעתיק או להשתמש במידע מן המאמר ללא רשות מצוות פישי.

תוכן עניינים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים רלוונטים מומלצים

הקבוצת הווצאפ החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הווצאפ הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה