מבצע - משלוחים חינם מעל 400 ש"ח !

חריתיים (טטרות)

מאמר- חריתיים (טטרות):

כללי על הטטרות:

דגי הטטרות היינם דגים מיוחדים מאוד בצבעם, צורתם והתנהגותם. המפורסם ביותר ממשפחת הטטרות הוא הניאון טטרה, דג שכל מגדל דגים התנסה בו, ובטוח שגם התלהב ממנו. והמפתיע במשפחה זו אלה הנציגים. המשפחה הזו מונה את דג הפיראנה, הרוצח מהאמזונס, קשוח, חזק וגדול, אך היא גם מונה את הניאון טטרה, היהלום של האקווריום, עדין, חלש ושקט. וכאן מתחיל ההסבר על משפחת החריתיים

ניאון טטרה: neon tetra

דג הניאון טטרה הוא דג יפה מאוד, אשר כל מגדל דגים התנסה בו והגדיר אותו כיהלום של האקווריום. דג זה יימכר בכל חנות דגים. דג זה הוא דג להקה, ויעדיף 4 דגים מבני מינו, וממקמים אותו הרבה באקווריום צמחיה. דג זה גודל ל4 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, אקווריום צמחיה לפחות 40 ליטר, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר לדג בגודל 3 ס"מ יהיה 5 ש"ח  -.

אלמנה שחורה: Skirt Tetra

דג האלמנה שחורה הוא דג יפיפה בלהקה גדולה, וכבודד הוא יהיה תוקפני. גם כאשר הוא בלהקה הוא לפעמים ינשנש סנפירים, אך לא באופן קבוע. דג זה הוא דג להקה כמו רוב דגי הטטרות, ויעדיף 4 דגים מבני מינו. הוא עמיד יחסית, וממקמים אותם באקווריומי צמחיה. דג זה גודל ל6 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, יגדל באקווריום צמחיה החל מ60 ליטר, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר לדג בגודל של 5 ס"מ יהיה 8 ש"ח  -.

אסטיאנקס בימקולטוס: Two Spot Astyanax

דג זה נפוץ מאוד בדרום אמריקה, ונחשב לדג מאוד פעיל שיופיו ואופיו יתרמו מאוד לאקווריום צמחיה. למרות יופיו והתאמתו למגדלים מתחילים עקב עמידותו, הוא לא נפוץ במיוחד. הדג מאופיין בשני נקודות שחורות לאורך הגוף. אחת מעל הזימים ואחת בתחילת הזנב. דג זה גודל לגודל של 15 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, וישגשג באקווריום צמחיה החל מ120 ליטרים, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר לדג בגודל 5-8 ס"מ יהיה 30 ש"ח – בגלל נדירותו בחנויות.

טטרה אקסודוןBucktoothed Tetra

דג זה ניזון בטבע מנגיסות קטנות על סנפירי דגים החולפים על פניו. הדג בעל צבע מטאלי וסנפירים אדומים, ושני עיגולים שחורים על גופו המוקפים בצבע צהוב. ההבדל בין זכר לנקבה בדג זה הוא שלזכר סנפיר הגב והשת יהיו ארוכים ומחודדים יותר מאשר לנקבה, והנקבה תהיה מלאה ורחבה יותר. דג זה יגדל ל10 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, יעדיף אקווריום צמחיה החל מ100 ליטר, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 5-8 ס"מ יהיה 10 ש"ח -.

גרזן מוכסף: Silver hatchetfish

רבים נוטים לחשוב שדג זה משתייך לחריתיים, אך זו טעות. דג זה היינו יפה ופעיל מאוד בחלק העליון של האקווריום. גופו מזכיר צורת גרזן, ומכן בא שמו. צבע גופו יהיה כסוף (כמו שמו), ולעיתים פס שחור קטן יצא מזנבו לכיוון הראש, ונקודות יעטרו את חלק גופו האחורי. דג זה יגדל לגודל של 8 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, ויזדקק לאקווריום צמחיה מרווח, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך של 5-8 ס"מ יהיה 15 ש"ח -.

גרזן משויש: Marbled Hatchetfish

רבים נוטים לחשוב שדג זה משתייך לחריתיים, אך זו טעות. דג הגרזן משויש הוא עוד נציג יפה וראוי ממשפחת החריתיים. הוא מתאפיין בצורת גרזן, וגווני צבע חום על כל גופו. הוא דג עלית רגוע ושקט אשר זקוק לאקווריום מרווח. דג זה גודל לגודל של 6 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, וישגשג באקווריום צמחיה החל מ100 ליטר (אקווריום ארוך), ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה בגודל 5 ס"מ יהיה 15 ש"ח -.

גרזן ננסי: Pygmy hatchetfish

רבים נוטים לחשוב שדג זה משתייך לחריתיים, אך זו טעות. דג זה מתאפיין ביופי מיוחד. צורת גופו היא כדוגמא של גרזן, ומתחילת סנפיר הזנב יוצא פס שחור לכיוון הראש, ומעליו עוד פס צהוב לכיוון הראש, ועוד פס שחור המקיף את גופו התחתון. הוא דג עלית רגוע ושקט אשר זקוק לאקווריום מרווח. דג זה יגדל לגודל של 5 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, וישגשג באקווריום צמחיה החל מ100 ליטרים (אקווריום ארוך), ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה בגודל של 5 ס"מ יהיה 15 ש"ח -.

גרזן ענק: Giant hatchetfish

רבים נוטים לחשוב שדג זה משתייך לחריתיים, אך זו טעות. דג זה מתאפיין בצבע גוף כסוף ובצורת גרזן (מכאן שמו), ולעיתים יהיו עליו נקודות שחורות. הוא דג עלית רגוע ושקט, והוא הגדול מבין הגרזנים. דג זה יכול להתמודד עם זרמים חזקים מפני שיש לו צורה אווירודינמית החותכת את זרימת המים. אך המיוחד ביותר בדג זה, זו היכולת שלו לקפוץ מן המים ולעוף למרחק של עד מטר. דג זה גודל ל10 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, יעדיף אקווריום צמחייה החל מ100 ליטרים, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 5-8 ס"מ יהיה 15 ש"ח -.

טטרה אדום סנפיר: Bloodfin Tetra

טטרה אדום סנפיר הוא דג רגוע, שקט ויפה, ויתאים לכל אקווריום צמחיה. הוא מתאפיין בסנפירים אדומים וגוף לבן. סנפיר השת שלו בצורת משולש. גופו זוהר מעט בתאורה לבנה מעומעמת. דג זה יגדל לגודל של 5 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, ויעדיף אקווריום צמחיה החל מ80 ליטר, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר לדג באורך 5 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה אור זוהר: Glowlight tetra

דג זה הוא דג יפה מאוד. גופו בצבע גוף מטאלי (חום\כתום), וכתם כתום זוהר מעל עיניו. בנוסף למראה הייחודי הזה, פס זוהר חוצה את גופו. ליד ראשו הפס יהיה צהוב\כתום, ובחלק האחורי הוא יהיה אדום\מטאלי. הכתם והפס יזהרו במיוחד כאשר יש תאורה לבנה מעומעמת. דג זה יגדל ל5 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, ויעדיף אקווריום צמחיה החל מ60 ליטר, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 5 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה אמבר: Ember Tetra

דג זה הוא בצבע כתום \ אדום, אך קיימת לו וריאציה נוספת, שבה הדג בצבע צהוב. דג זה הוא בין הטטרות הקטנות ביותר, אך גם היפות ביותר. כנזכר, גופו אדום כתום, ופס אדום כהה יחצה את גופה.  בגלל גודלה הזעיר, היא דורשת להקה ענקית של בני מינה (20 ). דג זה יגדל ל3 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, ותהיה מרוצה באקווריום צמחיה החל מ60 ליטר, ולא תסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 2 ס"מ יהיה 10 ש"ח -.

טטרה אף אדום: Rummy-nose tetra

דג הטטרה אף אדום היא בין הטטרות הנפוצות והיפות ביותר. היא מתאפיינת בצבע גוף מטאלי, פנים (אף) אדומים, שורשי סנפירים צהובים, וזנב מפוספס בצבעים שחור לבן. רבים נוטים להתבלבל בינה לבין ה"מתחזה" שלה. המתחזה הוא בעם וריאציה של הטטרה אף אדום. האדום שעל פניו תופס שטח גדול יותר מאשר של הטטרה אף אדום, הפסים הלבנים והשחורים שעל זנבו יהיו דהויים יותר, וצבע אפו האדום יהיה דהוי יותר (בגוון אדמדם במקום אדום חזק ובולט). דג זה יגדל לגודל של 5 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, דג זה יעדיף אקווריום צמחיה החל מ80 ליטרים, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה בגודל 5 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה אף אדום מזוייפת: False Rummy-Nose Tetra

טטרה זו, היא וריאציה של הטטרה אף אדום, ולעיתים תימכר בתור טטרה אף אדום. ההבדלים בין השניים הם שהאדום שעל פניו תופס שטח גדול יותר מאשר של הטטרה אף אדום, הפסים הלבנים והשחורים שעל זנבו יהיו דהויים יותר, וצבע אפו האדום יהיה דהוי יותר (בגוון אדמדם במקום אדום חזק ובולט). דג זה יגדל ל5 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, ויעדיף אקווריום צמחיה החל מ80 ליטרים, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה בגודל 5 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה דארטרDarter Tetra

רבים נוטים לחשוב שטטרה זו משתייכת למשפחת הבוטיות, אך זו טעות. צורת גופה מזכירה בוטיה, וכן היא שוכנת קרקעית, אך צורת ראשה הוא כמו של שאר הטטרות. צבע גופה ינוע בין שחור, לבן ואפור, עם נקודות ופסים כהים. דג זה יגדל ל8 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, יעדיף אקווריום צמחיה החל מ80 ליטרים, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 5-8 ס"מ יהיה 10 ש"ח -.

טטרה בואנוס איירס: Buenos Aires Tetra

דג זה היינו דג יפיפה, שצבעיו מזכירים מראה "טבעי". דג זה מגיע אלינו מארגנטינה, ברזיל ופרגוואי. הוא מתאפיין בצבעים מטאלים לאורך כל גופו, אך קיימת לדג זה גם וריאציה צהובה. דג זה גודל ל7 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, ויעדיף אקווריום צמחיה החל מ60 ליטרים, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 5 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה דיסקוס: Discus tetra

דג זה הוא דג להקה גדול, יפה ופעיל. טטרה זו נקראת טטרה דיסקוס בגלל שבצורת גופה היא מזכירה את צורת גופו של הדיסקוס. בגלל פעילותה המרובה, היא לא תתאים לאקווריום קיבוצי מפני שהיא תגרום לדגים אחרים סטרס. דג זה יגדל ל9 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, ויעדיף אקווריום צמחיה החל מ80 ליטרים, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 5-8 ס"מ יהיה 10 ש"ח -.

טטרה חץ שחור: Black morpho tetra

טטרה זו הועברה ממשפחת הטטרות למשפחת ה"דארטרים דרום אמריקאים". דג זה מאוד נדיר בחנויות בכלל ואצל מגדלים בפרט. היא מתאפיינת בצבע גוף מטאלי, ו3 פסים חוצים את גופה. פס שחור, פס כתום, ופס צהוב זוהר דק בין שני הפסים. דג זה יגדל ל5 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, ויעדיף אקווריום צמחיה החל מ60 ליטרים, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 5 ס"מ יהיה 10 ש"ח -.

טטרה יהלום: Diamond tetra

דג הטטרה יהלום הוא דג יפיפה, הנקרא כך בגלל שלקשקשיו יש צורה של יהלום. להקה גדולה (15 ) של דג זה תגרום לקשקשיו לנצוץ ולבלוט יותר מאשר בלהקה קטנה. הוא מתאפיין בצבע גוף כסוף, וסנפירים גדולים ויפים, וקשקשים בצורת יהלום נוצצים כנזכר. הוא יגדל ל6 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, ויעדיף אקווריום צמחיה החל מ80 ליטר, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 5 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה ינואר: January tetra Green Neon

דג הטטרה ינואר הוא דג להקה שקט ויפה. צבע גופו הוא מטאלי, פס צהוב זוהר נמשך לאורך כל גופו. מראש ועד זנב. ובנוסף, על שורש זנבו יש כתם שחור, ולידו שני פסים קטנים בצבע לבן. דג זה גודל ל5 ס"מ, אוכל בשרי, צמחי ומסחרי, וישגשג באקווריום צמחיה החל מ80 ליטר, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 5 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה לאופולדי: Leopold's Tetra

טטרה זו היינה טטרה יפה, אשר מתאפיינת בגוף צהוב\צהבהב\כסוף, עיניה יהיו אדומות, ובשורש זנבה קיים כתם המזכיר פס בצבע שחור ומעליו כתם לבן\צהוב\כסוף\כתום. דג זה הוא דג להקה פעלתן מאוד ויעדיף להקה גדולה (10 פריטים). דג זה גודל ל6 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, יעדיף אקווריום צמחיה החל מ60 ליטר, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה בגודל 5 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה לב נוטף: Bleeding Heart Tetra

שמו של דג זה ניתן לו בגלל כתם אדום הנמצא קרוב לזימים. דג זה הוא דג יפיפה, והרבה מאוד מגדלים לא מודעים לכך שקיימות לדג זה עוד עשרות וריאציות! (בהמשך יופיעו 2 מהם). לזכרים יהיה סנפיר גב מוארך ומחודד, ואילו לנקבות, סנפיר הגב יהיה עגול, ובנוסף, הזכרים יהיו גדולים מהנקבות. דג זה מתאפיין בגוף כחול\תכלת\כסוף\מטאלי, שורשי הסנפירים יהיו לבנים, והשאר שחור, והיקף הסנפירים יהיה לבן. לדג זה גם יעבור פס גובה שחור על עיניו. דג זה יגדל ל7 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, ויעדיף אקווריום צמחיה החל מ60 ליטר, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 5-8 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה לב נוטף גב אש: Redback Bleeding Heart Tetra

טטרה זו היא וריאציה יפה לדג הטטרה לב נוטף. היא חדשה בתחביב, ומראה המאיים והמפחיד יכול להטעות. היא לא טטרה קשוחה, אך עמידה. מבנה גופה הוא בדיוק אותה כמו טטרה לב נוטף, פרט לכמה דברים. לטטרה זו סנפירים נוצצים, גבה אדום, ועיניה אדומות. בצעירותה היא תיראה בדיוק (!) כמו טטרה לב נוטף, ויש להתבלבל בניהם, ולפעמים תימכר בתור טטרה לב נוטף רגילה. כאשר היא מתבגרת היא מתחילה לקבל את צבעה האדום בעיניים ובגב, וקשקשיה ינצנצו. כאשר הטטרה מתחילה לקבל את הצבע האדום והנצנוצים, רבים מהמגדלים לא ידעו שזה טבעי, וינסו לטפל בה תרופתית. דג זה יגדל ל7 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, יעדיף אקווריום צמחיה החל מ60 ליטרים, ולא תסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 5-8 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה לב נוטף דהוי: Matte tetra

טטרה זו היא אחת הוריאציות היפות ביותר של טטרה לב נוטף. בצעירותה היא תיראה בדיוק כמו טטרה לב נוטף רגילה. היא מתאפיינת בבגרותה בחלק הגוף העליון שחור\אפור, באמצע הגוף בצבע כחול\סגול ובחלק הגוף התחתון בצבע תכלת\מטאלי. במהלך התבגרותה הכתם האדום (הלב הנוטף) ימרח לגובה וישנה צבע לשחור, עיניה יהפכו צהובות, ופס שחור יחצה את עיניה לגובה. למרות מראה המאיים והמפחיד היא לא קשוחה, אך עמידה. דג זה יגדל ל7 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, ויעדיף אקווריום צמחיה החל מ80 ליטרים, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה בגודל 6 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה להבה: Flame tetra

טטרה קטנה, יפה ופעלתנית זו, מתאפיינת בגוף מטאלי\צהוב\כתום, סנפיר השת יהיה צהוב\אדום, ושני פסי גובה שחורים נמצאים על חלק בגוף הקדמי. שמה בא בגלל הצבעים האדומים והצהובים. דג זה יגדל ל4 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, זקוק לאקווריום צמחיה החל מ60 ליטרים, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה בגודל 3-4 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה לימונית: Lemon Tetra

טטרה זו היא טטרה קטנה מאוד, שבגלל הגודל שלה, הלהקה מאוד חשובה לה. היא מתאפיינת בצבע גוף צהבהב\מטאלי, סנפיר שת מוקף בשחור, וצבוע בלבן וצהוב. דג זה פעלתן מאוד. דג זה גודל ל5 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, יעדיף אקווריום צמחיה, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 5 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה מערות עיוור: Blind Cave Tetra

טטרה זו היא טטרה מיוחדת מאוד. היא מתאפיינת בגוף אחיד בצבע ורוד. לדג זה קיימת וריאציה נוספת בצבע לבן, והתוצאה של שילוב הטטרה הורודה והטטרה הלבנה, יצר טטרה שקופה. טטרה זו היא טטרה עיוורת (מכאן שמה), אך כאשר הם צעירים, הם רואים כרגיל, כמו כל הדגים. אך בבגרותם הם מאבדים את עיניהם. דג זה גודל ל8 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, יעדיף אקווריום צמחיה החל מ80 ליטר, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 5-8 ס"מ יהיה 15 ש"ח -.

טטרה מקטורן שחורBlack-jacket tetra Takase's Moenkhausia

טטרה יפה זו, מזכירה במופע צבעים ובצורת הגוף את הטטרה ניאון שחור, אך על גבה צבוע בשחור, וחצי מחלק גופה התחתון צבוע גם הוא בשחור. טטרה זו היא אחת הטטרות העדינות ביותר, ותגודל אך ורק על ידיד מומחים בתחום הצמחייה. אין לשלב עמה דגים אגרסיביים וגדולים. דג זה יגדל ל5 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, יעדיף אקווריום צמחיה החל מ80 ליטרים, ולא תסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 3-4 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

טטרה ניאון ירוק: Green Neon Tetra

טטרה ניאון ירוק הוא דג יפה מאוד ממשפחת הטטרות. הוא מתאפיין בהתנהגות כמו של ניאון טטרה, ומראה כמו של ניאון טטרה. השונה בין השניים במראה החיצוני, הוא שגבם ירוק, ובמקום כתם אדום, יש להם כתם ירוק. בצעדה קטנה שהתרחשה במלזיה לפני כמה שנים, "Going Green", השתמשו בדג זה כסמל המחאה. עם הזמן, הצעדה החלה לצבור תאוצה ברחבי העולם, והדג יחד איתה.  ארה"ב, יפן, תאילנד, איטליה, וצרפת גם החלו לקיים את הצעדה פעם בשנה, וכמובן, טטרה ניאון ירוק קיבל פרסום לא קטן. אפילו בצעדה ביפן הובילו על במת תהלוכות אקווריום לא קטן עם הדגים האלו. מקיימי הצעדה מסבירים שבחרו בדג זה כי "הירוק מסמל את הקרקע הנקייה, והכחול מסמל מים נקיים…" דג זה יגדל ל4 ס"מ, יאכל בשרי, צמחי ומסחרי, יעדיף אקווריום צמחיה, ולא יסתדר באקווריום ציקלידים. מחיר ליחידה באורך 3-4 ס"מ יהיה 8 ש"ח -.

תוכן עניינים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים רלוונטים מומלצים

הקבוצת הווצאפ החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הווצאפ הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה