מבצע - משלוחים חינם מעל 400 ש"ח !

מדריך למגדל המתחיל, המלצות להתחלת התחביב

הקמת אקווריום בפעם הראשונה:

אין דבר מרגש יותר מההתלהבות של הקמת אקווריום.  עם זאת, הבחירות שתבצעו כעת תהיינה בעלות השפעה גדולה על ההצלחה או הכישלון של האקווריום. לצערנו, פעמים רבות הבחירה הראשונית שמבצעים אנשים אינה נכונה, דבר שעלול לגרום לעוגמת נפש – אובדן חלק או כל הדגים, עיכובי גדילה לדגים או מחלות דגים.

זה לא צריך לקרות.
הטעויות הגדולות ביותר שנעשות בהקמת האקווריום הן:
1. הוספת דגים לא נכונים
2. הוספת יותר מידי דגים
3. חיפזון – אי ביצוע סייקל / הכנה מתאימה

מכאן נתמקד במספר נקודות חשובות, כאשר בכל אחת ננסה לתת סקירה כללית. אנו ממליצים להמשיך ולקרוא לעומק על כל אחת מהנקודות בסעיף המדריכים המופיע באתר.

איזה אקווריום לקנות?
הטעות הנפוצה ביותר בנוגע לגודל האקווריום היא ש"עדיף להתחיל בקטן". המציאות היא שככל שאקווריום קטן יותר, כך הוא דורש תחזוקה טובה יותר, הקפדה על החלפות מים, שאיבות רפש תכופות, מדידת ערכי אמוניה וניטריט ועוד.
המשמעות הישירה היא שאקווריומים קטנים (פחות מחמישים ליטר) הם לרוב אקווריומים למגדלים מנוסים, או לחילופין אקווריומים לדגים בודדים / פרוקי רגליים (שרימפים)/ אוכלוסיות ייעודיות.
בנוסף – גודל האקווריום מכתיב לנו אילו דגים ניתן לגדל בו, ככל שהאקווריום גדול יותר כך גדל הסיכוי שהדג ממנו התלהבנו בחנות יכול באמת לחיות באושר…
ההמלצה למגדל מתחיל: אקווריום בנפח סטנדרטי של 100-150 ליטר.

מה לגבי פילטרציה?
ישנם מגוון פילטרים העומדים לרשותכם, כשלכל אחד יש יתרונות וחסרונות.
ברוב המקרים אקווריום חדש למתחילים ימכר כבר עם פילטר – על פי רוב פילטר פנימי / עליון מובנה. הפילטר הזה בהחלט מספק לשלב ההתחלתי.
אם במקרה אין לכם פילטר לאקווריום (נמכר ללא פילטר / יד שניה), ההמלצה הטובה ביותר למתחילים היא פילטר חיצוני. מדובר בפילטר הפשוט ביותר לתפעול, על פי רוב בעל הספיקה הטובה ביותר, ומספק מקום רב למדיות מבלי "לבזבז" את נפח האקווריום עצמו.
המלצה לפילטר ראשוני: פילטר חיצוני בעל הספק 800-1200 ליטר לשעה.

יש ציוד נוסף שחובה שיהיה?
כמו בכל דבר בחיים – אין גבול למוצרים שנתקל בהם… עם זאת, ישנם דברים שחובה שיהיו בבית, דברים שכדאי שיהיו, ודברים שהם אפשרות למתקדמים…
למתקדמים: תאורת UV, מקרצף אצות, חימום תת-קרקעי (לצמחים).
כדאי שיהיה: תאורה, צמחים, גזעים, אבנים יפות, ערכה לבדיקת מים, מצע – חצץ או מצע לצמחים.
ציוד חובה: מחמם מים, מד חום, אנטיכלור, אוכל לדגים, רשת לדגים, שואב רפש(או תחליף).

מה לעשות עכשיו?
הדבר הראשון שנדרש לעשות עם אקווריום חדש הוא סייקל. ישנן מספר גישות לביצוע סייקל (מאמר), אך בכולן אנו בעצם מכינים את האקווריום לאכלוס על ידי בניית חיידקים "טובים" המפרקים את האמוניה ותוצריה.
לאחר ביצוע הסייקל (בלי קשר לאיזה סייקל בוחרים) – אנו מגיעים לחלק שלוחיכינו – רכישת הדגים בפעם הראשונה.

אילו דגים לקנות?

כמובן שכאן באים לידי חשבון הרבה פרמטרים – איזה אקווריום אנחנו רוצים לעשות (קהילה / צמחיה / ציקלידים / ועוד), אבל מכיוון שמאמר זה נועד לתת מענה ראשוני – נתמקד באקווריום קהילה.
בעלי דגים נוטים לבחור דגים על סמך המראה שלהם – ובעיקר על סמך המראה שלהם בחנות הדגים. לא שהדג היפה ביותר הוא בהכרח בחירה שגויה – אך ישנם גורמים חשובים נוספים שכדאי לשקול. דגים טובים לאכלוס ראשוני של האקווריום צריכים להיות בעלי התכונות הבאות:
1. להיות עמידים למגוון רחב של תנאי מים, ובמיוחד תנאים במהלך האתחול (בעת הוספת הדגים אנו בעצם יוצרים סייקל חדש לאקווריום – כך גם בכל הוספה נוספת של דגים)
2. לקבל מגוון רחב של מזונות
3. להתאים בגודלם לאקווריום – ובעיקר, להתאים בגודלם הסופי לאקווריום
4. להיות בעלי אופי נוח (מידת תוקפנות נמוכה)
5. להתאים למגוון רחב של דגים אחרים (שוב – נקודת המוצא היא אקווריום קהילה)
דגים טובים לבחירה ראשונית:
1. בארבים: רוזי, שרי, סמוק, ושחמט הם דגים טובים. המנעו מפונטיוס דאנסוני, בארבT, בארב נייר כסף, ובארב נייר כסף אדום זנב בשל גודלם הסופי, ומבארב סומטרהכי הוא נוטה להיות נרגן ולנשוך דגים אחרים.
2. דאניווורזרבורות: פסוסית זברה, פסוסית נמר, ופסוסית פנינה הם בחירה טובה, כנ"ל לגבי רזרבורה חצויה ורזרבורה גלקסי. המנעו מהדאניו הענק בשל גודלו הסופי.
3. מנקים: קורידורס נחושת, קורי' מנומר, קורי' מטאה, וקורי פנדה טובים. המנעו מפלקו אלא אם כן יש לכם אקווריום גדול (מעל 250 ליטר) או יש חנות לחיות מחמד מקומית שתיקח אותם בחזרה כשהם יהיו גדולים מדי לאקווריום שלכם  (והם יהיו גדולים מידי לאקווריום הקטן מ- 250 ליטר).
4. דגי קשת: בוסמנית, ניאון, ננסית ואדומה כולם טובים.
5. טטרות: טטרה סרפה או טטרה אדום סנפיר וכן טנכיטיס מומלצים בחום. מרבית מיני הטטרות מתאימות בהיותן דגים עמידים ואוכלי כל.המנעו מטטרה "שיניים בולטות" (bucktooth tetra) היא אלימה מאוד ואינה דג קהילה כלל.

למרות שהרשימה נראית קטנה, יש די מגוון לבחירה. ברגע שהאקווריום יבשיל, ניתן להסתעף למינים אחרים של דגים.תוהים למה הדגים האהובים עליכם לא ברשימת הדגים הראשונית הטובה? הנה כמה דגים פופולריים הנעדרים מהרשימה והסיבה לפסילתם.
1. שפמנון – שפמנונים רבים רגישים למחזור החנקן – ולכן לא מתאימים לסייקל, או שהם גדלים לגודל גדול מדי כדי להיות דגים ראשונים טובים. לדוגמה פלקו הנפוץ הוא דג קשוח, אך יהיה גדול למרבית האקווריומים. אוטוצינקלוס קטן, אך רגיש מאוד לרעלים שנמצאים במיכל ההתחלתי. אנציסטרוס גם הואדג עדין יחסית לאכלוס ראשוני.
2. דג זהב – דג זהב הם דגי מים קרים שמייצרים הרבה פסולת, מה שאומר שהם דורשים מיכל גדול יותר לעצמם. קערת דגי הזהב האגדית באמת צריכה להשאר בתור אגדה… היא קטנה מידי והדגים סובלים בה!. אם אתם רוצים דגי זהב, יש צורך באקווריום ייעודי לדגי זהב – ובעל נפח גדול בהרבה מזה שאנו עוסקים בו.
3. משריצי חיים – רבים מחשיבים את משריצי החיים כדגי סטרטר מצויינים, עם זאת יש איתם מספר בעיות.ראשית הם דגים עם תמותה יחסית גבוהה – ולכן עלולים למות במהלך הסייקללאבשל ערכי אמוניה- אלא פשוט מתמותה טבעית. שנית – אלא אם האקווריום מיועד להכיל משריצי חיים – בגמר האכלוס הראשוני אתם עלולים לסיים עם יותרדגים ממה שתכננתם, קצבההתרבות שלהם גבוה מאוד. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון זהשמשריצי החיים מעדיפים מיים עם מעט מלח כדי למנוע מחלות – דבר שעלול שלא להתאים לדגיםאחרים (קורידורס לדוגמה).
המלצה לדג להתחלת הסייקל: בארבים

כמה דגים לקנות?
כשאתם עומדים שם ומזילים ריר על כל הדגים היפים בחנות לחיות המחמד, זכרו מילה אחת – מתינות.
ברוב המקרים יש להתחיל אכלוסעם שנייםעדארבעה דגים (כתלות בנפח האקווריוםוגודל הדג). לאחר התייצבות ראשונית של מחזור החנקן ניתן להוסיף בהדרגה עוד דגים.
עם זאת, אותם הכללים חלים בעת הוספת הסיבוב הבא של דגים. מתינות, מתינות, מתינות. הוסיפו רק מעטים בכל פעם. אם אינכם זוכרים מתי הוספתם דגים חדשים בפעם האחרונה – זו מתינות.
המלצה לרכישה ראשונית: עד 4דגים

בחנות הדגים:
כעת, לאחר שהחלטתם על המין של הדגים, יש צעד אחד אחרון וחשוב – בחירת דגים בריאים. כשאתם הולכים לחנות לא לקחת סתם דגים. הביטו בהם בקפידה.
הימנעו מדגים עם פצעים או סנפירים קרועים כי הם רגישים יותר למחלות. בדקו את העיניים: מבט מצועף הוא סימן לתנאים ירודים או מחלות. אל תקנו דגים עם בטן שקועה – או שהם בתת-תזונה או שהם חולים.

שימו לב שעל כל סעיף שפורט כאן בקצרה יש מדריך מפורט באתר. ההמלצה הכי חשובה שיכולה להיות היא לקרואלקרוא על הדג שתכננתם עליו, לקרוא על שלבי הסייקל, לקרוא על מחלות, לקרוא על בחירת חנות דגים, לקרוא על טיפול נכון באקווריום, לקרוא על סוגי אקווריום, לקרוא על ציוד דרוש לאקווריום….

וכמובן – אם יש עוד שאלות, תרגישו חופשיים להקים עץ בפורום, נשמח לעמוד לרשותכם…

תוכן עניינים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים רלוונטים מומלצים

הקבוצת הווצאפ החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הווצאפ הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה