סטרס

fishy

fishy

 מאמר – סטרס

סטרס הוא מצב לחץ מתח או דחק אשר הומצא במאה ה-17 על ידי פיסיקאי ידוע הנקרא רוברט הוק.

ההגדרה לסטרס היא: "כל מצב אשר גורם לשינויים במערכת שכן זה מתייחס למצבים חברתיים ולכוחות פיסיים שמשתנים בפתאומיות".
מצב לחץ נגרם משינויים סביבתיים שבעקבותיהם תהיה הרגשה של איום ומגבלה להתמודד עם השינויים וכמו כן הרגשה של מחוייבות לשינוי התנהגות וחשיבה במצב כזה הגוף מרגיש שהוא יוצא מאיזון ואינו מצליח להתמודד עם השינויים.
רב סוגי הדגים יכולים להתמודד עם שינויים סביבתיים אלו בתנאי שהם שונים במעט מהתנאים הסביבתיים אליהם התרגלו
לדוגמה: אם תשימו דג במים מתוקים לתקופה ארוכה ולאחר מכן הוא יעבור למים מליחים איברי גופו ייאלצו לעבוד קשה יותר הוא ילחם על מנת לחיות וכך הלחץ עליו יגבר הוא יחיה במצוקה גבוהה יותר וגם יחיה פחות זמן..
במצב של סטרס קשה לדגים להגן על עצמם והם חשופים יותר למחלות כמו כן רב הסיכויים שרבייה לא תהיה בסביבה שאינה מתאימה להם
על המגדל באקווריום הביתי למנוע כל מצוקה ומצב של סטרס אצל הדגים על מנת לא לקצר את איכות ומשך זמן חייהם
אומנם חיקוי סביבתו הטבעית של הדג אינה מבטיחה את בריאות הדגים אך תשפר בהחלט את המערכת החיסונית שלהם וכך מחלות לא ימשכו אליהם לעיטים תכופות במקרה של מחלה אין להסתמך על המערכת החיסונית הטבעית של הדג אלא להשתמש בתרופה ייעודית למחלה בה הוא נדבק יש לזכור כי כאשר דג 1 חולה סביר להניח שחברו לאקווריום כבר נדבק ולכן אני אישית ממליץ להשתמש בתרופות באקווריום הקיבוצי ולא להעביר לקרטינה את הדג החולה.
בתנאי מים לא טובים הדגים נכנסים למצוקה ולכן חשוב מאוד לדאוג לפילטר מתאים לאקווריום שיעשה את כל הסינון הביולוגי שדרוש באקווריום
אך יש לזכור כי הפילטר אינו מספיק כדי שהאק' יהיה בריא וחשוב מאוד לדאוג להחלפות מים סדירות.
נכנס יותר עמוק לכל תהליך החנקות המים ונגלה שהפילטר הוא מכונת גידול של בקטריות חיוביות אשר תפקידם הוא לפרק את האמוניה.
אמוניה – רעל רעיל במיוחד הנקרא גם NH3 הוא נוצר ממזון שלא נאכל והתרקב מצמחים שהתרקבו ומהצרכים של הדגים (קקי/פיפי)
האמוניה מתפרקת לרעל הנקרא ניטריט או NO2 גם הרעל הזה נחשב לרעיל אך פחות מהאמוניה אשר מתפרקת לניטראט וכאן עוצר התהליך.
את הניטראט אשר נקרא גם NO3 אנו מוציאים בהחלפות, כאשר מומלץ מאוד לעשות כל שבוע החלפת מים או במקרה של אקווריום צמחיה השתול מעל 80 אחוז מומלץ להחליף מים רק אחת לשבועיים החלפה קטנה.
כל דג ודג דורש טמפ' מי שונה וכאשר משלבים דגים חשוב להתאים את הטמפ' כך שכולם יהיו מרוצים, לא ניתן לשלב דג בריכה שדורש עד 15 מעלות עם דגים טרופיים שדורשים עד 26 מעלות. כאשר ניתן לכל דג את התנאים הסביבתיים המתאימים לו ונחסוך ממנו מצב של מאמץ להישאר בחיים.
כמו כן דגים הדורשים מים רכים במצב שיהיו במים קשים איברי גופם יאלצו לעבוד קשה יותר מצב הלחץ יגבר והם ייחשפו למחלות וכמו כן גם מלח לחלק מהדגים עלול לגרום לנזקים וקיצור אורך חייהם דגים ללא קשקשים או חסרי חוליות למיניהם עלולים להיפגע מהוספת מלח לאקווריום וגם שוכני קרקעית למיניהם לכן לפני הוספת מלח תבררו קצת מידע באינטרנט ובאתרי הפורומים השונים וכך תחסכו טעויות וסבל לדגים.
כאשר אתם משלבים דגים שהנפח אינו מתאים להם הם נכנסים ללחץ ונלחמים על מנת לחיות רמת האגרסיביות עולה ודגים שלווים ורגועים נעשים תוקפניים ונלחמים על מנת להרוג את השכנים לאקווריום מצב זה אינו טבעי גורם לסטרס ומטח רב וכמובן לתמותה באקווריום הביתי לכן לפני הכנסה של דג לאקווריום בדקו מה הנפח הרצוי בשבילו ושימו לב כי המוכר לא יענה לכם תמיד אמת וחשוב לבדוק באינטרנט ובפורומים השונים לפני הקניה.
יש דגים החיים בלהקות ובמצב בו דג להקה יהיה בודד הוא יהיה במצב לא טבעי יהיה בסטרס ועלול לאבד את אחיזתו בחיים לכן חשוב מאוד לגדל דגי להקה בלהקה כפי שאמורים להיות.
 
לעיתים באקווריום הביתי אין מספיק חמצון במים וחוסר בחמצן גורם לסטרס שימו לב שככל שהטמפ' גבוהה יותר באקווריום כך רמת החימצון במים יורדת ולכן חשוב מאוד לדאוג לחימצון חזק ..
 
כאשר דג פצוע או חולה לפעמים רצוי להמתין יום או יומיים על מנת לראות האם הוא מתגבר על המחלה או שהיא נעשה גרוע יותר, הוספה של תרופות שונות למים לפעמים הורגת את הבקטריות החיוביות הגדלות בפילטר ואז נעשה מצב כי המצב הבריאותי של הדג מדרדר אפילו יותר ממה שהיה לפני השימוש בתרופה.
 
אם הכנסתם דג חדש לאקווריום ואינו מסתדר עם האוכלוסיה למרות העובדה שהם באותה רמת תוקפנות ונפח האק' מתאים עבורם כנראה זה האופי של הדג עצמו וניתן להחליף אותו בדג אחר אותו סוג זה קורה לרב בדגים אמריקאים אבל גם לדגים אחרים ישנה שריטה כזו או אחרת.
 
שיהיה בהצלחה לכולם והימנעו מסטרס הגורם מספר 1 לתמותה של דגים..!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה