מבצע - משלוחים חינם מעל 400 ש"ח !

סייקל באקווריום

סייקל, או מחזור החנקן באקווריום, הוא שלב קריטי בהקמת האקווריום, אנא קרא את המדריך הבא בקפידה.
סייקל לאקווריום פירושו יצירת מושבת בקטריות חיוביות שתפקידן הוא לפרק את חומרי הפסולת שיוצרים הדגים באקווריום.
אקווריום שלא עבר סייקל כמו שצריך יסבול ממחלות ותמותה ויקרוס לאחר מספר ימים או שבועות.

 

למה צריך סייקל ?

דגים מייצרים פסולת בצורת צואה, שתן ושאריות מזון. כשהאקווריום חדש אין בו עדיין בקטריות שמפרקות את החומרים הרעילים האלה ואם תאכלס באקווריום בכמות גדולה של דגים לאחר מספר ימים הם יחלו וחלקם ימות. במידה ותעקוב אחרי העצות במדריך זה תדע איך ליצור מושבת בקטריות חיוביות באקווריום שלך והאקוווריום שלך ישגשג.

 

מחזור החנקן באקווריום – סייקל שבוצע כהלכה

הדגים מייצרים פסולת > הפסולת משחררת למים אמוניה רעילה > בקטריות מפרקות אמוניה נוצרות בהדרגה ובגלל שכמות הדגים באקווריום קטנה, מצליחות לעמוד בקצב הפסולת > הבקטריות הופכות את האמוניה לניטראט, חומר הרבה פחות מזיק > אתה מחליף מים מידי פעם כדי להפטר מהניטראט > הדגים שמחים.

 

מחזור החנקן באקווריום – ללא סייקל לאקווריום

הדגים מייצרים פסולת > הפסולת משחררת למים אמוניה רעילה > בקטריות מפרקות אמוניה נוצרות, אך בגלל שיש הרבה דגים באקווריום – לא עומדות בקצב הפסולת באקווריום > רמת האמוניה והניטריט באקווריום עולה > הדגים חולים והאקווריום קורס.

 

 

איך עושים סייקל לאקווריום ?

קונים כמות קטנה של דגים עמידים, כמו גופים (דגי זהב לא מתאימים) ומכניסים אותם לאקווריום לאחר איקלום מתאים. חנות דגי הנוי ממנה אתה קונה את הדגים תוכל להמליץ לך על דגים מתאימים אם תגיד לה שאתה מעוניין בדגים לסייקל של האקווריום. דגים אלה נקראים גם "סטארטרים". לאקווריום בנפח עד 50 ליטר, 2-3 גופים או ציקליד אחד הם די והותר.

 

בימים הראשונים חשוב שתאכיל את הדגים בכמות קטנה של מזון כדי למנוע הצטברות מזון רקוב ופסולת בקרקעית האקווריום (שוב – בשלב זה אין בקטריות שיפרקו את הפסולת והדבר יוביל למחלות ותמותה באקווריום). כל כמה ימים בצע החלפת מים של 10 עד 15 אחוז במים נקיים שעברו טיפול באנטי כלור ובטמפרטורה זהה למי האקווריום. לאחר כשבוע קח דוגמא ממי האקווריום בכוס ותן אותם לחנות דגי הנוי הקרובה לביתך על מנת שיבצעו במים בדיקה ויאשרו שהם תקינים. לחילופין, ניתן לרכוש ערכה ביתית לבדיקת ערכי המים. אם המים עדיין בעלי ריכוז גבוה של אמוניה אל תלחץ, תן לזה עוד כמה ימים או התייעץ בחברי הפורום באתר.

 

הסייקל לוקח כחודש – כן זה נשמע הרבה וקשה ליהיות סבלני אבל עלייך להבין שהדגים מוקפים במים, אם לא תיתן לבקטריות מספיק זמן להיווצר הדגים שלך יחנקו מריכוז השתן והצואה של עצמם במי האקווריום. לאחר כחודש רמות האמוניה באקווריום שלך יהיו בטווח המקובל ואתה תוכל להתחיל להוסיף דגים. אם אתה לא רוצה לשמור את הדגים בהם השתמשת לסייקל של האקווריום מסור אותם לחבר או לחנות ממנה רכשת אותם.

 

אל תוסיף הרבה דגים במכה, הוספת הרבה דגים במכה תגרום שוב ליצירת פסולת בכמות גדולה ביחס לכמות הבקטריות החיוביות באקווריום. הוסף דגים בהדרגה, זה גם יותר כיף ולא תמצה את התחביב מהר מידי.

 

 

איך מזרזים את הסייקל ?

לא מזרזרים אותו. לא מוסיפים תרופות, שיקויים, כימיכלים, שתן, בשר או כל מיני פתרונות קסם. זוכר שלפני שנכנסת לתחביב האקווריום אמרנו לך שלפעמים צריך סבלנות? עכשיו צריך סבלנות. עלייך לקבל את העובדה שסייקל עושים פעם אחת כשמקימים את האקווריום וזהו. תן לטבע לעשות את שלו.

אם אתה בכל זאת מחפש קיצורי דרך, ניתן לרכוש תמיסות המכילות ריכוז של בקטריות חיוביות לאקווריום. יעילותן של תמיסות אלה מוטלת בספק.

 

 

למה הסייקל שלי לא הצליח ?

  • האם הוספת אנטי כלור כשהחלפת מים? אם לא, יכול ליהיות שהכלור ושאריות הברזל הרגו את הבקטריות החיוביות במהלך תקופת הסייקל.
  • האם עשית החלפות מים כמו שהמלצנו? אם לא, יכול ליהיות שכמות האמוניה באקווריום הייתה פשוט גדולה מידי בשביל הבקטריות וחנקה גם אותן
  • האם עשית החלפות מים גדולות מידי? אם החלפת יותר מכמות המים שהמלצנו עליה (10-15 אחוז בכל פעם) יכול ליהיות שכמות המים החדשה הכניסה את הדגים לסטרס או הרגה את הבקטריות החיוביות.

 

סייקל באקווריום – סיכום

חשוב מאוד לעשות סייקל כמו שצריך ולהתאזר בסבלנות. האקווריום הוא מקום בו מתרחשים תהליכים ביולוגיים מורכבים וצריך לקבל את זה שלא כדאי לזרז את הטבע. סייקל שבוצע כהלכה יאפשר לאקווריום שלך לשגשג וימנע עוגמת נפש, בזבוז זמן והוצאות מיותרות.

תוכן עניינים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים רלוונטים מומלצים

הקבוצת הווצאפ החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הווצאפ הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה