מבצע - משלוחים חינם מעל 400 ש"ח !

פורק החלבונים- מהו וכיצד לבחור אותו

פורק החלבונים- מהו וכיצד לבחור אותו.

פורק החלבונים:

בהפרש ניכר, פיסת החומרה החשובה והעיקרית באקווריום המים המלוחים היא פורק החלבונים.    פורק החלבונים הוא מיכל סלילי או קוני (מלשון "קונוס") שאליו מוכנסים בלחץ אויר ומים, כשהבועות עולות כלפי מעלה חומרים אורגנים נכלאים על גבי הבועות, ונאספים מחוצה למיכל בעזרת כוסית האיסוף של הפורק.

הסבה שבגללה הפורק כל כך חשוב, היא כך שהפורק מוציא מהמים חומרים אורגנים (כמו פסולת של דגים וכדומה) עוד לפני שהם מספיקים להתפרק לחומרים כמו ניטראט ופוספאט, ובכך למנוע התפרצויות מהירות של אצות לא רצויות, וכמו כן פגיעה בבעלי חיים כמו אלמוגים שרגישים לחומרים אלה. כמו כן, פורק חלבונים עושה עבודה חשובה מאוד בחמצון המים. במיכל מים מלוחים קשה למדי לחמצן את המים בשימוש באמצעים רגילים, עקב כושר חמצון נמוך למדי שלהם. הפורק נותן למים שטח פנים גדול מאוד עם האוויר, ומהווה מרכיב חשוב ועיקרי מאוד בחמצון המים במיכל.

סוגי הפורקים

פורק נתלה

פורקים נתלים הם בחירה מצוינת ופופולרית למדי בקרב אקווריומים חסרי סאמפ, או בעלי סאמפ אחורי, שבהם משחקת שמירת המקום. כפי שניתן לשער משמם, הפורקים נתלים על האקווריום, ותופסים מקום קטן מאוד במיכל (צינור כניסה וצינור יציאה), אם כי נוטים לייצר לא מעט בועות במיכל.

פורק חיצוני

הפורק החיצוני יושב מחוץ לסאמפ/מיכל, ובדרך כלל משמש מערכות גדולות מאוד.

פורק פנימי/קוני

הפורק המומלץ ע"י רוב החובבים. פורק זה בדרך כלל ישב בתוך הסאמפ, ויתאים לרוב המערכות. מומלץ ביותר כיוון שאינו מייצר כמות רצינית של בועות, ובמקרה וייצר כמות, רוב הבועות לא יצליחו לעלות למיכל התצוגה.

בחירת הפורק

בבחירת פורק למערכת יש להתחשב בשלושה פרמטרים עיקרים:

1# לעולם אל תחסוך על פורק.

לפורקי חלבונים יש את הפוטנציאל להיות החלק הכי מרגיז ומעצבן במערכת, משתי סיבות עיקריות:

סיבה 1#: בועות

פורקים זולים מפיצים בדרך כלל דרך צינור החזרה שלהם בועות מזעריות הנקראות "בועות מיקרו" (Micro Bubbles). בועות אלה גורמות למיכל להראות נורא, מפריעות לבעלי חיים ובעיקר יוצרות מטרד ויזואלי רציני.

דוגמא למיכל עם בעית בועות:

סיבה 2#: רעש

פורקי חלבונים עובדים בעזרת משאבה המזרימה מים ואויר לתוך צוואר הפורק. משאבות זולות עלולות להיות מרעישות מאוד, וליצור מעין רעש לבן. רעש לבן זה עלול להיות מרגיז מאוד, וליצור תסכול רציני כלפי המיכל מצד דיירי הבית.

2# התאמת גודלו הפיזי של הפורק למיקומו המיועד.

כדי להתאים את הפורק אל מיקומו המיועד יש למדוד את האורך והרוחב, ואת הגובה.    מבחינת האורך והרוחב, לא מדובר בבעיה רצינית. מדדו את האזור בו אתם מעונינים למקם את הפורק, בדקו שגוף הפורק מתאים לאזור זה, ובחרו פורק בהתאם.      מבחינת הגובה, כאן מגיע החלק הטריקי. הפורקים רגישים מאוד לגובה המים במיכל בו הם נמצאים, וכל שינוי מסוים בגובה הזה עלול להוציא אותם מכיוונם, ולמנוע מהם לעבוד בצורה אפקטיבית. כדי לבחור את הפורק אתם זקוקים לגלות מהו גובה המים באזור בו הפורק מתוכנן להיות, מהו גובה המים שבהם הפורק מיועד לעבוד, ולפצות בהתאם.

לדוגמא, אם גובה המים בסאמפ שלי הוא 30 סנטימטר, והפורק שלי מיועד לעבוד ב25 סנטימטר, אניח את הפורק על "מדף" בגובה חמישה סנטימטר. את המדף בדרך כלל מכינים מקלקר, או מ"לובר".      עוד אלמנט חשוב שיש לשקול כשקונים פורק חלבונים הוא האם אחרי ה"פיצוי" הפורק יתאים לגובה הסטנד/הכתר. תמיד יש לקחת 10-15 סנטימטר "ספייר" בין כוסית האיסוף של הפורק, לסטנד/כתר.

3# התאמת יכולת הפורק לנפח המים במיכל.

כל פורק חלבונים מדורג ע"י החברה המייצרת אותו לעבוד בנפח מים מסוים.  לעומת זאת, אין לדעת אם המידע שהחברה מפרסמת לגיטימי, וכמו כן, על איזה עומס היא מדברת, ולכן תמיד יש לקחת צעד קדימה ולרכוש פורק חלבונים שמיועד לנפח שהוא לפחות פי 2 מהמערכת שלך.    במיכל ריף, בו איננו רוצים להעלם מהדגים, יש להשתמש בפורק גדול מאוד ביחס לנפח, ובכך לאפשר אכלוס רציני של דגים מכל הסוגים.

בהצלחה בבחירת הפורק למיכל…

רועי מתן.

תוכן עניינים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים רלוונטים מומלצים

הקבוצת הווצאפ החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הווצאפ הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה