מבצע - משלוחים חינם מעל 400 ש"ח !

קורידורס – הרחבת היריעה

דגי הקורידורס (Corydoras) שייכים לתת-משפחה קורדוראדינאה (Corydoradinae subfamily) – אליה משתייכים גם אספידורס (Aspidoras), ברוכיס (Brochis), ו- סקלרומיסטקס (Scleromystax). קיים דמיון רב בין הדגים המשתייכים לתת-המשפחה, וההבדלה נעשית על פי מספר סממנים כדוגמת מספר הזיזים הגביים.

 

תת-המשפחה קורדוראדינאה בעצמה לשייכת למשפחת דגי החתול (Siluriformes), בה נמצאים כלל דגי החתול שאנו מכירים. לקריאה נוספת על המשפחה כולה – המאמר של פישמן 147

 

 

רקע:

 

השם קורידורס נגזר מהשפה היוונית – kory שמשמעותו קסדה, ודורה שמשמעותו עור.

 

לדגים אין קשקשים, ובמקומם הגוף מכוסה בשריון עצם.

 

לכל דגי הקורידורס ישנם 3 זיזים גרמיים הבולטים מסנפירי הגב והחזה, כאשר הדג מותקף הוא מזקיף את הסנפירים והדג התוקף נדקר. לחלק מהדגים יש רעלן חלש בקצה הזיז, אלם הרעלן בעל השפעה זניחה על בני אדם – ויגרום לגירוד קל במקום הדקירה.

 

הדגים מסוגלים לספוג חמצן אטמוספרי דרך הנימים במעיים שלהם  דבר זה מאפשר להם לחיות במים עניים בחמצן בתנאי הטבע. מעת לעת, ניתן לראות אותם עולים אל פני השטח ללגימה מהירה של אוויר, שהם בולעים. באופן נדיר יותר – ניתן יהיה לראות את האויר מופרש ממערכת העיכול כבועות קטנות.
תמונה של 6088 6892440588792224000
הזן נחשב לאחד הענפים ביותר מתוך כלל הדגים הטרופיים, וכלולים בו מעל 180 דגים שונים מסווגים, וכן עוד מעל 150 (היום 158) דגים אשר טרם סווגו ולהם מוענקת הקידומת C עם מספר ייעודי [כמו משפחת הלורקרדיה (ה- Lים)].
בנוסף לחלוקה למינים קיימות ווריאציות כדוגמת אלבינו (בעיקר ל- C.aeneus אך גם למינים אחרים), וכן תצורות סנפירים שונות כדוגמת זנב תחרה (veil), וסנפיר ארוך (long fin).

קורי' אלבינו סנפיר ארוך:

תמונה של 6088 1419712224974312700
קורי' זנב תחרה:
תמונה של 6088 7853947667440842000
בטבע:
דגי הקורידורס כמכלול נמצאים על פני כל דרום ומרכז אמריקה (למעט פנמה), כאשר לכל מין אזורי מחייה אופייניים.
מקומות הגידול הטבעיים שלהם הם בדרך כלל בנחלים קטנים בשולי נהרות גדולים, בביצות ובריכות. מאפייני המים הם זרימה איטית, מים רדודים וצלולים. רוב המינים הם שוכני קרקעית ונוטים להתחפר בחול, חצץ, או שאריות. על פי רוב באזור המחייה שלהם תהיה גדילה צפופה של צמחיםהם חיים במגוון רחב של סוגי מים אבל נוטים למים ניטראליים (pH 6.5-7.5) וקשיות של 5-10.
מרביתם יכולים לסבול כמויות קטנות של מלח במים, אולם כמויות מלח גדולות עלולות להרוג את הדגים.
הדגים הם דגי להקה, וניתן למצוא להקות המונות אלפי יחידות. לרוב הלהקה תורכב ממין אחד בלבד, אולם יתכנו גם עירובים של להקות.
בניגוד לרוב דגי החתול אשר הינם ליליים, רוב מיני הקורידורס פעילים לאורך כל היממה.
מזונם העיקרי הוא חרקים שוכני קרקעית וזחלי חרקים ותולעים שונות, כמו גם צמחים. למרות שאינם אוכלי דגים, הם כן יאכלו בשר מדגים מתים. שיטת האכילה שלהם היא לנבור בקרקעית עם המחושים שלהם (barbels) ולמצוץ את פריטי המזון לפיהם.
באקווריום:
הדגים הינם דגים שקטים, לא תוקפניים, ויסתדרו בשמחה עם כל דג שקט אחר. להבדיל מבוטיות הם אינם נוהגים להפוך את המצע ולכן לא יפגעו גם בשורשי צמחים.
הדגים נחשבים עמידים למגוון תנאי אקווריום, כך שלמרות ההעדפה למים נייטראלים הם יסתדרו גם במים חומציים או בסיסיים. טווח טמפרטורות רחב אפשרי – אך ההעדפה היא למים מעט קרירים יותר – סביב ל- 22 מעלות.
בניגוד לטמפרטורה ו- pH, לדגים יש סבילות נמוכה מאוד לרעלנים במים, ובעיקר לאמוניה וניטראט. רמות גבוהות של חנקן על צורותיו השונות יגרמו למחלות של המחושים שלהם ובהמשך לזיהומים.
בהיותם דגי להקה יש לשכנם בקבוצה של לפחות 4 פריטים (ומומלץ 6). כך נזכה לראות את ההתנהגות הטבעית של הלהקה, כולל גיחות קצרות לפני השטח לצורך בליעת אויר.
הדגים הינם שוכני קרקעית – וזקוקים למזון שוקע. הם יאכלו בשמחה מזון ששקע ולא נאכל על ידי דגים אחרים, אולם צריך לשלב גם טבליות שוקעות לאוכלי קרקעית. תוספים כדוגמת ארטמיה, זחלים, תולעי דם וכדומה יתקבלו בשמחה רבה.
הבדלה בין המינים ורביה:
נקבת הקורידורס גדולה יותר מן הזכר, ולרוב עגולה יותר. במבט מלמעלה הנקודה הרחבה ביותר של הנקבה תהיה בקו הסנפירים הונטרליים או מעט מאחוריהם, הזכר יהיה רחב ביותר בקו הסנפירים הפקטורליים או מעט מאחוריהם.
במספר מינים ישנם הבדלים בולטים בצבעים – הדוגמה הקלאסית היא בקורי' אלגנס (C. elegans) שם הבדלי הצבעים בולטים.
קורידורס אלגנס – זכר ונקבה. הזכר מקדימה.
תמונה של 6088 8197719112709283000
על מנת לעודד את הדגים לרביה יש לדמות עד כמה שניתן את תנאי הטבע – ירידת גשמים.
ההמלצות הנפוצות ביותר הן החלפת מים של כ- 30% במי אוסמוזה, דימוי של ירידת גשם על ידי חליל מעל קו המים, ווידוא כי לדגים יש מקומות להסתתר ולהטיל את הביצים באופן מוגן. לקריאה נוספת – המאמר של אלמוג על רביית קורידורסים.
צורה ייחודית של הזרעה תוארה לגבי קורי' ברונזה (Corydoras aeneus) ומתאימה למספר מינים נוספים. כאשר הדגים מוכנים להתרבות, הזכר יציג את בטנו לנקבה. הנקבה תצמיד את פיה לפתח איבר המין של הזכר מה שיצור את "עמדת T" המפורסמת. הנקבה אז תשתה את הזרע, אשר יעבור במהירות דרך המעיים שלה ויחד עם הביצים ישמר בכיס שנוצר על ידי סנפירי גחונה. הנקבה אז יכולה לשחות משם ולהפקיד את השק במקום אחר לבד.
תמונה של 6088 9100158866802435000
חמשת המינים הנפוצים ביותר בתחביב:
בדצמבר שנת 2008 פורסם ב- Practical Fishkeeping magazine מאמר שעסק במיני הקורי' הנפוצים ביותר בתחביב. המאמר הסתמך על סקירה של 12000 דיווחים על מיני דגי חתול שגודלו באקווריומים שונים. כאן הכנסתי את חמשת המינים הנפוצים ביותר בתחביב על פי המאמר, ובסוגריים מרובעים את מיקומם בקרב המגדלים הרשומים באתר פישי.
1. קורי' נחושתי (C. aeneus) [מקום 1 בפישי]
2. קורי' סטרבי (C. sterbai) [מקום 4]
3. קורי' מלח-פלפל (C. paleatus) [מקום 3]
4. קורי' פנדה (C. panda) [מקום 5]
5. קורי' טרילנטס (C. trilineatus) [מקום 2]

תוכן עניינים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים רלוונטים מומלצים

הקבוצת הווצאפ החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הווצאפ הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה