קלציום, מגנזיום ואלקלינטי בריף

avivittitangi2

avivittitangi2

קלציום מגנזיום ואלקליניטי באקווריום ריף. 

באקווריום ריף, אלמוגים בעלי שלד סידני (LPS, SPS) זקוקים לקלציום מגנזיום ואלקליניטי על מנת ליצור את השלד הסידני שלהם. ללא ערכים יציבים ומתאימים של השילוש הזה (או אפילו "השילוש הקדוש" כפי שחובבים נוטים לקרוא לערכים אלה), האלמוגים יתקשו לתפקד וגדילתם תושהה, צבעיהם יחלשו ויהפכו חומים ואף עלול להתחיל מוות של האלמוגים הרגישים לערכים אלה.

קלציום:

אלמוגים קשים בעלי שלד סידני (LPS, SPS) צורכים קלציום על מנת לבנות את השלד הסידני שלהם. את הקלציום האלמוגים מקבלים בדיפוזיה מהמים שבהם הם נמצאים, ולכן ללא רמות גבוהות של קלציום במים, האלמוגים יתקשו מאוד להתקיים ולגדול, כמו כן, יש לזכור שרמות הקלציום צריכות להיות יציבות ונוחות, כדי לא לגרום לסטרס ואיבוד צבעים בקרב האלמוגים.

רמות מקובלות של קלציום במיכל הן בין 400-450, יש לזכור שעד שהמיכל לא יבוסס במושבות גדולות של אלמוגים סידנים לא נראה תנודות רציניות ברמות הקלציום במיכל, כך שאין צורך לתסף מהאלמנט הזה עד שרואים צורך ממשי.

מגנזיום:

גם המגנזיום נצרך על ידי אלמוגים סידנים בתור אבן בניה לשלדם הסידני. כדי להחזיק רמות גבוהות של קלציום במיכל, יש צורך ברמות גבוהות ויציבות של מגנזיום, לעומת זאת, אלמוגים לא צורכים מגנזיום באותו הקצב שהם צורכים קלציום, ולכן שמירה על רמות גבוהות של מגנזיום אינה מטלה מסובכת או קשה במיוחד.

רמות מקובלות למגנזיום במיכל נעות בין 1200-1400 ppm . שוב, בתחילת דרכו של המיכל לא תראו תנודות רציניות ברמות המגנזיום במיכל, ורק לאחר שכמות האלמוגים במיכל גדולה, תתחיל לראות תנודות ותצטרך לפצות על תנודות אלה.

אלקלינטי:

השם "אלקלינטי" מטעה למדי, כיוון שהוא לא תוסף שאנו מכניסים למים, אלא מעין "מדד" שבעזרתו בודקים את רמות הביקרבונט , הקרבונט והHCO3  במיכל. אלמוגים סידנים משתמשים בביקרבונט ובקרבונט על מנת לבנות את שלדם הסידני.

לכן, אף על פי שהאלקלינטי אינו חומר שבו משתמשים האלמוגים, רמות נמוכות שלו במיכל מעידים על כך שלאלמוגים שלנו אין את החומרים הדרושים להם כדי לגדול.

כיצד לבדוק ולנטר ערכים אלו:

כדי לדעת מהם ערכי המים במיכל שלך, הדרך המדויקת ביותר היא שימוש בערכות בדיקה. בשימוש בערכות בדיקה יש לוודא שהערכה בה אנחנו משתמשים נותנת תוצאות לגיטימיות. חברות מומלצות לערכות בדיקה הן:

Salifert

ערכות בדיקה נהדרות, נותנות תוצאה מספרית בדרך נוחה ויעילה. נחשבות מדויקות למדי, אך עלולות לתת תוצאות משובשות במקרים מסוימים.

Hanna Checker

הערכות הנחשבות הטובות בעולם. נותנות תוצאה מדויקות מאוד על צג LCD  בצורה דיגיטלית.

SeeChem

נחשבות לערכות מצוינות. אם כי יש להשוות בין הצבעים.

ELOS

נחשבות לערכות הבדיקה האנלוגיות הטובות בעולם, נותנות תוצאות אמינות ומדויקות לפי השוואת צבעים נוחה.

RED SEA

ערכות מצוינות ונוחות מאוד. רד סי עמלה קשה על מנת למקסם את יעילות הבדיקה והמציאה דרכים נוחות מאוד לעבוד איתן. (לדוגמא, הגלגל בבדיקות הניטראט והפוספאט, והטטריצה בערכות השילוש.

תיסוף האלמנטים- מה לתסף וכיצד.

על מנת לשמור על ערכים קבועים ויציבים של הערכים (קלציום, מגנזיום ואלקליניטי) יש צורך בתיסוף קבוע ומדויק של החומרים. לתיסוף מספר שיטות מרכזיות, העיקריות ביניהן הן: קלציום ריאקטור, משאבות תיסוף ותיסוף ידני.

שימוש בקלציום ריאקטור:

קלציום ריאקטור הינו מיכל גלילי (צילינדר) עשוי לרוב מפלסטיק, שעובד ע"י הזרקת פחמן דו חמצני  (פד"ח, CO2) מבלון גז לתוך צילינדר בעל מדיה (לרוב שברי אלמוגים) ומים מלוחים. כאשר הפד"ח מוזרק לתוך הריאקטור, החומציות עולה ושברי האלמוגים (המדיה) מתחילה להתמוסס לתמיסה עשירה בקלציום. אז התמיסה מוזרקת לאקווריום, ומעלה את רמות הקלציום במיכל.

קלציום ריאקטור: 

יתרונות בשימוש בקלציום ריאקטור:

�         כיוון שהתמיסה שהריאקטור מפיק היא בעצם שלד אלמוגים מומס, היא מכילה את כל היסודות והמצרכים שהאלמוג זקוק להם, כולל טרייס אלמנטס, חומצות אמיניות יוד, פוטסיום וכו' בדיוק בכמויות שהאלמוג זקוק להן.

�         כיוון שהם פועלים בצורה שוטפת ללא התערבות חיצונית, הערכים במיכל נותרים יציבים למדי ומדיות חיצוניות (כגון מגנזיום) יכולות להתווסף לריאקטור, מה שמוביל להתעסקות חיצונית מינימאלית לאחר שהריאקטור כוון.

חסרונות בשימוש בקלציום ריאקטור:

�         כיוון הקלציום ריאקטור לרמת התיסוף האופטימאלית הינו מטלה קשה ומפרכת, ששליטה מוחלטת בה דורשת נסיון רציני. כמו כן, כיוון אופטימאלי לוקח זמן רב ועבודה מרובה.

�         עלולים לגרום לסטיות מהירות ברמת הPH  במיכל, עקב הזרקת תמיסה בחומציות גבוהה למדי.

�         יקרים, גדולים ודורשים בלון CO2.

מחיר ממוצע לקלציום ריאקטור סביר נע בין 1000 ל2000 שקלים לקטנים, עד ל8000 שקלים לגדולים.

שימוש בתמיסות מסחריות ומשאבות מינון:

משאבות מינון הן משאבות מכאניות קטנות אשר נועדו להכניס מינונים מדויקים של נוזל לתוך המיכל בקצב קבוע. המשאבות פועלות על ידי ראש מסתובב, כאשר כל עוד הראש מסתובב יותר מהר, יותר נוזל "מוזרק" לתוך המיכל.

משאבת מינון:
(בתמונה משאבת מינון בעלת שלושה ראשים)

בשימוש בתמיסות מסחריות אתה יודע בדיוק מהם המוצרים המוכנסים למיכל ואתה יכול לקבוע בצורה נוחה את כמות החומרים שנכנסים למיכל.  כמו כן, בימינו מיוצרים חומרים נהדרים שנועדו לתעל את תהליך התיסוף ולחסוך זמן וכסף לבעל האקווריום. חומרים אלה נקראים A B, ונעבור עליהם ועל תוספים אחרים בהמשך.

מחירים משאבות מינון נע בהתאם למספר הראשים ודיוק המשאבה. בערך משאבת מינון בעלת 3 ראשים נעה מ600 שקלים ל1500 שקלים, בעוד שמשאבה בעלת ראש יחיד נעה בין 150-300 שקלים.

יתרונות בשימוש במשאבות מינון:

�         מידע מפורט ומחושב על כל חומר וחומר שנכנס אליך למיכל, לא מסתמכים על חומרים שעלולים להיות או לא להיות בשלדי אלמוגים, ובין אם הם יומסו בצורה אפקטיבית או לא.

�         קל מאוד לעבוד עם המשאבות ולכוון אותן. ניתן לחשב בצורה פשוטה מאוד (אפילו באינטרנט) מה היא כמות הקלציום/מגנזיום/באפר שלה אתה זקוק במיכל שלך בהתאם לרמות הערכים במיכל, לתת פקודה למשאבות, וסיימת.

�         ניתן להכניס בעזרתן למיכל בצורה מבוקרת חומצות אמיניות, טרייס אלמנטס, אוכל לאלמוגים, ותוספים כמו יוד, פוטסיום, סטרונציום ואף סופחים נוזלים כמו NOPOX  ו PHOS CORREXבצורה מדויקת ובכך אף לשמור על רמות נוטריינטים נמוכות באופן אוטומטי.

חסרונות בשימוש במשאבות מינון:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן