מבצע - משלוחים חינם מעל 400 ש"ח !

רביית סרטני נהרות

הקדמה:

קודם כל אני ממליץ לקרוא את המאמרים הבאים:

  1.    ההבדל בין סרטן, סרטן נהרות, ולובסטרים. [ מאת – ירון אבני ]
  2.       מאמר רביית לובסטרים. [מאת – Doron ]

נתחיל בהסבר קצרצר על המשפחה:

משפחת סרטני הנהרות, (Crayfish או בשמם המדעי-Astacoidea) ,היא משפחה של סרטני מים מתוקים קטנים דמויי לובסטר השייכים לתת המערכה סרטנאיים. ישנם שלוש משפחות של סרטני נהרות שניים חיות בצפון הכדור ואחת בדרום.

 

גידול סרטני הנהרות:

רב סרטני הנהרות אינם קשים לגידול, רובם נפוצים בחנויות ובגודל קטן.

תנאי המים: סרטני הנהרות יעדיפו מים די ניטרליים עד בסיסיים במקצת/ 6-8.5 PH, כמובן שכל סרטן ודרישותיו ולכן יש לקרוא את הפרופילים שלהם.

טמפרטורה: מגוון הטמפרטורות הוא רחב, ממים קרים של 15 מעלות עד מים חמים של 28 מעלות. לכל מין יש העדפה מסוימת.

נפח: את המינים ניתן לחלק לשתי קבוצות (דמיוניות) "גמדיים" ו"גדולים". "הגדולים" כוללים מינים כמו מרון כחול, צבת אדום, לובסטר הרוח הלבנה וכדומה, הכוונה למינים של 18-30 ס"מ (אך כמו כל חלוקה יש יוצאי דופן כמו סרטן הביצות האדום) שצריכים נפח של 100-150 אפילו 200 ליטר [רצוי להסתמך על פי שטח הקרקעית שהוא החשוב ללובסטר].

את "הגמדיים" ניתן לחלק לעוד שתי קבוצות:

 "תת גמדיים"- סרטנים כמו גמדי מקסיקני שהם קטנים מאד (4 ס"מ) וצריכים נפח מזערי של 30 ליטר פחות או יותר.                        וישנם "העל גמדיים"- סרטנים בעלי גודל של 6-12 ס"מ שצורכים נפח של 60-100 ליטר.

תוקפנות: זהו החלק החשוב ביותר: כי ישנם שני קבוצות של סרטנים אלו שתוקפנות מוגדרת כ"תוקפניים"-נוטים לתוקפנות" ומעט מאד שהם שקטים ורגועים כמו הגמדי מקסיקני.

 את אלו שהם שקטים ורגועים ניתן לשלב עם כל דג שלא יאכל (וזה משותף לכולם) אותם בזמן ההשלה.                                        את אלו שתוקפניים מומלץ לא לשלב עם דגים שאינם די חזקים וגדולים מהם, כמו כן רצוי דגים מהירים כך שללובסטר יהיה קשה לתפוס את הדג והוא יהיה בתנועה מתמדת [כמו לדוגמה טטרות גדולות]. גם הגובה משפיע, באקווריום גבוה ניתן יהיה לשלב דגים עיליים כך הלובסטר לא יוכל להגיע אליהם. מומלץ בכל מיכל ליצור התאמה אופטימלית בין הדגים כך שלא יוצרו בעיות.

רביית סרטני הנהרות:

האקווריום:

בתחילה יש להצטייד באקווריום בעל שטח קרקעית גדול במיוחד בהתאם לגודל הסרטן שרוצים להרבות.

 את תחתית האקווריום מומלץ לחסות בשכבה של 3-5 ס"מ חצץ גרוס דק שבו יוכלו הצאצאים למצוא מסתור.                              רב הסרטנים לא יסתדרו עם צמחייה ולכן יש או להצטייד בצמחיית פלסטיק או לשים מספיק אבנים ומנהרות כמו מנהרות קוקוס שישמשו מסתור לבוגרים יותר.

לא ניתן לזהות זוג, לכן יש להצטייד באקווריום גדול ולשכן מספר פרטים על מנת לתת יותר סיכוי  לזוג.                                 האכלה במזון חי לעתים יותר קרובות תעודד רבייה.                                                                                                       למרות שלא ניתן לזהות זוג ולכן יש לראות מה קורה ובדרך כלל לחכות בסבלנות עד שהטבע יעשה את שלו.

כמו כן גם החלפות מים יעודדו רבייה. מומלץ 10-20 % בשבוע.

הזוג ימצא מקום מסתור ושם הם ישכבו אחד על השני והזכר יחזיק בנקבה מלמעלה ויפרה אותה.

(הזכר יותר גדול!)

אחר מכן יש להוציא את כולם פרט לזכר (ולנקבה) מהמיכל. במשך כחודש הנקבה תסחב את שק הביצים ותסתתר במערתה או כל מקום מסתור אחר שתמצא.

מניסיוני, אני ממליץ על תולעי דם קפואות או חיות וכן יצורים זעירים נוספים בעלי ערכים תזונתיים טובים (בעיקר חלבונים).

במהלך הרבייה הנקבה כמעט ולא אוכל, בד"כ הזכר מביא לה מזון.

הביצים:

ביצים בוקעות:

לאחר מכן הסרטנים יבקעו ומכאן הגידול מסתבך:

יש להוציא את הזכר לאקווריום עם שאר הדגים ואת הנקבה יש להשאיר עד שהסרטנים ייפרדו ממנה ב100%, לפעמים חלקם חוזרים אליה. אין לשים אותם בתא השרצה כי אז הם יאכלו אחד את השני [קניבליזם] . על מנת לעשות רבייה מקצועית ביותר יש למיינם לפי הגודל ולדאוג למספר אקווריומים ובכך לשמור על גדילה תקינה של הסרטנים שיהיו שווי גודל. הסרטנים החדשים מאד רגישים למגע, עד שצומח להם שריון, ולכן החלפות מים רק מן השבוע השני ולאחריו כל שבוע (עד שהם גדולים). יש להאכיל במזון גרוס והסרטנים ניזונים מן הריקבון בקרקעית. (לא להשאיר יותר מידי מזון!) מאחר וזה ישפיע על איכות מים פחות טובה.

בניגוד למבוגרים (רב המינים) הסרטנים הקטנים מאד רגישים ל: (לפי סדר הרגישות)

1.ערכי מים- מומלץ לשמור על 7 PH.

2.טמפרטורה- מומלץ טמפרטורה של 22-26.

3.אור- עד כמה שזה הזוי הסרטנים הקטנים חייבים תאורה טובה ובזמן קבוע, מומלץ להשאיר אור דולק כל היום מ7-9 עד 10-8. כמו כן אין לעשות הדלקות וכיבויים פתאומיים ללא הגיון אשר יכניסו אותם לסטרס.

4.חמצון- יש לדאוג לחמצון  טוב וללא הפסקה! מומלצת משאבת אוויר חזקה. (לא להגזים…).

מקווה שנהניתם ולמדתם מן המאמר ושאם תנסו תצליחו להרבות סרטן נהרות כהלכה!

סרטונים:

קרדיטים:

המאמר באישור ועזרה של שון.

תוכן עניינים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים רלוונטים מומלצים

הקבוצת הווצאפ החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הווצאפ הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה