תחזוקת האקווריום הביתי

תחזוקת האקווריום היא אחד ההיבטים החשובים ביותר ביצירת אקווריום משגשג. טיפול תקופתי לאקווריום הוא דבר הכרחי וחשוב מאוד ויש לבצעו בכל פרק זמן על מנת להבטיח את הצלחתו של האקווריום ושגשוג דגי הנוי החיים בו. יש לזכור כי האקווריום הוא סביבה סגורה וללא טיפול תקופתי האקווריום ידרדר במהירות ויתחילו להתפתח בו מלחות. ריכזנו עבורך את עצות לתחזוקה יומי, שבועית, חודשית ושנתית של האקווריום.

תחזוקת אקווריום יומית

צפה בדגי הנוי באקווריום לפחות פעם ביום, בעודך נהנה מהדגים, שים לב למספר דברים:

טמרפטורה

שים לב שהמדחום באקווריום מראה את אותה הטמפרטורה שגוף החימום מכוון אליה. אם הטמפרטורה שונה, החלף את גוף החימום הקיים בגוף חימום חדש מהר ככל האפשר. זה רעיון לא רע להתשמש בשני גופי חימום לאקווריום בכל מקרה. הדבר מספק חימום שווה וגיבוי למקרה שאחד מגופי החימום כושל.

דגים מתים או חסרים

שים לב שאוכלוסיית הדגים לא השתנתה ואין דגים חסרים. דגים מתים נרקבים במהרה ותהליך הריקבון משחרר למי האקווריום כמות גדולה של אמוניה רעילה. אם ראית דג מת, פנה אותו במהירות האפשרית ובצע החלפת מים. שים לב לעלים מתים של צמחיה, אם זיהית עלים כאלה, גזור והוצא אותם מהאקווריום לפני שיתחילו להרקב.

מחלות

בחן את דגי הנוי שלך לסימנים של מחלה, נקודות לבנות, פטריה על הגוף, בליטות חשודות, סנפירים קרועים, התחכחות מוגזמת בדקורציה, עיניים אפלוליות, שחיה מוזרה, עליה לפני המים בגלל מחסור בחמצן או כל תופעה לא שגרתית אחרת. במידה וזיהית תופעה שכזאת, פעל מיידית כדי לטפל בה.

תחזוקת אקווריום שבועית

תחזוקת אקווריום שבועית מתמקדת בשני היבטים באקווריום: החלפת מים וניקוי פסולת ואצות.

החלפת מים

עלייך להחליף כ20% מנפח מי האקווריום במים חדשים ונקיים פעם בשבוע. התיייעץ במדריך החלפת מים באקווריום כדי לבצע את החלפת המים בצורה הנכונה.

שאב רפש מקרקעית האקווריום

שאיבת רפש היא אחד הדברים המועילים ביותר שאתה יכול לעשות באקווריום שלך. התייעץ במדריך החלפת מים באקווריום כדי לבצע את שאיבת הרפש בצורה הנכונה.

נקה את הזכוכית מאצות וליכלוך

השתמש במנקה אצות יעודי לאקווריום ובעדינות, תוך שאתה נזהר לא לשרוט את זכוכית האקווריום הורד אצות מזכוכית האקווריום. נקה את זכוכית החיזוק בחלקו העליון של האקווריום משאריות אוכל שאולי הצטברו שם.

בדוק את ציוד האקווריום

בדוק שציוד האקווריום מחובר כהלכה, ששום תקע לא תלוי בצורה מסוכנת או עלול להתנתק במהלך הלילה. שים לך שפתח היניקה של משאבת האוויר לא נפל או עומד ליפול. שים לב ששום כבל חשמל לא נוגע במים.

תחזוקת אקווריום חודשית

פעם בחודש או חודשיים בצע את המשימות הבאות על מנת להבטיח שהאקווריום ישגשג:


שאיבת רפש יסודית

בצע שאיבת רפש מתחת לדקורציה באקווריום. הזז סלעים ודקורציות כבדות ושאב את כמות הרפש שהצטברה שם. אתה עלול ליהיות מופתע כמה לכלוך תמצא שם.

ניקיון פילטרים

נקה את הפילטר של האקווריום על מנת להבטיח שאיכות המים תשמר טובה. פילטר מלוכלך מידי או סתום לא תורם לסינון המים ועלולות להתפתח מחלות באקווריום שלך. התייעץ במדריך החלפת פילטר באקווריום לשם כך.

בחן את צנרת האקווריום

במידה והזרימה בצנרת האקווריום חלשה ייתכן וצינורות הפילטר סתומים והגיע הזמן להחליף אותם בצינורות חדשים.

בחן את כמות הבועות היוצאות מאבן האוויר

אבני אוויר מאבדות מעוצמתן עם הזמן. במידה ואתה מרגיש שכמות הבועות או גודלן קטן בהשוואה לעבר נקה את אבן האוויר היטב או החלף אותה באבן אוויר חדשה.

תחזוקת אקווריום חצי שנתית

בדוק את עוצמת התאורה באקווריום

אלא אם צוין אחרת, נורות פלורוסנט ונורות UV מאבדות מאורך הגל הדרוש לשגשוג צמחיה באקווריום הביתי. גם אם אתה רואה אור הבוקע מהנורות אין הדבר אומר שהצמחים מקבלים את האור המועיל לו הם זקוקים. בצע החלפות נורות לאורך כל השנה באופן הדרגתי, נורה אחת או שתיים בכל פעם. אין להחזיק את נורת הפלורוסנט בעודה חמה, השמן על היד נדבק לזכוכית הדקה ועלול לגרום לה להתפוצץ. שים לב לא להחליף את כל תאורת האקווריום במכה, החשיפה הפתאומית לאור העוצמתי לא יטיב עם שוכני האקווריום.

ניקיון יסודי של הפילטר וצנרת האקווריום

נתק את כל המיכשור באקווריום ונקה אותו באופן יסודי. עבור על כל הצינורות והחריצים באמצעות מברשת וסמרטוט. שים לב לא להכניס חומרי ניקוי מסוג כל שהוא לאקווריום.

שאיבת רפש מסיבית

הוצא את כל הדקורציה מהאקווריום, שאב רפש בצורה יסודית תוך שאתה הופך את מצע האקווריום ומקפיד לשאוב את כל שאריות המזון והפסולת שהצטברו בו במרוצת החודשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה