מבצע - משלוחים חינם מעל 400 ש"ח !

מחלות דגים

כל הדגים רגישים למחלות ועלולים לחלות במהלך חייהם באקווריום שלך. מגדל דגים טוב, לומד וקורא כיצד נמנעים ממחלות ותמותה באקווריום וכיצד מטפלים בהן כאשר הן מתפרצות. באזור זה ריכזנו עבורך מידע בנוגע לאנטומיה של דגים, מחלות דגי נוי, טיפול בדגים חולים, טיפול בנקודות לבנות ועוד. רפואה שלמה!

מחלות בקטריאליות

חיידקים נמצאים כמעט בכל מקום. חלקם יכול להיות שימושי, כגון בקטריות וחיידקים הנמצאים על המדיות בפילטר ועוזרים בהפחתת האמוניה והרעלים באקווריום, וחלקם חיידקים מזיקים כמו במקרה של חיידקים הגורמים למחלות דגי נוי . חיידקים גורמי מחלה תמיד נמצאים באקווריום אך בתנאים נורמליים מערכת חיסון תקינה של הדגים באקווריום תמנע התפרצויות . 


סיבות שכיחות של מחלות חיידקים הן לחץ (סטרס), איכות מים גרועה, כניסה של חיידקים דרך פצעים, או הידבקות מדגים נגועים אחרים.  כאשר אחד הדגים סובל מזיהום הנגרם מחיידקים ניתן לראות בדרך כלל שחיקה של חלק בגוף הדג, או כיבים . במקרים בהם האזור הנגוע אינו נראה לעין הדג עשוי להראות סימני מצוקה כמו לשחות לבדו, לשחות בצורה מוזרה, להסתתר, לההפך לאדיש לסביבה, לאבד צבע גוף או להראות חוסר נכונות לאכול . 


איבחון סוג החיידק הספציפי אשר גרם למחלה אצל הדגים עלול ליהיות לעיתים קשה מאוד ואף לדרוש ציוד רפואי שאינו זמין למגדל הדגים החובב. אמנם קיימות תרופות אנטי בקטריאליות בחנוית דגי הנוי אך יש להשתמש באלה כחיזוק ובמקרה הצורך בלבד, והן אינן תחליף לשמירה על תנאים היגיינים אשר ימנעו את התפרצות המחלה באקווריום מלכתחילה.

מחלות פטריה

בטבע קיימים עשרות אלפי זנים של פטריות. מפטריות בגודל מיקרוסקופי עד לפטריות גדולות לאכילה. רוב הפטריות הקיימות באקווריום הביתי חשובות לתפקודו הנורמאלי של האקווריום ומסייעות בשמירה על ערכי מים מתאימים לגידול דגים. רוב הפטריות הנמצאות על דגים גם הן נורמאליות, הן ניזונות מתאי עור מתים של הדג ואינן מזיקות לו. רוב הפטריות המזיקות מתפתחות בדרך כלל כזיהום משני, באיזור בו הדג פצוע וחשוף להתפתחות פטריות מזיקות אשר ניזונות מהאזור הפגוע ויכולות לשגשג בו.

מחלות ויראליות

מחלות אשר נגרמות מווירוסים הן בדרך כלל בעייתיות יותר לטיפול בדגי נוי מאחר ורובן לא ניתנות לטיפול באופן ישיר. ווירוסים הם אורגניזמים קטנים, קטנים אף יותר מבקטריות וחיידקים נפוצים אשר בדרך כלל חיים בתוך תא אחר בגוף. בגלל שהם חיים בתא בגוף, טיפול כימי בווירוס עלול לגרום נזק לתא המארח ובצורה זאת לפגוע גם בדג עצמו. ניתן לטפל בחלק מהווירוסים בעזרת חיסון אך בדרך כלל הדרך היעילה ביותר לטפל בווירוס היא כמו בטיפול בהתקררות אצל בני האדם – לטפל בסימפטומים ולאפשר לגוף ולמערכת החיסונית שלו לטפל בווירוס בכוחות עצמו.

מחלות סביבתיות

מחלות סביבתיות כוללות את כל סוגי המחלות אשר מתפתחות כתוצאה מסביבה לא מתאימה לדגים החולים. מחלות סביבתיות יכולות להתפתח מאיכות מים לקויה, רמת PH לא מתאימה לדגים באקווריום, קשיות לא מתאימה של המים, טמפרטורה לא נכונה או רמות גבוהות של אמוניה או ניטראט. רעלנים נוספים יכולים ליהיות מתכות כבדות או כלור במים באקווריום.

הקבוצת הווצאפ החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הווצאפ הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה