חילזון תפוח זהב

שם בעברית

חילזון תפוח זהב

שם לועזי

Gold Apple Snail

שם מדעי

Pomacea bridgesi

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

חלזונות

מקור

דרום אמריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 30 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 6 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

18 – 29 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

חלזון תפוח זהב מגיע אלינו מדרום אמריקה , תפוצתו הנרחבת ביותר היא בנהר האמזונס שבברזיל. חלזון תפוח זהב הוא אחד ממיני החלזונות השכיחים ביותר באקווריום הביתי ובחנויות הדגים. זהו אחד מחסרי החוליות הפופולארים וקל להחזקה בעל יתרונות רבים, חלזון תפוח זהב מגיע במגוון צבעים וגדלים, טעות נפוצה היא לחשוב שרק הסוג בצבע זהב הוא חלזון תפוח זהב, למעשה צבע הזהב היא רק ווריאציה אחת מתוך מאות סוגי חלזונות מאותו הזן. מגדלים רבים מוצאים את עצמם מבולבלים לעיתים קרובות כשהם רואים את החלזון תפוח זהב צף על פני המים, הסיבה לכך היא שנכנס אוויר בכונכיה של החלזון וברוב המקרים החלזון עדיין בחיים והאוויר ישתחרר לאחר מספר שעות. כמו רוב חסרי החוליות, חלזון תפוח זהב רגיש מאוד לתרופות ומתכות כבדות ואין להכניס חומרים כימיקלים לאקווריום אשר שוכן בו החלזון תפוח זהב.

 

גידול באקווריום

חלזון זה צורך אקווריום בעל נפח של כ 10 ליטר לפריט אחד, ובעבור כמה פריטים אקווריום בעל נפח 30 ליטרים. חלזון תפוח זהב יכול לחיות במגוון רחב מאוד של אקווריומים וסביבות גידול שונות (גם עם רמת חמצן נמוכה יחסית) ואף מסוגל לשרוד מחוץ למים, חלזון זה פעיל בשעות הלילה, מגדלי דגים רבים משועשעים לקום בכל בוקר ולמצוא את החלזון במקום אחר בכל פעם. ככל שהטמפרטורה באקווריום גבוהה יותר כך אפשר לראות את החלזון בפעולה, יש להמנע מלשלב חלזון זה באקווריום צמחיה מאחר וחלזון זה אוכל צמחיה.

 

שותפים מתאימים

ניתן לשלב את החלזון תפוח זהב עם רוב סוגי הדגים ללא חשש, כמו משריצים/שרימפסים, אך יש להמנע מדגים טורפים כגון בוטיות וחלזונות טורפים.

 

זיהוי בין המינים

ניתן להבדיל בין המינים, ברוב המקרים הנקבה גדולה יותר מהזכר, וקצוות הכונכיה ישרות.

 

רבייה

הרבייה באקווריום מאוד קלה, יש לשכן חלזון תפוח זהב זכר ונקבה בתנאי מים טובים ולהעלות את הטמפרטורה באקווריום. הנקבה תטיל בין 300 ל 600 ביצים אדומות וקטנות. חלזון תפוח זהב מוכן מינית בגוד ל 2 עד 2 וחצי סנטימטרים.

 

מזון מומלץ

תזונתו של החלזון תפוח זהב היא תזונה צמחית, חלזון זה אוכל צמחיה חייה, וגם מזון על בסיס צמחי, חלזון זה חובב אצות מושבע ושאריות מזון,ניתן לפנק מדי פעם את החלזון עם חתיכת מלפפון קלוף.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן