קשת ננסית

שם בעברית

קשת ננסית

שם לועזי

Dwarf rainbowfish

שם מדעי

Melanotaenia praecox

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

קשתות

מקור

גיניאה החדשה

נפח אק' מומלץ

לפחות 75 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 8 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

23 – 28 מעלות

חומציות מים

6.5 – 7.8 pH

מליחות מים

כללי

קשת ננסית הינה ממשפחת הקשתות שמגיע אלינו מגיניאה החדשה ואורכה בטבע מגיע לכ8 ס"מ לעומת האקווריום הביתי שמגיע לכ-6 ס"מ. קשת זאת נחשבת לקשת הפופולרית ממשפחתה. בגלל גודלה הקטן, הצבע הבהיר שלה, התאמתה עם דגים רבים אחרים וכמובן כמובן היצר הטבעי שלה לשוט באופן אקטיבי עם הלהקה שלה.
גידול באקווריוםלמרות הגודל הקטן של הקשת ננסית, הינה מין פעיל במיוחד ולכן דורשת אקווריום עם לפחות 55 ליטר ללהקה קטנה ואף 75 ליטר ללהקה קצת יותר גדולה עם אקווריום בעל לפחות 60 ס"מ אורך בעל מים רכים. הקשת הקטנה הזאת הינה דג אידיאלי לגידול באקווריום עמוס בצמחים עם מרחב שחייה פתוח יותר בחלקו הקדמי ויציג את צבעיו הטובים ביותר בסידור זה. הקשת ננסית לא אוהבת תאורה חזקה מדי בסביבת המחייה שלה ותעדיף מקומות עם צל שניתן להשיג ע"י שורש צף או צמחייה צפה. רצוי להשאיר רווחים בין הצמחים השתולים שהזכרים יוכלו להציג את צבעם וגודל אחד כלפי השני. איכות מים גבוהה הינה בגדר החובה ולכן חייב להחליף מים מדי שבוע ומומלץ לעשות זאת בחלקים קטנים במהלך השבוע.

שותפים מתאימים

הקשת ננסית הינה קשת שקטה מאוד אשר מתאימה למגוון רחב של אקווריומים בהתחשבות בגודלה. שוטפים טובים יהיו קשתות אחרות בגודלה, טטרות גדולות, דניו (פסוסית זברה, דניו ענק וכו'), בארבים, ציקלידים ננסיים, גובי מים מתוקים ושפמנונים כגון קורידורסים. כמו שאר חברי משפחת הקשתות, דג זה עלול להיות מעט תוקפני ולכן מומלץ לשכן אותם באקווריום עם לפחות 6-8 מבני מינם ורצוי אף יותר.
זיהוי בין המיניםבבגרות, הזכרים יהיו בעלי מבנה גוף יותר גבוה מהנקבות ובעלי מסגרת אדומה וחזקה לעומת הנקבות בעלות מבנה גוף צר יותר ומסגרת בהירה בגוון חום בהיר \ צהוב.

רבייה

הקשת ננסית הינה מטילת ביצים, לעומת שאר מטילי הביצים הקשת ננסית נחשבת לקלה לריבוי אך יהיה קשה יותר לגדל את הדגיגים בשלביהם הראשונים. אקווריום הרביה צריך להיות באורך של לפחות 45 ס"מ עם מים בעלי ריכוז מימן נמוך ו-PH גבוה מ7. טמפרטורה של 24-26 מעלות צלזיוס. רצוי לרכוש פילטר מפל קטן שיספק חמצון למים וזרימת מים עדינה שוטפת. לא חייב להשתמש במצע אך צריך להכניס לאקווריום צמחים בעלי עלים עדינים כמו ה-ג'אווה מוס או דשא \ ספוג סינתטי. רצוי לשים את הקשתות הבוגרות באקווריום משלהם בעל מזון חיי וקפוא בשפע. כשמוצב לדגים תנאים אופטימליים, הנקבות יתחילו להתמלאות ולהיות יותר שמנמנות והזכרים כמעט כל הזמן יציגו את גודלם וצבעיהם אחד כלפי השני. תבחרו את הזוג השמן ביותר עם הצבעים העזים ביותר ותפרידו אותו מהלהקה. העלאה קטנה בטמפרטורה לעיתים קרובות תעודד את ההטלה. הזוג יטיל למשך מספר שבועות, כל יום משטח ביצים חדש המחובר עם חוט דק. ההורים יאכלו את הביצים ולכן צריך לבדוק מדי יום את המוס או המשטח הסינתטי ולהפריד אותם מהזוג. הביצים יבקעו לאחר 7 עד 10 יום, תלוי בטמפרטורה. הדגיגים יזנו מאינפוזוריה מיום בקיעתם למשך שבוע ימים ואז ניתן להביא להם מזונות שוחים כגון ארטמיה וכו'. מזונות שוקעים לא מתאימים לדגיגים עקב כך שהם נוטים להישאר על פני המים.

מזון מומלץ

הקשת ננסית כמו שאר הדגים הדומים לה, הינה קשת נינוחה אשר תקבל את כל המזונות המסחריים בשוק, מזונות חיים ומזונות קפואים. האכלות שבועיות במזון חיי \ קפוא יעודדו את הצבעים של הקשת ננסית בדרך הטובה ביותר.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה